Eğer, orijinal Danimarka’da oturma ve çalışma izni geçersiz ekonomik olarak faal bir Türk vatandaşıysanız ya da birleştirilmiş ailenin bir parçası olarak ikametiniz artık beraber yaşamamak gibi bir sebepten ötürü iptal edildiyse, ciddi durumlarda, Ortaklık Anlaşmasına uygun olması şartı ile yeni bir oturma izni elde edersiniz ve dolayısıyla Danimarka’da yasal olarak oturmaya devam edersiniz.

Bu, 19 Eylül 1980 tarihli 1/80 numara Ortaklık Konseyi kararının 6(1) fıkrasının 3 kısmının tanımlandığı aşağıdaki örneklere uygunluk gösteriyor :

1. Eğer Türk vatandaşıysanız ve yasal olarak Danimarka’da 1 yıldır çalışıyorsanız, aynı işveren için çalışma izninizi yenileme hakkınız vardır.

2. 3 yıllık yasal çalışmadan ve Topluluk Üyesi Ülkelerin çalışanlarına öncelik verilmeye tabi olduktan sonra kendi seçtiğiniz işverenin başka bir iş teklifine cevap verme ve normal şartlarda yapma ve o ülkenin iş servisine kayıt olma hakkınız olacaktır.

3. Eğer Danimarka’da 4 yıldır çalışıyorsanız Danimarka’da yaşamaya devam etmek ve bu üye ülkeye istediğiniz herhangi ücretli iş bakımından serbest giriş hakkından yararlanabilirsiniz.

Bu sebeple, Ortaklık Anlaşmasının 6(1) fıkrasına uygun olarak verilmiş haklar üye bir ülkenin iş gücüne ait olarak usulünce kaydedilmiş Türk işçilerin belli bir dönem yasal bir işle meşgul olmalarını gerektirir.

Eğer hizmetler karşılığında belli bir süre için diğer tarafa ödemenin yapıldığı hakiki bir işte işçiyseniz aşağıda bulunan “İşçi Tanımı” bölümündeki gibi diğer tarafın talimatı üzerine işçi olarak nitelendirilirsiniz.

Eğer üye ülkenin bölgesinde istihdama tabi iseniz üye ülkenin iş gücüne ait olarak usulünce kaydedilirsiniz.

Yasal çalışma Türk vatandaşı olarak Danimarka’ya yasal giriş ve oturma ve çalışma iznini elde etme konusundaki ulusal yasalara uymuş olmanızı gerektirir.

6(1) fıkrasının üç kısmının belirtilen sırayla karşılanması gerekmektedir. Bu, ikinci ve üçüncü kısımda belirtilen haklara sahip olmadan evvel öncelikle birinci kısımda belirtilen hakları elde etmeye uygun olmanız gerektiği anlamına gelir.

Kararın 2. ve 3. bölümlerinde belirtilen hakları kazanmak için 6(1) fıkrasına açık göndermeyle Danimarka’da oturma ve çalışma iznine sahip olmanız gerekmektedir.

Yasalar ve şartlar konusunda daha detaylı yönlendirme için lütfen Göçmenlik Servisi ile iletişime geçin.