1 Ocak 2011’den Önceki Vize Başvuruları İçin Finansal Garanti

1 Ocak 2011’den Önceki Vize Başvuruları İçin Finansal Garanti

1 Ocak 2011’den önceki vize bşvuruları için finansal garanti

Önceden Göçmen Bürosu Danimarka’daki bir kişi tarafından sağlanan 58,603 Danimarka Kronu (2010) şartıyla vize çıkarıyordu.

Bu kural 21 Aralık 2010’da çıkarılan 1542 numaralı yasayla 1 Ocak 2011 tarihinden sonraki başvurular  için değiştirildi. Sonuç olarak yeni vize başvurularında herhangi bir finansal garanti aranmayacak.

Eski kurallar çerçevesindeki başvurular için finansal garanti kuralı devam edecek ve göçmen bürosu otoriteleri vizenin yanlış amaçlarla kullanıldığını düşünürse bu parayı cezai borç kabul edebilecekler.

1 Ocak 2011'den Önceki Vize Başvuruları İçin Finansal Garanti
1 Ocak 2011’den Önceki Vize Başvuruları İçin Finansal Garanti

Hangi durumlarda finansal garanti cezai borç olur?

Kısa dönem için alınan vizeler için bu kural geçerlidir. Bu garanti kısa dönemli vize sahibi olan kişilerin vizelerini Danimarka yada herhangi bir Schengen ülkesinde uzatmamalarını talep eder. Aynı zamanda vize sahibi kişinin vize kurallarına uyması ve Schengen bölgesini süresi dolmadan terketmesi istenir.

Bütün finansal garanti aşağıdaki durumlarda ceza olarak alınır:

-Kişi Danimarka yada herhangi bir Schengen ülkesinde vize süresi bitiminden 1 ay sonrasına kadar kalırsa (Eğer kişinin dönüşü hastalık yada yolculuk ertelenmesi gibi kendi elinde olmayan sebeblerle ertelendiyse garanti ceza olarak alınmaz.)

-Kişi ülkeye vardıktan sonra idari veya yasal olarak sınır dışı edildiyse

-Kişi Danimarka’ya yada diğer Schengen ülkelerine vardıktan sonra himaye ararsa

-Kişi Danimarka’ya vardıktan sonra ikamet izni ararsa (Himaya arayanlar için geçerli değildir.)

Bazı durumlarda finansal garanti cezai borç sayılmaksızın ikamet izni aranabilir. Ancak bu tarz bi izin aramak için geçerli bir sebep olması gerekir. Süreç boyunca Danimarka’da kalmak yada cezai borcu ödememek için ikamet izni aramak yasaktır.

Finansal garantinin yarısı aşağıdaki durumda ceza olarak alınır:

Kişi Danimarka’da vize süresi bitiminden sonra 1 aydan az kalırsa (Eğer kişinin dönüşü hastalık yada yolculuk ertelenmesi gibi kendi elinde olmayan sebeblerle ertelendiyse garanti ceza olarak alınmaz.)

Garanti ne zaman geri ödenir?

Garanti vize sahibi ülkesine döndüğünde ve vize koşullarını muhafaza ettiğinde geri ödenir.

Vize sahibi Schengen bölgesini vize bitiminden önce terkettiğini belgelemelidir.

Bu iki şekilde yapılabilir:

1. Diplomatik görevliye (büyükelçi yada konsolosluk) pasaportun Schengen bölgesinde kullanıldığını; giriş ve çıkış biletleri ve seyahatle alakalı yapılan diğer kağıt üzerindeki işlemler ile birlikte gösterilir. Daha sonra görevli garantinin ödenip ödenmeyeceğine karar verecek olan yeri yani Göçmen Bürosu ile iletişime geçer.

2. Vize sahibi kişi; pasaportunun, kişisel bilgilerinin, giriş ve çıkış pullarının, biletlerinin ve konuyla alakalı diğer belgelerinin birer kopyasını gönderebilir.

Kopyalar aşağıdaki adrese gönderilmelidir:

Danimarka Göçmen Bürosu
Centre for Job & Visit
Visa Office
Ryesgade 53
2100 Copenhagen
Denmark

Giriş ve çıkış pulları okunaklı olmalıdır

Göçmen bürosu, başvuran kişinin isteğini ancak elinde vize süresi bitiminden önce ayrıldığına dair yeterli belge varsa onaylar. Bu sebeple Göçmen bürosuna verilen her belgedeki giriş ve çıkış pulları okunaklı olmalıdır.

Çoklu-giriş vizesi

Eğer kişinin çoklu giriş varsa, kişi, kendi ülkesindeki diplomatik görevliye giriş ve çıkış biletleri ve seyahatle alakalı yapılan diğer kağıt üzerindeki işlemler ile birlikte gitmelidir. Eğerr vize hala geçerliyse vizenin süresi dolduktan sonra garanti geri ödenir.

Alınmayan ve kullanılmayan vize

Eğer kişi aldığı vizeyi kullanmadıysa, kişinin garantisini geri alabilmesi için vize bitiminden sonra kişisel olarak diplomatik görevliye gitmesi gerekir.

Eğer kişi çıkmış olan pasaportunu almadıysa, Göçmen Bürosu vizenin pasaporta işlenmediğini onayladıktan sonra garanti iade edilir.

Garanti iade edilmeden önce Göçmen Bürosu’nun, kişinin idari ve yasal olarak sınırdışı edilmediğini ve Danimarka yada diğer Schengen ülkesinde himaye aramadığını onaylaması gerekir.

İşlem Süreci

Göçmen Bürosu gerekli belgeleri aldıktan sonra aşağı yukarı 2 hafta içerisinde garanti iade edilir. Eğer vize sahibinden yada diplomatik görevliden herhangi bir belge gelmez ise, Göçmen Bürosu süreci olası cezai borç işlemine hazırlar. Garanti Bürosu bu işleme garanti dolmadan 3 ay öncesinde başlar.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort