Vize mi? Çalışma İzni mi?

Vize mi? Çalışma İzni mi?

Vize mi? çalışma izni mi?

Çoğu durumda, yabancı uyruklu insanlar çalışmaya başlamadan önce ikamet ve çalışma izni almalıdırlar. Ancak bazı durumlarda, Danimarka’daki iş aktiviteleri ikamet ve çalışma izni almadan sadece vize ile sürdürelebilir.

Eğer  üç aydan daha kısa süre kalacaksanız, bazı iş aktivitelerini çalışma  ve ikamet izni almadan yapabilirsiniz. Bu aktiviteler; öğretmenlik, bir kursa veya toplantıya katılma, anlaşmalar, brifing ve iş işe ilgili eğitim almadır.

Eğer ziyaret amacınız bir ürün yaratmak, bir ürünü değiştirmek yada şirketin üretimine her hangi bir şekilde katkıda bulunacaksanız ikamet ve çalışma izni almalısınız.

Eğer çalıştığınız kurum ekipman, makine, bilgisayar programları tedarik etmiş yada Danimarka’daki bir kuruma sağlıyorsa ; ilişkili çalışanlar tesisatçı kuralları çerçevesinde sadece vizeleriyle bu aletleri onarbilir, kurabilir ve yerleştirebilir.

Sizin ve çalıştığınız kurumun vizeye mi çalışma iznine mi ihtiyaç duyacağınızı Danimarka’ya gelmeden önce belirlemeniz önemlidir. Eğer daha kolay alınacak diye vizeye başvurup, daha sonra ikamet ve çalışma iznine ihtiyaç duyduğunuzu farkederseniz, vizenizin 90 günlük normal süresinden fazlasına uzatılması pek mümkün değildir.

Bu sebeple ziyaretinizde gerçekleştireceğiniz görevleri dikkatlice  belirtmeniz önemlidir. Yapılcak iş detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Eğitim ve talim için geliyorsanız kursunuzun içeriğini açıklamalısınız. Bilgisayar ile alaklı bir durum için geliryorsanız, ne tür bir bilgisayar sistemi üzerinde çalışacağınızı belirtmelisiniz. Başvuru yaparken istenen bilgileri tam ve doğru olarak belirtirseniz, Göçmen Bürosu’nun isteyeceği ekstra bilgilerin miktarını düşürmüş olup  işlem sürecini olursunuz.

Vize mi? Çalışma İzni mi?
Vize mi? Çalışma İzni mi?

Örnekler

Başvurular kişisel olarak değerlendirilir fakat aşağıdaki örneklerde Göçmen Bürosu’nun standart izlencesini görebilirsiniz:

Toplantı ve brifingler: Telefon yada mail üzerinde hergün iletişimde olduğunuz bir kurumla konuşmak için 5 günlüğüne Danimarka’ya gelmek istiyorsunuz. Toplantı sırasında kendi ülkenizde bitireceğiniz bir projeyi tartışacaksınız. Bu senaryoda, kendi ülkenize döndüğünüzde Danimarka’daki toplantıda ediğiniz bilgilerle Danimarka’daki kuruma katkıda bulunuyor olsanız bile, bu işi kendi ülkenizde yaptığınız için üretime katkıda bulunmuş sayılmıyorsunuz. Böyle bir durum için çalışma iznine ihtiyacınız yoktur ancak vize gereklidir.

-İhale ile bağlantılı sebeplerle Danimarka’da kalmak: Yabancı bir kurumda çalışan kimse, ihale ile bağlantılu bir görev için 60 ila 90 süreyle Danimarka’daki bir kurumda toplantılara katılmak istiyor. Kişi Danimarkalı kuruluşla ihale ile ilgili sürekli olarak görüşüyor durumda. Bu kişi Danimarka’da olduğu süre içerinde ihalenin ibraz edilme sürecinde yer alıyor. (yabancı kurumda yapılan iş ile alakalı aktiviteler, Danimarka’da kalınan yer ve Danimarka’daki kurumla ihale ile ilgili yapılan diyaloglar süreci kolaylaştır.) Kişi Danimarka ziyareti süresince,  Danimarkalı kuruluşa yapılan teslimat aşamasında bir sorumluluk üstlenmeyebilir. (Eğer ihale kazanıldıysa) Ancak eğer yabancı kurum (ana, üye, bağımlı kurumlardan herhangi biri olabilir) ihaleyi kazanırsa, kişinin çözüm sürecinde yer alabilmesi için çalışma izni alması gerekir. Eğer kalma kişinin yabancı ana,üye,bağımlı Danimarkalı kurum tarafından işe alınmış ve kişinin Danimarkalı kurum tarafından üretimde kullanılacak bazı nitelikleri varsa, kişinin katılımı çalışma izni gerektirir.

Eğitim ve staj: Bir eğitim almak ve eğitim sonrasında bir kurum için bir programlama projesine katılmak için 60 günlüğüne Danimarka’yı ziyaret etmek istiyorsunuz. Bu tarz bir ektivite çalışma izni gerektirir. Ziyaret iki parçaya ayrılabilir: eğitim ve programlama. Eğitiminiz kurumun üretimine bir katkı sağlamıyor fakar vilgisayar programlaması sağlıyor bu yüzdenikamet ve çalışma izni almalısınız. Eğer eğitimi Danimarka’da alıp programlamayı kendi ülkenizde yaparsanız  çalışma izni gerekli değildir.

-Ziyaret süresi: 1 Ekim’de başlayıp 31 Aralık’ta biten (iki gün de dahil) Danimarka ofisinde teori ve pratik eğitim alacak Danimarka’nın bağımlı bir kurumda çalışansınız.Bütün programın süresi 92 gün olduğundan çalışma izni almanız gerekir. Çünkü vize ile çalışma süresi 90 gündür.

-Tamamlanmamış bilgilendirme: Danimarka’ya bağlı bir kurumda işinizi yapmak için vize başvurusu yaptığınızda kapsamlı bir kılavuz sunmanız gerekir. 90 günlük bir vizeye başvuruyorsunuz ancak ne siz ne de çalıştığınız kurum Danimarka’daki zamanınızda tam olarak ne yapacağınızı belirleyemiyor. Size verilen tek bilgi orada teorik ve paratik eğitim alacaksınız, detaylar gittiğinizde belirlenecek.  Bu durumda ne sizin ülkenizdeki Danimarka Elçiliği ne Göçmen Bürosu çalışma iznine ihtiyacınız olup olmadığına karar veremez. Vize başvurunuz reddedilir ve çalışma izni almanızı söylenir.

-Tesisatçı kuralı:  Danimarka’daki bir kurum sizin çalıştığınız kurumdan ileri teknoloji bir ekipman yada bilgisayar programı satın aldı. Programın içeriği çok detaylı ve alanında uzman birini gerektirdiği için sizin kurumunuzdan bir çalışanın gidip kurması gerekiyor. Eğer görevin 90 günden kısa süreceği bekleniyorsa, vize almanız yeterli olacaktır. Ancak eğer işin 90 günden uzun süreceğini biliyorsanız ikamet ve çalışma iznine başvurmanız gerekir.

-Kısa süreli ziyaret erdecek araştırmacılar: Eğer Danimarka’ya bir araştırmayı yürütmek üzere 90 günden kısa süreliğine davet edildiyseniz, çalışma iznine ihtiyacınız yoktur. Bu araştırmalar; araştırma asistanlığı, asistan profesörlük yada eğitim ve buna benzer aktiverteleri yürütmek için gelen profesör ve öğretim görevlilerini içeren akademik araştırmalar. Araştırmanın sizin tarafınızdan yürütülmesi gerekliliğinin bazı nedenleri olması gerekir.  Danimarka’daki bir kurum yada üniversite Danimarka’ya varış günü de dahil olmak üzere 90 günden kısa sürreliğine çalışma iznine gerek olmaksızın, yabancı ve görevini hakkıyla yapacak birini işe alabilir. Eğer Danimarka ziyaretinizin 90 günü aşacağı düşünülüyorsa, Danimarka’ya gelmeden önce ilk 90 günü de kapsayan bir çalışma ve ikamet izni almalısınız.

-Kısa süre ziyaret edecek misafir araştırmacılar: Eğer Yüksek lisansa sahip, araştırma kurumuna çalışan olarak alınmadan ve üye olmadan özel veya halk araştırma kurumuna  araştırma yürütmrek için Danimarka’ya vardığınız günde dahil olacak şekilde 90 günden kısa süreliğine davet edildiyseniz çalışma izni almanıza gerek yoktur. Danimarka ziyaretinizin 90 günü aşacağı düşünülüyorsa, Danimarka’ya gelmeden önce ilk 90 günü de kapsayan bir çalışma ve ikamet izni almalısınız.

-Kısa süre ziyaret edecek potansiyel Doktora öğrencileri: Eğer Danimarkalı bir üniversiteye doktora için kanbul edilmek üzere birtarama programına davet edildiyseniz ve Danimarka’ya vardığınız günde dahil olacak şekilde 90 günden kısa süreliğine kalacaksanız çalışma izni almanıza gerek yoktur.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort