Sürekli Oturma İzni İçin Koşullar

Sürekli Oturma İzni İçin Koşullar

Danimarka’da yaşayan eşiniz Danimarka vatandaşı ya da diğer Nordik ülkelerin vatandaşı değilse, Aliens Act sections 7-8 bağlamında mülteci olarak oturma izni alabilir, sizin aile birleşimi yapıp eşinizin sürekli oturma izni alabilmesi için bazı gereklilikleri karşılaması gerekmektedir.
Aşağıdaki gerekliliklerin karşılanması gerekmektedir:

  • Danimarka’da yaşayan eşin 18 ay cezayı (hapis) ya da diğer tür bir tutuklanmayı aşan herhangi bir suç işlememiş olması
  • Danimarka’da yaşayan eşin Ceza Kanunu’nun (Criminal Code) 12 ya da 13. Bölümünü ihlal etmekten 60 günden (hapis) fazla cezaya çarptırılmamış olması
  • Danimarka’da yaşayan eşin eğer cezası ertelenmediyse ve borcu 108,024.66 (2015 seviyesinde) Danimarka kronunu geçmiyorsa, gecikmiş kamu borcu olmaması
  • Danimarka’da yaşayan eşin son üç yıl boyunca the Active Social Policy Act (lov om aktiv socialpolitik) ya da the Integration Act (integrationsloven) bağlamında sosyal yardım almamış olması gerekmektedir. Yardım ile direkt olarak ilişkili olmayan ya da maaşa denk ya da maaşın yerini tutmayan ödenekler bir kez alınan küçük miktardaki yardımlara müsaade edilir.
  • Danimarka’da yaşayan eş Prøve i Dansk 1 ya da buna eş yüksek derece ikinci dil olarak Danca için bir testi geçmelidir.
  • Danimarka’da yaşayan eşin, erken yaşta emekli olan ya da normal yaşta emekli değilse, eğitim görüyor, çalışıyor ya da aile birleşimi için başvuru tesliminin öncesindeki son beş yılın üç yılında kendi işinde çalışıyor olması gerekmektedir. Ayrıca, Danimarka’da yaşayan eşin onayım çıktığı zamanda da çalışıyor olması beklenir.

Sürekli oturma izni hakkında daha fazla bilgi

26 Mart 2010 tarihinden sonra teslim edilen bir başvuruya dayanarak sürekli oturma izni aldıysanız bu kurallar sizin için geçerli değildir.

Danimarka’da yaşayan eş 26 Mart 2010 tarihinden önce sürekli oturum için başarılı bir başvuru teslim ettiyse, ne zaman ya da hangi kurallar bütününde sürekli oturum aldığına bakmaksızın genellikle tüm gereklilikleri karşılıyor olmalıdır.

Sürekli oturum almış Danimarka’da yaşayan çiftlerin aile birleşiminde destekleyici aile olarak nitelendirilebilmeleri için diğer başvuranlar gibi genellikle yukarıda bahsedilen gerekliliklerin tümünü karşılamalarına gerek yoktur. Danimarka’ya olan bağlarına dayanarak sürekli oturum almış bireyler bazı gerekliliklerden feragat edebilirler.

The Immigration Service sizin aile birleşimi için gerekli koşulları karşılamadığınızı fark ederse, Danimarka’da yaşayan eş orada yaşama hakkını kaybetmez.

Sürekli Oturma İzni İçin Koşullar
Sürekli Oturma İzni İçin Koşullar

Feragatlar

Bu gerekliliklerden belirli durumlarda, eğer Danimarka’da yaşayan eşin:

  • Danimarka’ya kendi bağları olan evde yaşayan küçük çocukları varsa
  • Küçük bir çocuğu görüş hakkı varsa, ya da
  • Ciddi bir hastalığı varsa feragat edilebilir.

Feragatlar ayrıca Danimarka’da yaşayan eşin bireysel durumlarına dayanılarak da gerçekleştirilebilir. Örneğin, Danimarka’da yaşayan eşin son zamanlarda işlenmemiş  bir suç kaydı varsa feragatçı feragat edebilir.

Danimarka’da yaşayan eş başvuru teslimi yaptığı tarihte işsizse ancak bunun hemen öncesinde bir işi var idiyse, size oturma izninizi aldıktan sonra finansal destek sağlayabilmesi için başvuran kişinin hâlâ çalışma gerekliliğini karşılıyor olması gerekir.

Danimarka’da yaşayan eş başvuru tarihinde doğum iznindeyse, the UN Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women bağlamında özel durumlar geçerlidir. Danimarka’daki eş işten doğum izni aldıysa, ayrılık dönemi çalışma gerekliliği olarak sayılır.

Danimarka’da yaşayan eş emekli ya da erken emekliyse, çalışma ya da eğitim gerekliğini karşılamasına gerek yoktur. Sürekli oturum için diğer gereklilikler hâlâ geçerlidir.

Engelliliği nedeniyle sürekli oturum için serekliliklerin birini ya da daha fazlasını karşılayamayan Danimarka’da yaşayan eş UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities bağlamında bu gerekliliklerden feragat ediyor sayılır. Bu öncelikle çalışma ve eğitim gereklilikleri için geçerlidir.

Daha fazla bilgi için

Dosya işlem süreleri (hizmet hedefleri)

İletişim

Immıgration Service ile iletişime geçin

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort