İnsancıl Nedenlerle Oturma İzni Alma İmkanı Olan Sığınmacılar İçin Bilgilendirme

İnsancıl Nedenlerle Oturma İzni Alma İmkanı Olan Sığınmacılar İçin Bilgilendirme

İnsancıl oturma izni yalnızca özel durumlarda verilir. Oturma izninin verileceği diğer nedenler arasında oldukça ciddi ve tedavi gerektiren bir hastalığınız olması ya da kendi ülkenize dönmenizi engelleyen ciddi bir engelin içerisinde oluşunuz gibi nedenler vardır.

Sağlık nedenleri üzerine oturma izni için başvuruyorsanız ve tedaviniz kendi ülkenizde de mevcutsa, insancıl oturma izni alamazsınız.

Kendi ülkenizde tedaviyi karşılayamamanız bakanlığın kararı için bir etken değildir ve yine bu nedenle oturma izni verilemez.

İnsancıl oturma izni yalnızca sınırlı bir süre için verilir.

Yalnızca kayıtlı sığınmacılar insancıl oturma izni için başvurabilirler

Danish Immigration Service iltica başvurunuzu Danimarka’da işleme almaya karar verirse, insancıl oturma iznine başvurma fırsatınız olur. Ancak, bunun göçmen yetkililer tarafından oturum yeriniz hakkında önceden bilgilendirilmiş olması gerekir.

İnsancıl Nedenlerle Oturma İzni Alma İmkanı Olan Sığınmacılar İçin Bilgilendirme
İnsancıl Nedenlerle Oturma İzni Alma İmkanı Olan Sığınmacılar İçin Bilgilendirme

Bakanlığın sizden bilgi alması gerekir

Sağlık üzerine oturma izni yalnızca oldukça ciddi tedavi gerektiren hastalık sahibi kişilere verilir. Bu yüzden hastalığınız için güncel tıbbi bir belgeye ihtiyacınız vardır. Yani oldukça hasta olduğunuzu kendinizin yazması hiçbir şey ifade etmeyecektir.

Sağlık nedeniyle insancıl oturma iznine başvuracaksanız, bir an önce bu ciddi tedavi gerektiren hastalık için tıbbi belgenizi göndermelisiniz. Tıbbi belgelendirme tıp mesleğindekiler tarafından verilmelidir.

Bu belge, örneğin; iltica merkezine gelişinizin ardından ilk tıbbi muayenenizin kayıt girdilerini, devam kayıtlarını ya da kaldığınız iltica merkezindeki tıbbi görevliler tarafından alınan tıbbi bilgileri içerebilir. Belge ayrıca danıştığınız doktorlardan alınan kayıtları ve kaldığınız herhangi bir hastanenin kayıtlarını içerebilir. Bu bilgileri kaldığınız yerdeki tıbbi görevlilerle ya da danıştığınız doktorlarla iletişime geçerek alabilirsiniz. Ya da –ücretini kendiniz ödeyerek- ‘’Danimarka göçmen yetkilileri tarafından sağlık nedenleri üzerine oturma izni başvurusunun işlemi için kullanılacak tıbbi bilginin temini için form’’u doldurması için bir doktora danışabilirsiniz. Bakanlık her zaman ciddi tedavi gerektiren hastalığınızı ilgilendiren ileri tıbbi bilgi talep edebilir. Bakanlık tıbbi bilginin temini ile ilişkili olarak gerçekleşmiş herhangi bir masrafın ücretini ödemez.

Bakanlık iltica dosyanızdan bilgi talep etme hakkına sahiptir ve bu insancıl oturma izni için başvuruyorsanız neredeyse her zaman olur. Bakanlık bu bilgiyi insancıl oturma izni başvurunuzun işlem sürecinde kullanır.

Bakanlık dosyanızı işleme aldığında Danimarka’da kalma hakkınız

Bakanlık dosyanızı işleme aldığında, insancıl oturma izni için başvuru ülkede kalmanız için herhangi bir hak temin etmez.

Yalnızca oldukça özel durumlarda Bakanlık dosyanız işlemdeyken ülkede kalma hakkı verir.

Ancak, iltica dosyanız Immigration Service ya da Refugee Appeals Board tarafından işlemdeyken Danimarka’da kalma hakkınız her zaman vardır.

İnsancıl oturma izni başvurusu nereye teslim edilir?

Başvurunuz, the Danish Ministry of Justice, Slotsholmsgade 10-12, 1216 Copenhagen K adresine ya da e-mail aracılığıyla jm@jm.dk adresine gönderilmelidir.

İnsancıl oturma izni için başvuru imkânları hakkında daha fazla bilgi alın. Ayrıca burada insancıl oturma izni başvurusu için kullanılacak olan başvuru formunu da bulabilirsiniz.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort