Aile Üyelerini Beraberinde Getirmek

Aile Üyelerini Beraberinde Getirmek

Bir yüksek eğitim programında ya da PhD programında öğrenci olarak konut izni aldıysanız genellikle ailenizle birlikte Danimarka’ya gelebilirsiniz.

Konut izni; eşinize, kayıtlı partnerinize ( evlilik yapmak istemeyen çiftlerin tıpkı evlilik gibi anlaşmalı olarak yaptığı birliktelik) ya da birlikte yaşadığınız partneriniz ve aynı zamanda sizinle birlikte yaşamakta olan 18 yaşında küçük olan çocuklarınıza verilebilmektedir. Birlikte yaşamakta olduğunuz partnerinizin kabulü için en az 18-24 aylık bir süre beraber yaşamış olmanız gerekmektedir.

Beraberinizde getirdiğiniz aile üyenizin çalışma iznine başvurmasına gerek yoktur çünkü konut izni Danimarka’da eğitim görme ve çalışma hakkını kapsar.

Eğer aile üyeniz sizin iş bulma sürecinizde başvurursa konut izni alamaz. Ancak eğitim gördüğünüz sırada konut izni verilmişse yine de bu durum iş bulma sürecinin ilave 6 ayı için geçerli olacaktır.

Şartlar

Siz ve aileniz Danimarka’da aynı adreste yaşamak zorundasınız. Ayrıca ailenize ekonomik desteği sağlayabilmeli ve bunu belgeleyebilmelisiniz. Aksi taktirde aileniz Active Social Policy Act ( sosyal yardımlar) koşulları altında sosyal yardım alamayabilir.

Belgelendirme

Aile üyesi olarak konut izni başvurusu için gerekli belgeler:

  • Evlilik sertifikası ( nikahlı eş ya da kayıtlı ( kanuni) partner için)
  • Birlikte yaşama belgesi; üzerinde sizin ve partnerinizin ismi olan kira sözleşmesi sigorta poliçesi ya da benzeri gibi ( birlikte yaşadığınız partneriniz)
  • Doğum belgesi ( 18 yaş altı çocuklar için )
  • Eğer siz ve diğer ebeveyn çocuğun velayetini üstlenmişseniz ve çocuk sizinle birlikte geliyorsa diğer velayet sahibinden izin verdiğine dair belge ( 18 yaş altı çocuklar için )
  • Ailenizi ekonomik olarak destekleyebildiğinizin belgelendirmesi. Azami gereklilik olan 12 ayla birlikte konut izninizi kapsayan süreç için olan her bir aile üyenize ait Danimarkalı öğrencilerin hibesine eşdeğer [SU] bir miktarı elinizde bulundurduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir. Aylık miktar DKK 5,903’tür ve her bir aile üyesi başına maksimum gerekli miktar ise 12x 5,903= DKK 70,839’tür.

NOT: Banka hesabı sizin yani öğrencinin adına olmak zorundadır.

Uzatma

Eğer bütün şartlar hala uyuyorsa beraberinizde getirdiğiniz aile üyenizin konut izni sizin kendi izniniz ile birlikte uzatılabilir. Aile üyenizin izin süresi sizinkiyle uymalıdır.

Eğer sizinle birlikte yaşıyorsa sizinle birlikte gelen 18 yaş altı çocuğunuzun konut izni 18 yaşın ötesine uzatılabilir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort