Hızlı Şema (Fast-track Scheme)

Hızlı Şema (Fast-track Scheme)

Bu şema, yüksek vasıflı yabancı çalışanlar için hızlı bir iş başlangıcı anlamına gelmektedir.
1 Nisan 2015 tarihine kadar Hızlı şema ile oturma ve çalışma izni için başvuramayacağınızı lütfen göz önünde bulundurunuz.

Hızlı şema, onaylı şirketlerin, özel yetenekli veya vasıflı çalışanları, Danimarka’ya getirmelerini kolaylaştırmaktadır.

Şirket onayları hakkında daha detaylı bilgi almak için

İşe çabuk başlama

Hızlı şema, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın başvuruyu işlemden geçirmesini beklemeden, onaylı şirketlerin yüksek vasıflı yabancı uyruklu kişileri işe almasını sağlamaktadır.

Şema aynı zamanda, dönüşümlü olarak Danimarka içinde ve dışında çalışma imkanı tanımaktadır.

Hızlı şema, belirli şartlar sağlandığında, oturma ve çalışma izni için başvurunuzu teslim ettikten hemen sonra Danimarka’da çalışmaya başlayabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Şemanın dört bölümü

Hızlı şema dört bölüme ayrılmıştır. Onaylı bir şirkette işe kabul edildiyseniz ve aşağıdaki şartlardan birini taşıyorsanız, bu şema kapsamında başvuru yapabilirsiniz:

1) Gelir sınırı şemasındaki şartlara göre işe alındıysanız

Gelir Sınırı Şeması hakkında daha detaylı bilgi almak için

2) Araştırmacı olarak işe alındıysanız

Ziyaretçi araştırmacıların ve doktora öğrencilerinin Hızlı şemaya dahil olmadığını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Araştırmacılar hakkında daha detaylı bilgi için

3) İşinizin sebebi, yüksek düzeyde eğitim amaçlı ikametse

Yüksek vasıflıysanız ve belirli bir alanda önemli profesyonel deneyiminiz varsa, Danimarka’da kalma amacınız onaylı bir şirkette yüksek vasıf eğitimi almak veya onaylı bir şirketin diğer çalışanlarına yüksek vasıf düzeyinde eğitim vermekse, Hızlı şemadan yararlanabilirsiniz.

Hızlı Şema kapsamında yüksek düzeyde eğitim amaçlı ikamete stajyerler dahil değildir

Stajyerler hakkında daha detaylı bilgi için

4) İşiniz kısa süreliyse
Danimarka’da oturma ve çalışma izni olmadan çalışabilecek belirli gruplardan birinde olmayan kişiler, Hızlı Şema ile üç aya kadar Danimarka’da kalabilmektedir. Ancak, bu oturma izni, maaşın ve işin Danimarka standartlarına uygun olması koşuluna bağlıdır.

Normal kurallardan muaf olan özel gruplar hakkında daha detaylı bilgi için

Yurt dışında kaldığınızda izniniz sona ermemektedir
Hızlı Şema kapsamındaki izin ile dönüşümlü olarak Danimarka’da ve yurt dışında, oturma izninizin geçerliliği süresince izniniz sona ermeden çalışabilirsiniz.

Normal şartlar altında, Danimarka’da kalmayı bırakır veya altı aydan daha uzun süre Danimarka dışında yaşarsanız, oturma izninizin süresi direkt sona ermekte ve oturma izniniz direkt geçersiz sayılmaktadır. Danimarka’ya dönmek için yeni izin için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu kurallar, Hızlı Şema kapsamında oturma izni alanlar için geçerli değildir.

İşe hızlı başlamak için şartlar

Hızlı Şemanın işe hızlı başlama olanağından yararlanmak istiyorsanız Danimarka’ya yasal olarak kendiniz giriş yapmalısınız. Çalışmaya başlamadan önce Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na şahsen gitmeniz ve birtakım kontrollerden geçmeniz gerekmektedir. Bu kontrollere; kimlik kontrolü, Şengen bölgesinde istenmeyenler listesinde olup olmadığınızın kontrolü ve onaylı bir şirketle sözleşmenizin kontrolü dahildir. Ayrıca, işlem ücretini ödeyip ödemediğiniz de kontrol edilecektir ve tüm bunlara ek olarak, biyometrik kayıt oluşturmanız da gerekmektedir.

Tüm koşulları yerine getirdiğinizde çalışabilmek için geçici bir izin alacaksınız. Bu geçici izin, oturma ve çalışma izni için yaptığınız başvuru onaylanana/reddedilene kadar geçerlidir.

Oturma ve çalışma izni alana kadar Danimarka’ya gelmek istemiyorsanız, Hızlı Şema kapsamında kendi ülkenizden de oturma izni için başvuruda bulunabilir Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın kararını bekleyebilirsiniz. Bu durumda, Hızlı Şemanın işe çabuk başlama fırsatından yararlanmamış olursunuz; ancak yine de oturma izninin sona ermesi ile ilgili kurallardan muaf olursunuz.

Süre

Hızlı şema ile oturma izni, en fazla dört yıla kadar alınabilmektedir veya kısa süreli izinse üç aya kadar alınabilmektedir. Bu durumda, oturma izni bir yılda en fazla üç ay süre ile alınabilmektedir.

Kısa süreli oturma izni uzatılamaz ve Danimarka’da her kısa süreli oturma izni için bir başvuru yapılmalır.

Oturma izni, işe giriş sözleşmesinin bitiş tarihinden 14 gün sonra sona ermektedir; ancak izin süresi dört yılı aşamaz –kısa süreli oturma izni için ise üç ayı aşamaz.

Süresiz iş sözleşmesi (üzerinde sona erme tarihi bulunmayan iş sözleşmesi) ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izniniz normal şartlarda dört yıldır. Sonrasında, hala aynı işte çalışıyorsanız izninizin uzatılması için başvuru yapabilirsiniz. İzninizin süresi sona ermişse ve uzatma için başvuru yapmışsanız, hala izni aldığınızdaki şartlarda ve aynı işte çalışıyorsanız; uzatma başvurunuz işlemden geçerken Danimarka’da kalabilir, çalışmaya devam edebilirsiniz.

Geçici iş sözleşmesi ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izin süreniz çalışma sözleşmenizdeki süreden altı ay daha uzundur (izin, toplamda dört yılı geçmediği sürece). Bunun sebebi, iş sözleşmeniz sona erdiğinde yeniden iş aramanıza yardımcı olmak için size ek altı ay verilmesidir. Bu iş arama sürecinde, çalışmanıza izin verilmemektedir.

Kısa süreli oturma izniniz varsa size fazladan altı ay daha verilmeyeceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Yeni bir iş bulursanız, en geç yeni işinize başladığınız gün olmak üzere, yeni oturma ve çalışma izni için başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninin süresinden en az üç ay daha fazla olmasının şart olduğunu lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için
İşiniz sona erdiğinde, normal şartlarda oturma ve çalışma izniniz iptal edilmektedir.

Yeni bir iş bulduysanız

Çalışırken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz sürece, yeni izninizi almadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Hızlı şema ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort