Danimarka’da Yabancı İşçi Çalıştırmak

Danimarka’da Yabancı İşçi Çalıştırmak

Danimarka’da yabancı işçi çalıştırmak

Oturma izniniz iptal edildi ya da uzatılması reddedildiyse; örneğin, iltica veya aile birleşmesi sebebiyle; daha uzun bir süre çalıştıysanız yeni oturma izni için başvuru yapabilirsiniz. Danimarka’da çalışan veya okuyan kişinin yanında gelen ve izinleri iptal edilen aile üyeleri için de aynı kurallar geçerlidir.

Oturma ve çalışma izninizi hem vasıflı iş ve vasıfsız iş hem de serbest meslek için alabilirsiniz.

Oturma ve çalışma izni başvurunuzu, yönergeyi aldıktan sonraki yedi gün içinde teslim etmeniz gerekmektedir. Bu yedi günlük süre hiçbir koşulda aşılamaz.

Oturma ve çalışma izni alabilmeniz için aşağıdaki koşulları sağlamanız gerekmektedir:

  • Hile yüzünden oturma izniniz iptal edilmemiş veya uzatma talebiniz reddedilmemiş olmalıdır; hileye örnek, yetkililere yanlış bilgi vermek.
  • Aralıksız iki sene yasal olarak, aynı işveren tarafından çalıştırılıyor olmanız veya aynı şirketi işletiyor olmanız gerekmektedir.
  • Kendi oturma izniniz iptal edildiğindeki veya uzatma talebiniz reddedildiğindeki işinizde çalışmanız veya şirketi işletiyor olmanız gerekmektedir.
  • Maaşlı bir işte çalışıyorsanız, yazılı bir iş sözleşmeye sahip olmanız gerekmektedir (mümkünse, istenen yetki). Maaş ve çalışma koşulları Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.
  • Kendi şirketinizi işletiyorsanız, çalışanınızın olması gerekmektedir. Şirketiniz bir restoran veya perakende satış mağazası ise kar sağlaması ve en az 8-10 çalışanı olması gerekmektedir.

Nasıl başvurulur

Oturma ve çalışma izni hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort