Çobanlar ve Çiftlik Yöneticileri

Çobanlar ve Çiftlik Yöneticileri

Çobanlar ve Çiftlik Yöneticileri

Yabancı uyruklu vatandaşlar, çoban veya çiftlik yöneticisi olarak oturma ve çalışma izni alabilmektedir.

Koşullar

Profesyonel piyasa veya emek piyasası koşulları bunu gerektiriyorsa, çoban veya çiftlik yöneticisi olarak oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Maaş ve çalışma koşulları, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.

Bahsedilen işi yapabilmek için profesyonel yeterliliğinizin olması gerekmektedir.

Çoban veya çiftlik yöneticisi olarak oturma izni başvurusu yaptıysanız, başvurunuz işlemden geçirilirken; bölgesel emek piyasası kurulundan, önerilen maaş ve çalışma koşullarının Danimarka standartlarına uygun olup olmadığını belirten bir belge almanız gerekebilmektedir.

Bahçıvanlık ve ormancılık yöneticilerine ek olarak vizon çiftlik işçilerinin ve tarım işçilerinin, bu şema kapsamına girmediğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Süre

Normal şartlar altında, iş sözleşmenizdeki süreyi aşmadığı sürece, alacağınız oturma ve çalışma izni ilk seferde bir yıllık olacaktır. Peş peşe en az iki yıl, aynı işverenle aynı pozisyonda çalıştıysanız; izninizi iki yıl uzatabilirsiniz; şartlar aynı şekilde devam ederse ise sonrasında üçer yıl uzatabilirsiniz.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız, izniniz işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız gün geçerli olmaya başlayacaktır.

Aynı işte çalışmaya devam ediyorsanız, izninizi uzatmak için başvuru yapabilirsiniz. İzninizi ilk aldığınızdaki işte, aynı şartlarda çalışmaya devam ediyorsanız ve izninizi uzatmak için başvuru yapmışsanız ama süreniz sona ermişse, izniniz işlemden geçirilirken Danimarka’da kalmaya ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yeni bir iş bulursanız

Çalışırken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz takdirde, yeni izniniz çıkmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini çoban veya çiftlik yöneticisi olarak aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort