Danimarka Şehirleri ( Danimarka’da ki Bölgeler )

Danimarka Şehirleri ( Danimarka’da ki Bölgeler )

Danimarka’ya Genel Bakış

Danimarka Krallığı, Baltık Denizi’nde 450 adadan oluşan bir takımadada yer alır.43,069 kilometre kare alan ve 5,5 milyon nüfusla İskandinavya ve Avrupa arasındaki coğrafi bağlantıyı oluşturur. Yarı agaç köyler ve düzgün ziraatin taşra kasabaları ve tempoyu trafiğin değil yayaların belirlediği şehirlerle birleştiği yerdir. Dışarıda kafeler kapuçino içen ve bisiklet trafiğinde işe giden insanlarla doluyken, anneler gönül rahatlığıyla bebek arabalarını fırınların önüne park edebilir.

Danimarka Kopenhag
Danimarka Kopenhag

DANİMARKA’DAKİ BÖLGELER

Jutland Tatilini Planlama

Danimarka’nın batı yarımadasındaki Jutland(Jylland), ülkenin Avrupa anakarasına doğal olarak bağlı olan tek parçasıdır; güney sınırında Almanya bulunur. Funen ve Zealand’in düzlük arazisinin aksine, Buz Devri’nde–sarp Limfjord tarafından yontulmuş yarımada  kuzeyde iki eşit parçaya ayrılmıştır ve Danimarka dağları tarafından aşağıya doğru delinmiştir. Orta sıradağların doruklarındaki Himmelbjerget’in zirvesi 438 fittir.

Güneye doğru Yding Skovhøj platosu, neredeyse diğer tüm tepeler gibi 568 fittir. Rüzgarlı manzara, kuzeyde aydınlık ve kumulla kaplı nokta Skagen ve batı sahilleri ile devam eder.

Doğuda Funen’a doğru, Jutland ormanlarla kırpılan derin fiyordlarla kesilir. Merkez; kaleler,park alanları ve ünlü Legoland ile noktalanır. Danimarka’nın en eski ve en yeni şehirleri, Ribe ve Esbjerg, Jutland’in güneybatısında yer alır.Ribe’ın Ortaçağ’a ait şehir merkezi, ülkenin en eski kilisesini barındırır; sahilde yer alan modern Esjberg, rüzgarlı kumsalları ve geleneksel köyleriyle ünlü bir ada olan Fanø’ya yakın bir bölgedeki feribotların kalkış noktasıdır. Doğuya karşı gece hayatı bulunan ve rakip Kopenhag’ı görüş açısı olan Århus ve Aalborg, sırasıyla Danimarka’nın ikinci ve dördüncü en büyük şehirleridir.

ÅRHUS - Danimarka
ÅRHUS – Danimarka

Århus

Århus, Danimarka’nın ikinci en büyük şehridir ve sanat kokusu ve kolej toplumuyla ülkenin en keyifli yerlerinden biridir. Şehrin merkezini bölen Århus adında bir kanal vardır. Eskiden yeraltından geçermiş fakat birkaç yıl önce gün yüzüne çıkarılmıştır. O zamandan beri, barların,kafelerin ve restoranların bir karışımı kıyı boyunca türemiştir. Günün ve gecenin her saati bu dere kenarı şerit, dışarıda teraslarda takılan ya da dereye doğru yürüyüş yapan kalabalığın uğultusuyla doludur.

VisitÅrhus turist ofisi, otobüslerle yolculuğu, 12 en popüler müzeye, şehir mekanlarına ve turlara bedava ya da indirimli girişi de içeren Århus Pasaportu hakkında bilgi verir.

BILLUND - Danimarka
BILLUND – Danimarka

Billund

Billund, Kopenhag’dan sonra Danimarka’nın en fazla turist çeken ikinci yer olan Legoland’in bulunduğu şehirdir.Lego Şirketi’nin kurucusunun oğlu , Godtfred Christiansen, lego oyuncağı tuğlasını 1949’da Billund’da icat etmiştir; Lego Şirketi yaklaşık 6,500 insana istihdam sağlar (bunların 2,500’ü Billund’da çalışır). Yıllar geçtikçe şirket, tümünün aile evinin mütevazi olanaklarına dayanan ve hala Ana Cadde’de yer alan 375 milyardan daha fazla lego tuğlası imal etmiştir.

Billund, Lego başarısıyla katlanarak büyümüş ve bugün kendi uluslararası havaalanına (Lego tarafından kurulan ve daha sonra topluma kazandırılan) ve büyük bir toplum merkezine (ayrıca Lego tarafından bağışlanan) sahip olmuştur.Ancak, Legoland’in dışında sizi burada tutacak pek fazla bir şey bulunmamaktadır–şehrin kıyısı belediye binasından daha büyüktür ve farkına varmadan bu küçük metropolün içine ve dışına çıkabilirsiniz.

Charlottenlund - Danimarka
Charlottenlund – Danimarka

Charlottenlund

Charlottelund; Kopenhag’ın kuzeyinde, yapraklarla kaplı, güneşli hafta sonlarında kalabalıklaşabilen küçük cazip kumsalıyla bir sahil banliyösüdür Biraz daha kuzeyde, 17. yüzyıldan bu yana çeşitli Danimarka kraliyet ailelerine ev sahaipliği yapmış zarif bir konak olan Charlottelund Sarayı yer alır. Kale halka açık değildir fakat huzurlu çevre saray bahçeleri halka açıktır ve Kopenhaglılar hafta sonları yürüyüş ve piknik yapmak için buraya gelmekten keyif alırlar.

Kopenhag Tatilini Planla

Kopenhag - Danimarka
Kopenhag – Danimarka

Kopenhag’ın–Danca’da Kobenhavn–ışıl ışıl silüetleri yoktur ve çoğu başkentte yaygın olan stresli koşuşturmaca da neredeyse hiç yoktur. Bisiklet güruhları, geniş bisiklet yolları boyunca süzülür. Şehrin merkezinin yaya caddelerinde sabah erken saatlerdeki hava, taze pişirilmiş ekmek ve sabunla ovalanmış mağaza önlerinin kokularıyla doludur. Ev gibi sıcacık bir şehir diye bir şey varsa eğer, burası işte tam da öyle.

Büyük Valdemar şehri şu anda -Christiansborg- parlamentonun bulunduğu kaleyi inşa eden piskopos Absalon’a verdiğinde, şehir 1157’ye kadar bir balıkçı kolonisiydi. Giderek Baltık ticaret rotasında bir merkez haline geldi ve tüccarlar şehri (kobmaenddenes havn) olarak bilinmeye başladı, daha sonra da Kopenhavn’a dönüştü. 15.yüzyılda kraliyet konutu ve Norveç ile İsveç’in başkenti oldu. 1596’dan 1648’e kadar iyi mimariye takıntısı olan Rönesans kralı 4.Christian, şehri,günümüzde hala duran,kaleler ve kulelerle taçlandıran bir yapı bombardımanına başladı. Bunlar, neredeyse şehrin 800 yıllık tarihinden kalan her şeydir; Kopenhag’ın çoğu 18.yüzyıldaki iki büyük yangın ve Napolyon Savaşları’ndaki İngiliz bombardımanı sonucu telef olmuştur.

DRAGØR AND STORE MAGLEBY - Danimarka
DRAGØR AND STORE MAGLEBY – Danimarka

Dragor ve Store Magleby

Kopenhag’a yarım saat uzaklıktaki Amager Adası’nda Dragor’in ilginç balıkçı kasabaları ile zamanda ve mekanda çok uzaklarda hissedeceğiniz Store Magleby bulunmaktadır. Bu iki komşu köy, Dragor Belediyesi’nin bir parçasıdır. Yakınlardaki Kopenhag Havaalanı’ndan geçen uçakların gürültüsü olmasa, ahşap botlar, parke taşlı sokaklar, küçük meydanlar ve iyi muhafaza edilmiş sazdan çatılı evler size zamanda çok eskilere gittiğinizi düşündürebilir.

Experimentarium

Experimentarium rehberimiz sizlere en cazip yerler, restoranlar, oteller ve daha fazlası için tavsiyeler konusunda uzmanlık sağlar.

Frilandsmuseet

Frilandsmuseet rehberimiz sizlere en cazip yerler, restoranlar, oteller ve daha fazlası için tavsiyeler konusunda uzmanlık sağlar.

HELSINGØR - Danimarka
HELSINGØR – Danimarka

Helsingør

Şehri İsveç’in Helsingborg bölgesinden ayıran dar su boğazından sonra, Helsingør adı ”hals” (boğaz)dan türemiştir. Bu ince su yolu, 1420’lerde Pomeranialı Erik buradan geçen tüm gemilere gümrük vergisi koyunca şehri zengin etmiştir. Shakespeare şehrin adını ”Elsinore” olarak İngilizleştirmiştir ve şehrin büyük kalesini Hamlet karakterinin evi yapmıştır. Bugün hala denize air bir lezzet olan Helsingør’da 34,000 kadar insan yaşar.

Hillerød

Ormanlarla kaplı Hillerød, bazı olağanüstü özellikleriyle küçük sıradan bir şehirdir: güzel Frederiksborg Kalesi’nin bulunduğu ve kısa bir sürüşle iki ortaçağ manastırı Æbelholt ve Esrum harabelerine ulaşılabilecek olan yerdir. 15.yüzyılda kurulan şehir, bugünlrede önemli bir sanayi bölgesidir.

HUMLEBÆK - Danimarka
HUMLEBÆK – Danimarka

Humlebæk

Eskiden bir balıkçı köyü olan yaklaşık 6000 nüfuslu bu elegan deniz şehri, bugün Kopenhag’ın bir banliyösüdür. Ayrıca mükemmel bir modern sanat müzesi olan Louisiana’nın bulunduğu yerdir. Yazın şehrin çoğu kulübesi tatilcilerle dolar ve bahçeler hareketli renklerle canlanır. Şehir ismini, bu bölgede bolca bulunan şerbetçiotu (humle) bitkisinden alır.

Klampenborg, Bakken and Dyrehaven

Kopenhag’ın kuzeyindeki güzel sahili takip ederseniz, Klampenborg’un ferah yerleşim bölgesine ulaşırsınız. Bakken’in eğlence parkında yorgun ama sefasına düşkün insanlar tarafından bolca sosis,lolipop ve bira tüketilirken; geyik sürüleri, 1970’lerde resmi kraliyet avlanma bölgesi olması planlanan ”hayvan bahçesi” Dyrehaven’daki iyi muhafaza edilmiş futbol sahalarında otlanır.

Møn

Møn Adası, özellikle yaın Kopenhag’dan muhteşem bir kıyı yolculuğu yapılmaya uygun bir yerdir. Ana cazip noktası, sahil boyundaki beyaz tebeşir uçurumlarıdır. Yerli kumsallar kirletilmemiş ve kalabalık değildir. Uzun yürüyüşçüler, patika ağlarından keyif alacaktır. Kuşçular yerel ve göç etmiş türleri gözlemleyebilir. Vahşi orkide severler de tüm Danimarka’daki en büyük seçmeyi burada bulacaklardır. Çok az yerleşik insan barındırmasına rağmen, Møn yazın tatil kulübelerine meraklı Avrupalı tatilcilerle canlanır.

ODENSE - Danimarka
ODENSE – Danimarka

Odense

Funen ve Danimarka’nın üçüncü büyük şehrinin başkenti olan Odense’nin bir hikaye kitabı köyünü hatırlatması tesadüf değildir. Çoğu cazibesi yazar Hans Christian Andersan’ın ünlü oğlunun efsanesi üzerine inşa edilmiştir. Şehir, başka bir ünlü İskandinavyalı Nordik tanrıların kralı Odin’in ardından adlandırılmıştır.

Ribe

Jutland’in güneybatı köşesindeki ülkenin en eski şehri,Danimarka Milli Güveni tarafından korunan ortaçağ merkezi için gidilmeye değer. Etrafta gezerken detaylı kapılara, yapıların ön cephelerine ve antik şehir ışıklarına dikkat edin. Mayıstan Eylül ortasına kadar bir gece bekçisi şehrin tarihini anlatıp geleneksel şarkılar söyleyerek şehri dolaşır. Eğer ona eşlik etmek isterseniz, onunla akşam saat 10’da ana meydanda buluşun.

RØNNE - Danimarka
RØNNE – Danimarka

Rønne Tatilini Planlama

Bornholm Adası’nın başkenti olarak Rønne erdemli hayatın ve birçok yolcu gemisinin büyük limana yanaşmasından ilham alınan aktivitelerin merkezi halindedir. Geleneklere olan ilgi de ayrıca görüntüleri ortaçağa ait gösterir ve yerel çevreyi tarihi cam, kıyafet ile galerilerde ve şehirdeki marketlerde satılan granit takılar üretmeye teşvik eder.

Roskilde

ROSKILDE - Danimarka
ROSKILDE – Danimarka

Roskilde, Zealand’in ikinci en büyük şehri ve 998’de kurulan en eski şehirlerinden biridir. Şehir ismini, efsaneye göre şehri Danimarka’da ”kilde” adında güzel bir kuyunun  etrafına inşa eden Viking kralı Ro’dan alır.Ortaçağlarda Roskilde Kuzey Avrupa’nın en büyük ve 5,000’den 10,000’e varan bir nüfusla en önemli şehirlerinden biridir. 1170’te inşa edilen ilginç,büyük katedrali, UNESCO dünya mirasları listesine alınmıştır. Bu günlerde Roskilde, her yaz büyük bir rock festivaline ev sahipliği yapmasıyla bilinen bir üniversite şehridir. Lejre ve Skibby gibi yakındaki tarihi bölgeleri keşfetmek için de büyük bir fırsat yaratır.

SKAGEN - Danimarka
SKAGEN – Danimarka

Skagen

Bir asırdan daha fazladır, Kuzey Deniz’in Baltık Denizi’ni karşıladığı canlı bir bölge olan Skagen, iyi gelirli seyahatçilerin, sanatçıların ve mimarların favori hedefi haline gelmiştir. Jutland’in rüzgarlı kuzey bölgesinde yer alan bu 600 yıllık şehir, çakıllı uzun sahillere ve büyük açık gökyüzüne sahiptir. Günbatımları çok büyük vakalardır,öyle ki; aylaklar sahilde durur ve bunu alkışlar.

Ana sanayisi geleneksel olarak balıkçılıktır fakat turizm şimdilerde ondan daha etkin bir şekilde görünüyor.

TÓRSHAVN - Danimarka
TÓRSHAVN – Danimarka

Tórshavn Tatilini Planlama

Viking liderlerinin bölgesine girdiğinizde, ”Thor Limanı”  yönetiminin sürdüğünü ve Faroe Adaları’nın başkent olarak kabul edildiğini görürsünüz. Rüzgarlı ve yağmurludur fakat gerek limanda bot yarışı yaparken gerekse kıvrımlı ortaçağ sokaklarındaki sıcak kafeler ve barlar arasında gezerken, Tórshavn sakinleri içerde ve dışarda ısınmanın yollarını bulurlar.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort