Danca Testi

Danca Testi

Aile birleşimi nedeniyle Danimarka’da oturma izni aldıysanız, A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyede ikinci dil olarak Danca testini geçmeniz gerekmektedir.

Bu gereklilik genellikle 15 Mayıs 2012 tarihinde ya da daha sonra yapılan başvurular için geçerlidir.

Göçmen (The Immigration) yetkilileri A1 seviyesinde (Danskprøve A1) bir Danca testi sunmaktadır.  Göçmen yetkilileri tarafından sunulan belirli başka testler Danskprøve A1 yerine geçebilmektedir.

Göçmen (The Immigration) yetkilileri ayrıca A2 seviyesinde (Danskprøve A2) bir Danca testi sunmaktadır.  Danskprøve A2 testini geçerseniz, eşinizin yatırması gereken teminat miktarı azaltılabilir.

Danca Testi
Danca Testi

Kayıt

danskprøve.dk sitesindeki testi alabilmek için kayıt olabilirsiniz

Danskprøve A1 ve A2 sözlü sınavlar olacaktır ve Glostrup’taki Vestegnens Sprog- og Kompetencecenter’da gerçekleşecektir. A1 ve/ya da A2 testini alabilmek için test başına ücret olarak 2,519.52 (2015 seviyesinde) Danimarka kronu ödemeniz gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşıysanız ya da eşiniz/partneriniz ekonomik olarak aktif bir Türk vatandaşıysa, kayıt ücretini ödemekten muaf tutulursunuz.

Son teslim tarihleri

Genellikle, the National Register of Persons’a kayıt olduğunuz altı ay içinde A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyedeki Danca testini geçmeniz gerekmektedir. Danimarka’da zaten diğer nedenlerle yasal bir yaşayansanız, eş olarak aile birleşimi yaptığınız altı ay içinde testi geçmeniz gerekmektedir.

Testi altı aydan önce alırsanız fakat geçememiş olursanız, size geçebilmeniz üç ay ek süre verilir. Testi geçmeniz gereken bu belirli tarih, oturma izni aldığınızda The Immigration Service’ten alacağınız mektupta size belirtilecektir.

A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyede Danca testini geçtiğinizde, eşiniz/partneriniz tarafından yatırılması gereken teminat miktarı 20,996.05 (2015 seviyesinde) Danimarka kronuna kadar düşürülebilir. Teminat miktarının düşürülebilmesi için, yerel belediyeniz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Testi teslim tarihine kadar geçemezsiniz, oturma izniniz iptal edilebilir.

ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, İsrail, İsviçre ve Güney Kore vatandaşları A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyedeki Danca testini geçmekten muaf değildirler. Bu gruplar önceden göçmen testini geçmekten muaf tutuluyorlardı.

Teslim tarihlerinin ertelenmesi

Aşağıda sıralanan koşulların herhangi biri nedeniyle testi teslim edemediğinizi belgelendirebilirseniz, testi geçmek için olan teslim tarihleri ertelenebilir:

  1. Doğum
  2. Sizin veya küçük çocuğunuzun hasta olması
  3. Beklenmedik olağandışı ulaşım zorlukları

Teslim tarihinizin ertelenmesini istiyorsanız, mümkün olduğunca çabuk The Immigration Service ile iletişime geçmelisiniz ve testi geçmenize neyin engel olduğunu belgelendirmelisiniz.

The Immigration Service teslim tarihinin ertelenmesi için bir talep alana kadar, testin teslim tarihleri geçerlidir. The Immigration Service daha sonra size teslim tarihinin ertelenip ertelenmediğini gösteren bir belge gönderecektir. The Immigration Service size ertelenme nedeniyle yeni bir teslim tarihi verene kadar, ilk anons edilen teslim tarihine uymalısınız.

Türk vatandaşları

Danimarka’da oturma izni almış bir Türk vatandaşıysanız ve altı ay içinde the National Register of Persons’a kaydolmuşsanız, bir çalışan olarak ekonomik olarak aktifseniz, kendi işiniz varsa ya da servis sağlayıcısıysanız, A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyedeki Danca testini geçmekten muaf tutulursunuz. Ancak, eşinizin yatırması gereken teminat miktarının düşürülmesi için, A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyedeki Danca testini geçmeniz gerekmektedir.

Ekonomik olarak aktif olduğunuz için A1 seviyesindeki Danca testini geçmekten muaf olduğunuzu düşünüyorsanız, öyle olup olmadığını kesinleştirmek için The Immigration Service ile iletişime geçebilirsiniz. The Immigration Service ile iletişime geçmezseniz ve ekonomik olarak aktif olmadığınız ortaya çıkarsa, teslim tarihinden sonra,  oturma izniniz iptal edilebilir.

A1 seviyesindeki diğer testler

Göçmen yetkilileri tarafından sunulan belirli diğer testler, Danskprøve A1 yerine geçebilir. İkinci dil olarak A1 seviyesindeki Danca testlerine alternatif olan onaylı tam liste (yalnızca Danca dilinde) Bu testlerden birini geçerseniz, teslim tarihinden önce düzenli bir belgelendirilmesini The Immigraiton Service’e teslim etmeniz gerekmektedir. Modül testinin, Danca derslerini alan öğrenciler için uygulandığını, yeni yetişkin sakinler (Danskuddannelserne for nyankomne voksne udlændinge m.fl.) için Danskprøve A1’e uygun bir alternatif olmadığını lütfen unutmayın.

A2 seviyesindeki Danca testi (Danskprøve A2)

Göçmen (The Immigration) yetkilileri Danskprøve A2 denilen, A2 seviyesinde ikinci dil olarak Danca testi de sunmaktadırlar. Danskprøve A2’yi the National Register of Persons’a kaydolduğunuz 15 ay içinde ya da eş olarak aile birleşimi için oturma izni aldığınız 15 ay içinde geçerseniz, Danimarka’da başka nedenler dolayısıyla zaten oturma izniniz varsa, eşinizin yatırması gereken teminat miktarı 10,498.02 (2015 seviyesinde) Danimarka kronuna kadar düşürülecektir. Danskprøve A2’yi geçmeniz oturma için gerekli değildir.

Göçmen yetkilileri tarafından sunulan belirli diğer testler, Danskprøve A2 yerine geçebilir. İkinci dil olarak A2 seviyesindeki Danca testlerine alternatif olan onaylı tam liste (yalnızca Danca dilinde) Bu testlerden birini geçerseniz, teslim tarihinden önce düzenli bir belgelendirilmesini The Immigraiton Service’e teslim etmeniz gerekmektedir. Modül testinin, Danca derslerini alan öğrenciler için uygulandığını, yeni yetişkin sakinler (Danskuddannelserne for nyankomne voksne udlændinge m.fl.) için Danskprøve A1’e uygun bir alternatif olmadığını lütfen unutmayın.

Muafiyet

Belirli durumlarda, A1 seviyesinde ya da daha yüksek bir seviyedeki ikinci dil olarak Danca testini geçmekten muaf olabilirsiniz. Eğer öyleyse, eşinizin:

  • Mülteci ya da koruma durumunda ya da kendi ülkesinde eziyet edilme riski taşıyor olması
  • Danimarka’ya kendi bağları olan küçük çocukları ya da önceki evliliğinden olan küçük çocuğunun velayetine/görme hakkına sahip olması
  • Ciddi bir şekilde hasta olması gerekmektedir.

Okuma ya da duyma bozukluğu yaşamanız nedeniyle Danca testini almakta engel yaşıyorsanız da muaf olabilirsiniz.

Danskprøve A1 ve A2 hakkında daha fazla bilgi

Göçmen yetkilileri aile birleşimi yapmış eşler için Danskprøve A1 ve A2 hakkında bir bilgi paketi oluşturmuşlardır. Bu bilgi paketi alınması gereken testlerin teslim tarihleri, testlerin telafisi, kayıt süreci ve testlerin nerede yapılacağı gibi bilgiler içermektedir.

Danskprøve A1 and A2 için bilgi paketini indirin -yalnızca Danca dilinde (pdf)

Danskprøve A1 ve Danskprøve A2 testlerinin örnekleri Ministry of Children and Education internet sitesinde bulunabilir. Gerçek testte aynı soruların çıkmayacağını lütfen unutmayın.

Danskprøve A1 and A2 testlerinin örnekleri (uvm.dk)

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort