Danimarkada Temiz Su

Danimarkada Temiz Su

Danimarkada su altyapı hizmetleri en iyi tadı olan ürünü sağlamak için rekabet eder ve restoranlar onurla onu sunarlar. Temiz şu yaşam kalitesini güçlendirir ve Danimarkada çoğu insan bir nimet olarak görür.

Subat ayında  Kopenhag Limanının güney kısmında kış banyoları icin Termal banyolar açıldı.

Markus Bernsen. Focus Danimarka no. 1 2012.

havnebad

Danimarka dünyadaki en temiz sulardan bazılarıdır.Oldukça eşsiz bir şekilde bütün suları yerin altından derinlerden çıkar ve o musluklardan akmadan önce bir kum filtresinden geçer.

Diğer Avrupa ülkeleri içme sularının çoğunun göllerin ve nehirlerin yuzeylerinden elde ederler fakat Danimarkada ev içi tüketimi ve kullanımı tarım ve endüstriyi de içeren tüm şehrin şu ihtiyacini kapsayan çok miktarda su yeraltinda vardır.

Kopenhag Üniversitesinde gıda bilimi fakultesinde profesör olan ve daha iyi hijyen için kurum başkanı olan Susanne Knochel “ Şu insanların bugunku yaşamları icin gereklidir.” der.

Şu bizim sahip olduğumuz en bol ve en önemli yaşam destek kaynağıdır.Bizim içme suyumuzun kalitesi sadece sağlık ve hijyen için gerekli değil aynı zamanda bizim tarımsal ürünlerimiz ve yiyeceklerimiz için hayatidir.Hem birey hem toplum olarak temiz su elde etmek son derece önemlidir.“

Minnet Duyma
Musluktan temiz su akmasi uzak yerlere gittiklerinde problemlerle karşılaşan Danimarkalılar tarafından minnetle karşılanır.Onlar sularını musluktan içerler ve sebzelerini temizlerler çünkü onlar bunu evde yapmaya alışkınlardir.Bunun tam tersi olarak Batı Danimarkadaki oteller banyolarında “musluktan su içmek güvenlidir.”yazısına sahiptir.

Danimarkada su altyapisi müşterilerinin ne kadar suyun nerden sağlandığı hakkında bilgiye sahip olduğunun öğrenmek için bir araştırma yaptılar ve çoğunluğun büyük kısmı aldıkları temiz suyu bir nimet olarak gördüklerini soylediler.Çok az kısmı suyun nereden geldiğini ve nasıl evlerine geldiğini biliyor.Temiz su içmek,su hakkında pek birşey dusunemeyecek kadar yaşamlarının doğal bir parçası haline gelmiştir.Su bölümü ve Danimarka atıksu şirketi VCS başkanı Marianna Bjerrum araştırmanın uretillebilecek en iyi sonuç olduğunu dusunur.Bu araştırma,onların aktif olarak suyun kaynağının dusunmeseler bile bize son derece inançlarının olduğunun ve bizim ne yaptığımıza bilerek güvenliklerini gösterir.Danimarkada içme suyu hakkında büyük olasılıkla özel bir kulture sahibiz.Halk arasında sorumluluk alma anlamında bir inanç var.insanlara sorulduğunda onlar tamamen temiz su kaynağı icin gururlandiklari ortaya çıkar ve gerçekte Danimarka cogu ülkenin su teknolojisi hakkında tavsiyede bulunur.

Son yıllarda ,en iyilerden biri olan bu altyapi hizmetleri tamamlanmaya başlandı.Ne filtrelenmedigi ne de klor gibi maddeler eklenmediği için suyun tadı ülkenin neresinde olduğuna bağlı olarak değişir.İçme suyu ülkenin başkenti Kopenhag’in doğu kısımları batı kisimlarindan oldukca farklıdır.

Her yıl su altyapı hizmetleri ,profesyonel şarap tadicilarin en iyi suyu sectigi “Danimarka Su Büyük Ödülü” adında bir yarışmaya katılırlar.Altyapı hızmetleri suyun tadına gore Danimarka’yi ayıran bir harita yaparlar.Danimarka yer altı sulari,son zamanlarda restoranlarda sahip oldukları sehrin özel bir karekteridir.Bunu yapan sadece başbakan değildir ayrica 2011 de Bocusede altın madalya kazanan sef Rasmus Konfor Kopenhag Graninun biyokimyalık restorandasu hızmetleri yapar.

 

Bozulmuş bir Ulke
Danimarkalılar temiz su için butun kredileri kendi kendine alamaz.Coğrafik ve jeolojik şartlardan dolayı Kopenhang Üniversitesi’ndenSusanna Knochel şöyle der;Çoğu diğer ulkelerle kıyaslandığında, Danimarkada düzenli ve sabit miktarda yağışın yanında halen iyi kalitede yeraltı suyu elde etmek kolaydır.Avrupadaki çoğu komşu ülkelerle kıyaslandığında bile biz çok küresel olarak bozulmuş bir çevrede bulunuyoruz.

İlk ve en önemli olanı,temiz su sağlıklı nüfus için önemlidir.Daha temiz içme suyu  ve daha iyi kanalizasyon sistemi,daha iyi yaşam kalitesi,ülkede yaşayan insanlar için geliştirilir. Hastalıklar ve salgınlar içme suyu ile yayılır ve  Dünya Sağlık Örgütü(WHO) suyu,insanların sağlıklarını ve fakirlikle mücadelesini geliştirmeyi istemesi herhangi bir gelişen ülke için en önemli bölüm olarak tanımladı.Fakat temiz su ulusun sağlığında daha fazlasını belirler.Susanne Knochel Danimarka ‘nın yiyecek ihracatlarının yeraltı sularıyla devam ettirildiğini anlatır.

“Biz geleneksel olarak bir tarım ülkesiyiz ve hijyen daima bizim ihracatlarımız için önemlidir.Danimarkalı şirketler hijyen konusunda çoğu diğer ülkelerden daha dikkatlidir.Bu bizim temiz sularımızla yaptığımız şeydir.’

Su üstelik Danimarkalıların boş zamanlarını nasıl harcadıklarını anlamada önemli bir faktordur. Danimarka Avrupa’nın en uzun kıyılarından birine sahiptir.Toplamda 7,300 kilometre ile Fransa kıyılarının neredeyse iki katıdır. Danimarkada biri denizden 523 kilometreden daha fazla bir yerde bulunmaz ve daha yakındır.Kopenhang,Aarhus,Odense veya Aalborg gibi kıyılarda ve fiyortlarda şehirde yaşayan nufusun çoğunluğu sık sık daha yakındır.

Şehirde suyla özel çalışma yapan bir mimari firma ortağı Rune Hansen Danimarkalıların suyla  derin bir bağlantılarının olduğunu düşünür.

“Bizim yaptığımız gibi böyle bir çamur banyosundan sen otomatik olarak suyla özel bir ilişki elde edersin.Bizim etrafımızda su var ve bu birşeyler olduğu analmaına gelir. Örnek vermek gerekirse okulda tüm sınıf derste yüzmesi çok sıradandır ve neredeyse ülkede yaşayan tüm vatandaşlar yüzebilir. Bu Danimarkada su etrafında özel bir bilinç yaratan etkiye sahiptir. Ülkenin sanata bakışı Danimarkada sanat tarihinde suyun olmadığı bir manzara resmi bulmak neredeyse imkansızdır.

Yararlari ve riskleri
Özellikle baskentte son yıllarda mimarlar suyun sosyal önemini suistimal ettiler.Kopenhag belediyesinin merkezinde birkaç bölgede liman kampları inşa ettiler bu yüzden şehrin sakinleri 1,5 milyon vatandasin yaşadığı metropolin ortasında temiz su hakkini kullanabilirler.Odakta kış için temel banyolar limanın güney bölümünde açıldı.11.000 Danimarkalı vatandaşlar suan kış banyo kulüplerine üyedirler ve sauna ile birlikte su yüzme banyoları liste için bekleme listesi fazlasıyla teklif edildi.

”Kopenhag üniversitesinde iklim değişikliğine uyarlanan kırsal alan yapımına ve tasarımı profesoru Marina Bergen suyun çoğu şehirde yaşam kalitesi için önemli oldugunu soyledi.”

”Su ,şehrin estetik ve yeni oluşmuş bir yere dönüşmesine yardım eder.O sadece hoş görünmez ,hem de şehirde temiz suya sahip olmanın çoğu gerekçeli etkileri var.O biyoçeşitliliği sağlamlaştırır ve bitkileri,kuslari besler ve şehre yaşam vermeye yardım eder.”

Bu yüzden Kopenhag gibi bir şehir için temiz su sağlamayı garantilemek önemlidir. Bütün ülkelerin ne kadar su kullanabileceklerine dair bir eşikleri vardır.Danimarka hem de su kıtlığı gibi risklerle etkilenebilecegi çoğu diğer şehirlerden daha sonra olacağı umulur.

vand

iklim değişikliğinin yol açtığı daha iyi şehirlerde sellere neden olan ve yeraltı sularını kirleten siddetli yağmurlar bugünlerde karşılaşılan problemlerdir.Kopenhagda kanalizasyon sistemini cogunlukla geliştirir ve planlanır ve tarımda kullanmak gibi sehirlerde atık su kullanilabilsin diye suyun tekrar kullanımını geliştirmenin yollarını bulmak için araştırma yapildi.Kesin olarak,nüfus su konusunda o kadar ayricaliklidir ki,eğer temiz su kaynağı azalmaya başlarsa onlar daha şiddetli birşekilde etkileyecekler.

”Su Kopenhag Üniversitesinden Marina Bergen bir genel prensip olarak pozitif birseydir ve yakın olmak hoştur fakat birseyleri çabucak negatife çevirebilir”der.Eğer su yollarına atık atilirsa,sokağa atılmasından iki kat daha kötü bir şeydir. Su güzeldir ve o temiz olduğunu bildigimizde yaşam verir.”

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort