Danimarka’da Çalışma

Danimarka’da Çalışma

Nordik ülkeleri veya AB/AEA (Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı) ülkeleri vatandaşı değilseniz, Danimarka’da kalmak ve çalışmak için kalma ve oturma iznine sahip olmanız gerekmektedir. Oturma ve çalışma izni alıp alamayacağınız, yeterliklerinize göre değişebilmektedir.

Kurallar, gönüllülük esasına dayalı/ücretsiz işler için de geçerlidir.

Özel Şemalar

Yüksek vasıflı uzmanların Danimarka’da oturma ve çalışma izni almasını kolaylaştırmak için birkaç şema tasarlanmıştır.

Yeşilkart Şeması (The Greencard Scheme) yüksek vasıflı uzmanların, Danimarka’da iş aramak ve çalışmak için Danimarka’ya gelmesine imkan sağlamaktadır.

Yeşilkart Şeması hakkında daha detaylı bilgi için

 

Olumlu Liste (The Positive List) , mevcut durumda vasıflı uzman açığı bulunan işlerin listesidir. Bu işlerden birine kabul edilen ve gerekli eğitimi tamamlamış kişiler, Danimarka emek piyasasına daha kolay giriş sağlamaktadır.

Olumlu Liste hakkında daha detaylı bilgi için

 

Gelir Sınırı Şeması (The Pay Limit Scheme), yıllık ödemesi belli bir sınırın üzerindeki bir işe kabul edilen kişiler, Danimarka emek piyasasına daha kolay giriş sağlamaktadır.

Gelir Sınırı Şeması hakkında daha detaylı bilgi için

 

Kurumsal Şema (The Corporate Scheme), Danimarka dışındaki bir şirkette çalışanlar için bir süreliğine, Danimarka’daki kardeş şirketin vb. şubesine tayin edilmesini sağlamaktadır.

Kurumsal Şema hakkında daha detaylı bilgi için

Kurumsal Şema’nın 1 Nisan 2015’ten itibaren yavaş yavaş kaldırılacağını ve yerine Hızlı Şema’nın geleceğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Hızlı Şema (The Fast-track Scheme) kapsamındaki oturma izni, Danimarka’daki Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı onaylı şirkete (işletme sahibi) göre değişmektedir. Şema, tasdikli şirketlerin belli yüksek vasıflı yabancı uzmanları hızlı bir şekilde işe almasını sağlamaktadır.

Hızlı Şema hakkında daha detaylı bilgi için

Onay hakkında daha detaylı bilgi için

Araştırmacılar ve ziyaretçi araştırmacıların emek piyasasına girmesi daha kolaydır.

Araştırmacılar hakkında daha detaylı bilgi için
Ziyaretçi araştırmacılar hakkında daha detaylı bilgi için


Danimarka’da Başlangıç Şeması (The Start-up Denmark Scheme), girişimcilerin Danimarka’da şirket işletmesini sağlamaktadır.

Danimarka’da Başlangıç Şeması (Serbest Meslek) hakkında daha detaylı bilgi için

Yerleşme Kartı (The Establishment Card), Danimarka’da master (Candidatus) veya doktora yapmış yabancı ülke vatandaşlarına, mezun olduktan sonra Danimarka’ya yerleşmeleri için oturma izni çıkarmalarını sağlamaktadır.

Yerleşme Kartı hakkında daha detaylı bilgi için

 

Oturma ve çalışma izni edinmek için diğer seçenekler

Yukarıda bahsedilen şemaların yanı sıra, emek piyasası veya uzman şartları izin verdiği takdirde oturma ve çalışma izni alabilirsiniz; özellikle de teklif edilen işin, sizin kişisel vasıflarınız ile yakından ilişkili olduğu durumlarda.

Kişisel vasıflar hakkında daha detaylı bilgi için

Çobanlar ve çiftlik yöneticileri hakkında daha detaylı bilgi için

Taşınır petrol kulesinde, sondaj gemisinde vb. çalışanlar hakkında daha detaylı bilgi için

Stajyerler, eğitim ve staj amacıyla bir süreliğine bir Danimarkalı şirkette çalışabilir.

Stajyerler hakkında daha detaylı bilgi için

Emek piyasası bağlantısı/Danimarka’da yabancı işçi çalıştırmak (Labour market attachment/retaining foreign labour in Denmark): Danimarka’da oturma izniniz varsa (örneğin iltica veya aile birleşimine bağlı olarak); ancak oturma izniniz iptal edildi ya da uzatılması reddedildiyse, daha uzun bir süre bağımsız bir şirket işletecek ya da  bir işte çalışacaksanız yeni oturma izni alabilirsiniz.

Emek piyasası bağlantısı/Danimarka’da yabancı işçi çalıştırmak hakkında daha detaylı bilgi için
Başvurunuzun değerlendirilmesi noktasında, başvurunuzu işleme tabi tutmak için Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı, ilgili şube kurumundan veya lokal emek piyasasından bir ifade alabilir.
Bazı durumlarda sizden Danimarka yetkisi istenebilir. Örneğin, doktorların Danimarka Sağlık ve Tıp Kurulu’ndan izin alması gerekmektedir.

Yurt dışında eğitim almış doktorların izni hakkında Danimarka Sağlık ve Tıp Kurulu’nun web sitesinden daha fazla bilgi almak için (yeni pencere)

Danimarka Üniversiteler ve Uluslar Arasılaştırma Ajansı’nın web sitesindeki, düzenlenmiş alanlara giriş hakkında daha detaylı bilgi için (yeni pencere)

Danimarka yetkisi almak için gerekli olan uzman ve dil becerileri edinmek için oturma izni alınabilmektedir.

Doktor veya diş hekimi olarak Danimarka yetkisi edinmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi almak için

Belirli gruplar, genel kurallardan muaftır; bu gruplara diplomatlar, belirli müzisyenler ve performans sanatçıları, nakliye sanayii personelleri ve bazı Türk vatandaşları dahildir.

Özel gruplar hakkında daha detaylı bilgi için

Danimarka’da İş Aramak

Danimarka’da iş arama sürecinde yararlı olabilecek çeşitli web portalları, veri tabanları ve özgeçmiş bazları bulunmaktadır.

Danimarka’da iş aramayla ilgili daha detaylı bilgi için

 

İşletme sahibiyseniz

Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı, Danimarka oturma ve çalışma izninin nasıl göründüğünü ve emek piyasasında çalışırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayan bir dosya hazırlamıştır.
Emek piyasasında çalışma dosyası (pdf) (yeni pencere)
İrtibat kişisi ayarlama

Danimarka’da yabancı çalışanları olan bir şirketi veya işi temsil ediyorsanız, kural ve düzenlemeler hakkında size rehberlik edebilecek olan Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na irtibat kişisi olarak atanabilirsiniz.

İrtibat kişisi ayarlaması hakkında daha detaylı bilgi için

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort