Dublin Düzenlemesi

Dublin Düzenlemesi

Dublin Düzenlemesi (Düzenleme No: 604/2013) Avrupa Birliği üye ülkeleri, Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn arasında bir başvuru tesliminin Avrupa Birliği üyesi ülkelerden yalnızca birine teslim edilip bir ülke tarafından işleme alınacağını belirleyen bir anlaşmadır. Yasa ayrıca her zaman yalnızca bir ülkenin bir iltica başvurusunun işleme alınmasından sorumlu olduğunu garanti eder.

Düzenleme, iltica başvurusunun sorumluluğunu belirler.

Dublin Düzenlemesi öncelikli olarak hangi ülkenin bir iltica başvurusunu işleme almaktan sorumlu olduğuyla ilgilenir. Düzenleme hangi ülkenin sorumlu olduğunu belirlemek için kıstaslar içerir. Öncelik sırasına göre:

  1. Başvuranın ailesinin yasal olarak hangi ülkede bulunduğu
  2. Başvuranın oturma iznini ya da vizesini veren ülke
  3. Başvuranın belgesiz yabancı milliyet olarak girdiği ilk üye ülke
  4. Başvuranın ilk iltica talep ettiği ülke

Düzenleme nasıl yürütülür?

Kayıt sürecinin parçası olarak, sığınmacıların Immigration Service’e sığınma nedenleri ile diğer bilgilerin alınması için görüşmeye gelmesi istenir.

The Immigration Service, diğer üye ülkelerdeki göçmen yetkililerin önceden başvuranı kaydedip kaydetmediğine bakar. Eğer öyleyse, başvuranın talebi Danimarka’da işleme alınmaz.

Eğer Immigration Service, Dublin Düzenlemesi altında sığınmacının başvurusundan başka bir üye ülkenin sorumlu olduğuna karar verirse, o ülkeden genellikle başvurunun sorumluluğunu alması rica edilir. Ülke sorumluluğu kabul ederse, kişi o ülkeye gönderilir ve iltica başvurusu orada işleme alınır.

Başvuranın, başka bir üye ülkede iltica başvurusu işlemdeyse, kişi o ülkeye gönderilir.

Yüksek mahkeme

Immigration Service, başka bir ülkeye kişinin iltica başvurusunu işleme alması için sığınmacının sorumluluğunu almasını teklif ederse, kişi kararı Refugee Board Appeals’a taşıma hakkına sahiptir. Immigration Service kararını yüksek mahkemeye taşıyan kişi ücretsiz yasal yardım alabilir ve Danish Refugee Council tarafından temsil edilebilir.

Refugee Board of Appeals kararını verene kadar sığınmacı Danimarka’da kalma hakkına sahiptir.

Sığınmacıların Immigration Service’in kararını üst mahkemeye taşımak için yedi günleri vardır. The Immigration Service, kişinin kararla ilgili bilgilendirilmesi için, yüksek mahkemeye taşıma talebinin yedi gün içinde almalıdır. Yüksek mahkeme talebi yedi günden sonra sunulursa, reddedilir.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort