Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Danimarka rüzgarlı bir ülke. Bu da Danimarka’nın rüzgar gücünü elektrik sistemiyle birleştirme yolundaki liderliğini açıklıyor.

Danimarka’nın rüzgarları, ülkenin rüzgar gücünü yakalamadaki becerisini çok iyi açıklıyor. Elektrik sisteminin %28’ini oluşturan rüzgar gücüyle Danimarka, gelecek için sürdürülebilir enerji çözümleri konusunda dünyanın örnek aldığı bir ülke. Ama bol rüzgar, güçlü bir rüzgar endüstrisi anlamına gelmiyor. Danimarka’nın elektrik sistemine %28 rüzgar gücünü eklemedeki başarısı, bir araya gelerek Danimarka’yı dünyanın rüzgar gücü merkezi pozisyonuna taşıyan birkaç önemli faktöre dayalı.

V90-3MW_Robin_Rigg

Rüzgar gücünde öncülük

Danimarka’nın hem kıyıda hem de açık denizde rüzgar gücü alanındaki öncü rolü önemli. Ülkenin her yerinde rüzgar türbinleri kurulan ilk yıllar boyunca öğrenilenler büyük önem taşıyor. Endüstriyi geliştiren yenilikçi düşünme ve deneyim, aynı zamanda tüm dünyada rağbet gören rüzgar türbinlerinin üretim, tasarım ve kurulumundaki temel yetkinliklerin oluşturulmasına da yardımcı oldu. Danimarkalı şirketler bugüne kadar dünyanın açık deniz rüzgar türbinlerinin %90’ından fazlasının kurulumunu yaptı. Enerji maliyetini düşürmeyi amaçlayan Danimarka, açık deniz türbini piyasasındaki egemenliğini gelecek yıllarda da sürdürmeyi planlıyor. Avrupa’nın açık deniz rüzgar kapasitesinin önümüzdeki on yıl içinde on kart artması bekleniyor.

Rüzgar gücü – kuvvetli bir rakip

Danimarka halkı da rüzgar gücüne olumlu bakıyor. Son araştırmalar ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun elektrik sisteminde daha fazla rüzgar enerjisini sıcak karşılayacağını gösteriyor. İlerici bir ülke olan Danimarka, rüzgar başta olmak üzere yenilenebilir enerjideki artışı destekliyor. Kıyı şeritlerinde elde edilen rüzgar gücünün diğer elektrik üreten teknolojilere göre daha ucuz olması ve rüzgarın tükenmez, dayanıklı ve daima masrafsız olması, siyasal desteği de garantiliyor. Bu faktörler rüzgar endüstrisinin Danimarka ekonomisinde ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteriyor.

Sürdürülebilir bir geleceğe doğru

horns_reef_1711Dünya fosil yakıtları ve iklim değişiklikleriyle olan savaşında birçok engelle karşı karşıya. Danimarka rüzgar gücünün geliştirilmesine devam etmek için birçok geçerli sebep görüyor ve Danimarka hükümeti elektrik sisteminde 2020 yılına kadar %50 rüzgar gücünü hedeflemiş durumda. İddialı görünse de bu hedef 2050 yılına kadar Danimarka’yı fosil yakıtlardan tamamen bağımsız hale getirme planıyla uyum içinde. Bu sürecin sonunda Danimarka’nın enerji sistemi rüzgar başta olmak üzere tamamen yenilenebilir enerjiden oluşuyor olacak. Danimarka daha yeşil ve daha rüzgarlı bir geleceğe doğru ilerliyor!

Danimarka Rüzgar Endüstrisi Birliği

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort