Kopenhag Gıda Kooperatifi

Kopenhag Gıda Kooperatifi

Kopenhag Gıda Kooperatifi, Danimarka’nın Kopenhag ilinde üye tabanlı ve üye odaklı bir gıda işbirliğidir.Amerika tabanlı Slope Park Gıda Kooperatifi’nden ilham alınan bu kurum, alışılmış kar odaklı süpermarket zincirlerine bir alternatiftir. Mevsimsel meyve sebzeleri yerinde tadıyla ve kalitesiyle uygun fiyatlarla sunmakta yoğunlaşır. Ürünlerin hepsi yerel çifliklerden organik veya biyodinamiktir.

Cph_food_cooperation290Kooperatif 2008 yılının nisan ayında kurulmuştur.Kopenhag’da o günden bu yana, 3000 üye kaydolmuş ve on bir yerel bölüm kurulmuştur.Her hafta, 5(!) ton sebze dağıtılmıştır.

Gönülllü çalışmak Kooperatif’in temelidir ve her üyenin her hafta üç saat çalışması beklenir.Bu çalışma, dükkanda sebzelerin paketlenmesi, sipariş edilmesi, görüşmelerin ayarlanması , internet sitesinin düzenlenmesi vb. olabilir.

Her kazanç sebzelerin fiyatının düşmesi ve kooperatifi geliştirmek için ya da Kopenhag şehrindeki sosyal sorumluluk projeleri için kullanılır.Yerel çiftçilerden satın alınarak; fiyatlar düşük tutulur, ürün tazedir –ve bazen kirli– ve çevreye etki en aza indirilir. Böylece Kooperatif organik ve biyodinamik üretim yapan yerel çiftçileri destekler ki bu da sürdürülebilir tarımı teşvik eder. Gıda kooperatifleri Danimarka’da köklü bir tarihe sahiptir. Danirmarkalı çiftçiler 19. ve 20.yüzyılda kuvvetlere katıldılar ve mandıraları, kasapları, satın alma kurumlarını kurdular. Kopenhag Gıda Koperatifi bu uzun zamandır kökleşmiş geleneğinin devamıdır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort