Kendini Geçindirebilme Gerekliliği

Kendini Geçindirebilme Gerekliliği

Genellikle, Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin kendisini geçindirebilmesi gerekmektedir.

Bu, Danimarka’daki eşinizin/partnerinizin başvurunuz Immigration Service tarafından işleme alınmadan üç yıl öncesine kadar Active Social Policy Act (lov om aktiv socialpolitik) ya da the Integration Act (integrationsloven) sosyal yardımı almamış olması anlamına gelmektedir.

Yardım son üç yıl içinde alınmışsa, bir kişinin ne kadar süredir sosyal yardım aldığının bir önemi yoktur. Sosyal yardımlardaki (‘kontanthjælp’) kısa dönemler bile aile birleşimi için olan başvurunuzun reddedilmesiyle sonuçlanabilir.

Danimarka’daki eşiniz/partneriniz geçimle direkt olarak ilgisi olmayan az, küçük ödemeler ya da karşılaştırılacak, yerine geçecek ödemeler, bir maaş ya da ödenek aldıysa, bu sizin oturma izni almanıza engel olmayacaktır.

Esnek bir işe geçtikten sonra Active Social Policy Act (lov om aktiv socialpolitik) dolayısıyla işsiz yardımları aldıysanız bu sizin aile birleşimi yapmanıza engel olmayacaktır. Diğer yandan, esnek bir işe geçmenin öncesinde işsiz yardımları aldıysanız ve bu 3 yıl içinde olduysa aile birleşimini engellemeye devam edecektir.

Eşinizin/partnerinizin işsiz sigortası fonu tarafından ödenen işsiz yardımları the Active Social Policy Act ya da the Integration Act’ın koşulları altında sosyal yardım değildir ve sizin oturma izni almanıza engel değildir.

Kendini Geçindirebilme Gerekliliği
Kendini Geçindirebilme Gerekliliği

Muafiyet

Özel nedenler geçerliyse kendini geçindirme gerekliliği askıya alınabilir. Eğer öyleyse, Danimarka’daki eşiniz/partneriniz:

  • Mülteciyse ya da koruma durumundaysa ve hâlâ kendi ülkesinde eziyet edilme riski taşıyorsa.
  • Danimarka’ya bireysel bağlılığı bulunan ve evde yaşayan 18 yaş altı bir çocuğu varsa ya da önceki ilişkisinden çocuğu varsa ve velayeti ondaysa ya da görme hakkı varsa ve düzenli aralıklarla çocuğunu görüyorsa.
  • Ciddi bir şekilde hastaysa

Dahası, Danimarka’nın kadın haklarını korumaya bağlılığı kendini geçindirme gerekliliğinin askıya alınmasına neden olabilir. Doğum izni için işten ayrılmak ve doğum izninin bitişinden sonra işe dönülmesi, yardım ihtiyacına Danimarka’daki eş neden oluyorsa böyle bir duruma örnek olabilir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort