Nasıl Başvurulur?

Nasıl Başvurulur?

Başvurunuzda gerekli tüm bilgilerin ve belgelerin olması işlem sürecini kolaylaştıracaktır.

Word versiyonu ekranda tamamlandıktan sonra çıktısı alınıp elden imzalanmalıdır. PDF versiyonun çıktısı alındıktan sonra tamamlanarak elden imzalanmalıdır.

Tatilde çalışma programı için oturma izni başvurusu

WH1, İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

WH1, İngilizce PDF versiyonu( yeni pencerede açılır)

WH1, Danca Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

WH1, Danca PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Başvuru teslim etmenin herhangi bir ücreti var mıdır?

Evet, eğer başvurunuzu diplomatik bir misyona (elçilik ya da başkonsolosluk) teslim edecekseniz diplomatik misyona genellikle bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Ücretin miktarı değişkenlik gösterebilir. Bireysel diplomatik misyon ekstra pasaport fotoğrafı ya da başvurunun ikinci kopyası gibi daha fazla istekte bulunabilir. Başvurunuzu teslim etmeden önce diplomatik misyonun internet sitesinden istenilenleri kontrol etmeniz iyi olabilir.

Başvuru nereye teslim edilir?

Genellikle, Danimarka’ya giriş yapmadan önce oturma izni almış olmalısınız. Başvurunuzu kendi ülkenizden (ya da son üç aydır yasal olarak ikamet ettiğiniz ülkeden) teslim edebilirsiniz. Belli durumlarda, Danimarka’da başvuru teslimi yapmak da mümkündür fakat bu sizin ülkede olma nedenlerinize bağlıdır.

Genelde, Danimarka’ya giriş yaptıktan sonra oturma izni için bir başvuru yapamazsınız. Ama tatilde çalışmadan başka nedenlerden dolayı bir oturma izniniz varsa, o zaman başvuru tesliminizi Danimarka’da yapabilirsiniz.

 

Nasıl Başvurulur?
Nasıl Başvurulur?

 

 

Kendi ülkenizden başvuru teslimi yapacaksanız

Kendi ülkenizden başvuru yapacaksanız, başvuru tesliminizi Danimarka diplomatik misyonuna (elçilik ya da başkonsolosluk) yapabilirsiniz. Başvuru formunuzu tamamlayıp teslim ettikten sonra, diplomatik misyon bunu işleme alınacağı Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment’e gönderecek.

Son üç aydır yasal olarak başka bir ülkede ikamet ediyorsanız, başvurunuzu o ülkedeki Danimarka diplomatik misyonuna da teslim edebilirsiniz.

Kendi ülkenizde ya da ikamet ettiğiniz ülkede Danimarka diplomatik misyonu yoksa, başvurunuzu başka bir ülkeden de yapabilirsiniz. The Ministry of Foreign Affairs’in internet sitesinde Danimarka diplomatik misyonuyla ilgili ek bilgileri bulabilirsiniz.

Başvurunuzu Danimarka’da yapacaksanız

Genellikle, Danimarka’ya giriş yapmadan önce oturma izninizi almış olmanız gerekir.

Eğer Danimarka’da geçerli bir vize, serbest kalış vizesi ya da Avrupa Birliği yönetmelikleri altında olan bir oturma izniyle yasal olarak kalıyorsanız, nedenler aksini söylemezse başvurunuzu Danimarka’da teslim edip işleme koydurabilirsiniz.

Danimarka’dayken başvuru teslimi yapacaksanız; Danimarka’da yasadışı ikamet ediyorsanız, Danimarka’dan sürgün edilmişseniz, Danimarka’dan ayrılmak için size belirli bir süre verilmişse ya da başka bir tür Danimarka oturma izni için başvurmuş olup cevap bekliyorsanız başvurunuz işleme alınmaz.

Önceki oturma izninizin süresi geçmiş ve siz de yeni bir oturma izni için başvurmuşsanız Danimarka’da yasal olarak kalmıyorsunuz demektir.

Danimarka’da teslim edilen bir başvurunun işleme alınıp alınmayacağına The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment karar verir. Eğer acente başvurunuzun işleme alınmasını kabul ederse, işlem süresi boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Eğer The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment başvurunuzu reddetmeye karar verirse, işleme alınmaz. Bu, kendi ülkenize ya da ikamet ettiğiniz ülkeye dönmek zorunda olduğunuz anlamına gelir ve orada Danimarka diplomatik misyonuna yeni bir başvuru teslimi yapabilirsiniz.

Eğer The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment başvurunuzu reddederse, Ministry of Employment’in kararına başvurabilirsiniz.

Kopenhag’ın kentsel alanında yaşıyorsanız, başvuru tesliminizi Citizen Centre’a yapmalısınız. Başka bir yerde yaşıyorsanız, formu alıp başvuru tesliminizi yerel polis istasyonunuza da yapabilirsiniz.

Başvurunuzun işleyişi

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment oturma izni için başvurunuzu aldığında bunu ekli belgelerle değerlendirmeye alır. Ek olarak; the Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment, Schengen Information System (SIS) kayıtlarında olup olmadığınıza da bakar.

Eğer acente sizin verdiğiniz bilgiyle uyuşmayan bir bilgi alırsa, bir karar verilmeden önce uyuşmazlıkları açıklamanız için size soru sorulur.

Acente başvurunuz ile ilişkili tüm gerekli bilgileri aldıktan sonra, size oturma izni verilip verilmeyeceğine karar verir.

Karar size nasıl ulaşır?

Başvurunuzu kendi ülkenizden (ya da ikamet ettiğiniz ülkeden) yapacaksanız, karar başvurunuzu yaptığınız diplomatik misyona gönderilir. Diplomatik misyon daha sonra bunu sizin ev adresinize gönderir ya da bizzat kendiniz alabilirsiniz.

Başvurunuzu Danimarka’da yaptıysanız, karar Danimarka’daki adresinize ya da avukatınıza gönderilir. The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment kararı size bildirmesi için polisten de talep edebilir ya da sizin bizzat Service Centre’dan almanızı isteyebilir.

Başvurunuz reddedilir ve başka bir oturma izniniz olmazsa, Danimarka’yı terk etmek için size belirli bir süre verilir, yani belirlenen zamandan önce Danimarka’yı terk etmeniz gerekmektedir. Bu noktadan sonra, Danimarka’da yasa dışı yaşayan biri olarak görülürsünüz. Danimarka’da yasa dışı ikamet ederseniz sürgün edilme riski taşır ve giriş yasağı alırsınız. Danimarka’dan sürgün edilmek, Danimarka da dâhil, en az iki yıl boyunca hiçbir EU ve Schengen ülkesine giremeyeceğiniz anlamına gelir. Sürgün edilirseniz, polis tarafından sınır dışı edilebilirsiniz.

Dosya işlem süreleri

Maksimum dosya işlem süreleri için hizmet hedefleri birçok dosya türü için tanımlanmıştır.

Hizmet hedefleri

Üst mahkemeye başvurmak

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment başvurunuzu reddederse, bir üst mahkemeye başvurabilirsiniz.

Üst mahkemeye başvurma rehberi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort