Kopenhag’da Bisiklet Sporu – Kolay Yol

Kopenhag’da Bisiklet Sporu – Kolay Yol

Her sabah saat 7 gibi Kopenhag’da hayat başlıyor.Takım elbiseli işadamları,son moda kıyafetleri ve yüksek topuklu ayakkabılarıyla kadınlar ve çocuklarını kargo bisikletlerinde taşıyan ebeveynler,bisikletlerine biniyor ve okullarına,işlerine doğru hareket ediyorlar.

Lasse Lindholm, – Kopenhag

Kopenhag’da çalışanların ve okuyanların %37si sabahları bisiklete binmeyi tercih ediyor ve Kopenhag’da yaşayan muadil insan sayısı ise %55 kadardır.Bu,bisikleti en popüler taşıma araçlarından biri yapıyor ve bisiklet yollarının trafik dizaynının ayrılmaz bir parçası olduğu bu şehirde,her gün 1.2 milyon kilometre alan bisikletçilerle kaplanıyor.

bicycles

A’dan B’ye

Danimarka’nın başkentini ziyaret edenler,çok sayıda insan bisiklet kullandığı için Kopenhaglıların çevreci olduklarını düşünse de,bu onların bisiklet kullanmalarındaki tek sebep değil.Kopenhaglıların çoğu elbette ki çevresel sorunlara karşı duyarlı fakat sorulduğunda,Kopenhaglıların sadece %1’i bundan ana sebep olarak söz ediyor.

Bisiklet,taşımacılığın tercih edilen bir aracıdır çünkü şehirde dolaşmanın en hızlı ve en kolay yoludur.Günlük işlerimizi pürüzsüz bir şekilde yapmamızı sağlayan ve hayatlarımızı birleştiren bir tutkaldır.Bu,bize Kopenhaglıların zihniyeti hakkında bir fikir verirken ayrıca gerekli destek verildiğinde,dünya üzerindeki tüm şehirlerin daha dayanılır yerler haline getirilebileceğini de gösteriyor.

Bir Bisikletçiler Şehri Yaratma

Fakat bisikletçi bir şehri nasıl yaratırsınız? Öncelikle rekabetçi ve güvenli bir bisikletçilik anlayışı oluşturulması ve siyasi iradeyle birlikte şehir planlamacılarının umumi alanlarda bisiklet ulaşımını bir öncelik haline getirmeleri gerekmektedir.Kopenhag’da tüm şehir alanlarında bisiklet yolları olarak dizayn edilmiş ayrı şeritlerin uyumlu bir ağı bulunmaktadır.Bu demek oluyor ki neredeyse bisiklet yolundan hiç çıkmadan-ki çoğu durumda otobüs ya da arabayla olduğundan daha az bir zamanda seyahat etmeyi garanti eder- şehrin bir yerinden başka bir yerine gidebilirsiniz.

Kar ve Yeşil Dalgalarla Sörf

Ayrıca yatırım açısından çok daha fazla kolaylıkları vardır.Kopenhag’dan iki iyi örnek;bisikletçiler için yeşil dalgalar ve kar temizleme politikası.

Önceden Kopenhag’daki trafik ışıkları otomobillere göre koordine edilmişti.Şimdiyse trafik ışıkları,çoğu ana trafik caddeleri boyunca bisikletlilerin lehine ayarlanmış durumda.Bu demek oluyor ki bisikletliler,şehir boyunca bir ayaklarını yere koymadan yeşil trafik ışıklarıyla sörf yapabilir.Peki araba sürücüleri için elverişli mi? Hayır. Fakat bisikletli vatandaşlar için kesinlikle bir avantaj.

Kışın kar yağması durumunda,şehir politikası- kar’ın araba şeritleriyle temizlenmeden önce bisiklet yollarından kaldırılmasını öngörür.(bisiklet yolları olarak temizlenen 4 büyük yoldaki araba şeritleri hariç.)Bu öncelik,neden Kopenhaglı bisikletlilerin %80’inin Ocak ayında bile bisikleti tercih ettiklerini açıklıyor.

Algı Hakikattir

Uygulanabilir altyapı ve poliçeleri yaratmak önemlidir fakat bunlar,daha sürdürülebilir ve yaşayan bir şehir gelişiminde önemli elementlerden sadece birkaçıdır.Yaygın hareketlilik anlayışı araba kullanma konseptine bağlandığı sürece,bisikletle sürdürülebilir kentsel hareketliliğe doğru giden yol,kolay bir yol olmayacaktır. Bu yüzden,işin önemli bir kısmı da hangi çeşit hareketliliğin hem vatandaş hem de toplum için en fazla yararı sağladığına dair kamuoyu algısını değiştirmektir.

Neyse ki bisiklet lehine kampanyalarda ve diğer iletişim aktivitelerinde savunulabilecek çok fazla faktör var.Uzun mesafede performans göstermek,Danimarka’nın başkentinde temel faktör haline gelmiştir.Kopenhag,bisikletçiler şehri olarak bir gecede kurulup dizayn edilmemiştir.Bunu oluşturmak onlarca yıl almıştır.Sokaklarda bisikletlilere öncelik verme tutarlılığı,bugün Kopenhag’da neden vatandaştan daha çok bisiklet olduğunu açıklamakta etkili bir faktör olmuştur.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort