Konut Gerekliliği

Konut Gerekliliği

Aile birleşimi yapabilmeniz için, Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin kendi kullanımına uygun yeterli bir konaklama yeri olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir.

Kendi kullanımına uygun konaklama yerine sahip olmak demek eşinizin/partnerinizin kaldığı yerin kendi sahibi, ortak kullanıcısı (‘’andel’’ ya da ‘’anpart’’ olarak da bilinen) ya da kirasını ödediği bir yer olması gerekmektedir. Eğer mülk kira ise, kira dönemi sürekli ya da oturma izni başvurusunun teslim tarihinin üç yıl ötesine uzatılmış olmalıdır. Eşiniz/partneriniz kira ödüyorsa ve ev sahibi ortak kullanımın bir üyesiyse, kira dönemi sürekli olmalıdır ve bu ortak kullanım birliği kuralları (co-operative association’s rules) ile çatışmıyor olmalıdır.

Eşiniz/partneriniz kendi konutlarına sahip olan ebeveynleri ya da diğer aile üyeleri ile yaşıyorsa, bu hâlâ eşiniz/partneriniz tarafından konuttaki kendi yerine sahip olduğunu kira formu şeklinde belgelendirmelidir.

Konut Gerekliliği
Konut Gerekliliği

Devren kiralama konut gerekliliğini karşılamaz.

Ek olarak, konut yeterli büyüklükte olmalıdır. Bu, aile birleşimi tamamlandığında, konutun aşağıdaki gerekliliklerden en az birini karşılıyor olması gerektiği anlamına gelmektedir:

  • Konutta yaşayan kişilerin toplam sayısı, odaların sayısının iki katı olmamalıdır ya da
  • Toplam konut alanı kişi başına en az 10 metrekare olmalıdır.

Konutun kendi mutfağının ya da tuvaletinin olması bir gereklilik değildir.

Eşinizin/partnerinizin kirayı bir ya da daha fazla kişiyle paylaşması, ya da bir ya da daha fazla kişiyle sahip olması sizin oturma izni almanıza engel olmayacaktır.

Ancak, Danimarka’daki eşiniz/partneriniz uzun bir süre başka bir ülkede yaşadıktan sonra son günlerde Danimarka’ya dönmüşse, gereklilikleri hemen karşılayacak bir konaklama yeri bulmak zor olabilir. Böyle durumlarda, The Immigration Service siz oturma izni aldıktan altı ay sonraya kadar eşinizin/partnerinizin bu gerekliliği karşılamasını erteleyebilir.

Muafiyet

Konut gerekliliği özel nedenler geçerliyse askıya alınabilir. Eğer öyleyse, Danimarka’daki eşiniz/partneriniz:

  • Mülteci ya da koruma durumunda olmalıdır ve hâlâ kendi ülkesinde eziyet edilme riski taşıyor olmalıdır.
  • Danimarka’ya bireysel bağlılığı bulunan ve evde yaşayan 18 yaş altında bir çocuğu olmalıdır ya da önceki ilişkisinden bir çocuğu olmalıdır ve velayeti onda olmalıdır ya da çocuğu görme hakkı olmalıdır ve belirli aralıkla onu görüyor olmalıdır.
  • Ciddi bir şekilde hasta olmalıdır.
Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort