Oturma İzninin Feshedilmesi

Oturma İzninin Feshedilmesi

Oturma izniniz kullanılmaz hale gelebilir, iptal edilebilir ya da uzatılması reddedilebilir. Böyle bir şey olursa Danimarka’da kalma hakkınızı kaybedersiniz.

Oturma izniniz iptal edildiyse ya da uzatılması reddedildiyse ve başka bir oturma izniniz yoksa Danimarka’yı terk etmeniz için size bir süre verilir, yani o belirli bir zaman içinde Danimarka’dan ayrılmalısınız. Bu noktadan sonra, Danimarka’da yasa dışı yaşayan biri olarak görülürsünüz. Danimarka’da yasa dışı ikamet ederseniz sürgün edilme riski taşır ve giriş yasağı alırsınız. Danimarka’dan sürgün edilmek, Danimarka da dâhil, en az iki yıl boyunca hiçbir EU ve Schengen ülkesine giremeyeceğiniz anlamına gelir. Sürgün edilirseniz, polis tarafından sınır dışı edilebilirsiniz.

Oturma İzninin Feshedilmesi
Oturma İzninin Feshedilmesi

Oturma izninizin iptali ya da uzatılmasının reddedilmesi birkaç nedenden dolayı gerçekleşebilir:

Durumunuz değişirse

The Immigration Service oturma izninizin verildiği şartlar artık geçerli değilse, oturma izninizi iptal edebilir ya da uzatılmasını reddedebilir. Bu durumu içeren örnekler:

  • Eş ile birlikte aile birleşimi bağlamında oturma izni aldıysanız ve siz ve eşiniz artık beraber yaşamıyorsanız.
  • Eşinizin/partnerinizin konut gerekliliğini karşılaması gerekiyorsa ve artık kendine ait bir yeri yoksa.
  • Siz ve eşinizin/partnerinizin Active Social Policy Act ya da the Integration Act şartları altında sosyal yardım almaması gerekiyorsa ve bu artık karşılanmıyorsa.

Sahtekârlık

The Immigration Service sizin yetkililere yanlış bilgi verdiğinizi bulursa oturma izninizi iptal etme hakkına sahiptir. Bu, geçici ya da sürekli bir oturma izni sahibi olup olmamanız fark etmeksizin geçerlidir.

Kayıp Pasaport

The Immigration Service, artık geçerli bir pasaporta ya da diğer yasal seyahat belgelerine sahip değilseniz geçici oturma izninizin uzatılmasını reddetme ya da iptal etme hakkına sahiptir.

Schengen Bilgi Sistemi

The Immigration Service sizin Schengen Bilgi Sistemi’nde (SIS) istenmeyen biri olarak rapor edildiğinizi görürse oturma izniniz iptal etme ya da uzatılmasını reddetme hakkına sahiptir. Danimarka’da ciddi bir suç işlemeniz sonucu rapor edilmeniz sınır dışı edilmenize sebep olmaktadır. Bu, geçici ya da sürekli oturma izniniz olup olmaması fark etmeksizin geçerlidir.

Diğer durumlar

The Immigration Service, eğer milli güvenliğe, kamu düzenine, emniyetine ya da sağlığına tehlike arz ediyorsanız, oturma izninizi iptal etme ya da uzatılmasını reddetme hakkına sahiptir. Bir savaş suçlusu ya da Danimarka dışında politik olmayan bir suç işlediyseniz oturma izniniz yine iptal edilebilir. Sonuç olarak, Danimarka dışındayken suçlu bulunurken, suçu Danimarka’da işlerseniz sınır dışı edilirsiniz ve oturma izniniz iptal edilebilir.

Oturma izni bu nedenler yüzünden geçici ya da sürekli oturma izniniz olup olmaması fark etmeksizin reddedilebilir.

Göz önüne alınacak kişisel durum

Kişisel durumunuz oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesinin ya da iptal edilmesinin özellikle travmatik olacağına işaret ediyorsa, the Immigration Service oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesini ya da iptal edilmesini seçmeyebilir. Aşağıdaki faktörler göz önüne alınacaktır:

  • Danimarka’daki kalışınız boyunca Danimarka toplumuyla olan ilişkiniz
  • Yaşınız, sağlığınız ve diğer kişisel durumlar
  • Danimarka’nın diğer sakinleriyle olan ilişkiniz
  • Danimarka’da yaşayan yakın aile üyelerinizle olan akıbetiniz
  • Kendi ülkenizle olan ilişkiniz
  • Kendi ülkenize dönmenizin size zararı olup olmayacağı

Aile içi şiddet kurbanları

The Immigration Service, eşinizi ya da partnerinizi size ya da çocuğunuza şiddet uygulaması, kötü davranması ya da diğer türlü bir şiddet nedeniyle terk ettiyseniz oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesini ya da reddedilmesini tercih etmeyebilir.

Yetkililerin dosyanızda muafiyet sağlaması için, eşinizle/partnerinizle yaşamıyor oluşunuzun nedeninin aile içi şiddet olduğunu belgelendirmeli ya da kanıtlamalısınız. Ek olarak, oturma izninizin uzatılması reddedilirse ya da iptal edilirse bunun sizi nasıl etkileyeceğinin bir değerlendirilmesi yapılacaktır.

Aile içi şiddet polis raporu (şiddet polise rapor edildiyse) sunularak , sosyal hizmet görevlilerinin ifadeleri ya da hastane acilinden, genel cerrahiden ya da kriz merkezinden raporlar ile belgelendirilebilir.

Ayrıca aile içi şiddetin eşinizle artık yaşamıyor oluşunuzun nedeni olduğunu da doğrulamalısınız.

The Immigration Service, sizin durumunuzda oturma izninizin reddedilmesinin ya da iptal edilmesinin sonuçlarının özellikle travmatik olup olmayacağına karar verecektir. Böyle durumlar: Danimarka’da yaşayan çocuğunuz olup olmadığını ya da kendi ülkenize dönmenizin sosyal iyiliğinizi tehlikeye sokup sokmayacağını – örneğin, eşinizi terk ettiğiniz için dışlanma gibi örnekleri içerir. Danimarka’da yaşadığınız süre ve ne kadar iyi uyum sağladığınız da ayrıca göz önüne alınacaktır.

Genellikle, eşlerini terk etmeden önce iki yıldır Danimarka’da yaşıyor olan aile içi şiddet kurbanlarına muafiyet verilir.

İki yıldan az süredir Danimarka’da yaşıyorsanız, Danimarka’ya yeterli bağınız varsa yine de muafiyet alabilirsiniz. Böyle olup olmadığı değerlendirilirken, isteğiniz ve ayak uydurabilme kabiliyetiniz göz önüne alınacaktır, örneğin Danimarka’da çalışıyor ya da eğitim alıyor olup olmamanız.

Eşleri vefat etmiş oturma izni sahipleri için özel bilgilendirme

The Immigration Service, eşiniz/partneriniz ile birlikte yaşayışınız onun ölümü nedeniyle sona erdiyse, oturma izninizin devam etmesine izin verebilir. Bu, Danimarka’da kısa bir süredir yaşıyor olsanız bile geçerlidir.

The Immigration Service’in oturma izninizin uzatılmasını reddetmemesi ya da iptal etmemesi için, isteğinizi ve Danimarka toplumuna ayak uydurma kabiliyetinizi göstermeniz gerekir.

Böyle durumlarda, the Immigration Service Danimarka’ya geldiğinizden beri bir işinizin olup olmadığını ya da bir eğitim programına başlamış olup olmamanız gibi etkenleri göz önüne alır. İşsizseniz ya da eğitim alıyorsanız, the Immigration Service aktif olarak iş arıyor olup olmadığınızı, Danimarka sınıflarında yer alıp almadığınızı ya da toplumun aktif bir üyesi olup olmadığınız gibi etkenleri göz önüne alır. Mevcut ise, çocuklarınızın kreşinde, okulunda ya da okul sonrası etkinliklerinde, örneğin koç olarak, aktif olarak yer almanız ayrıca sizin yararınıza olacaktır.

The Immigration Service ayrıca oturma izninizin uzatılmasının reddedilmesinin ya da iptal edilmesinin bir zorluk yaratıp yaratmayacağını da değerlendirir.

Eşinizin/partneriniz ölümünden önce Danimarka’da iki yıldan uzun süredir kalıyor olmak genellikle oturma izninizin devam etmesi için yeterli şartları sağlar.

Danimarka’da iki yıldan az süredir kalıyorsanız, the Immigration Service Danimarka’ya yeterli bağınız varsa oturumunuzun devam etmesine izin verebilir. Bu değerlendirmeyi yaparken, the Immigration Service istek ve ayak uydurma kabiliyetinizi, örneğin çalışarak ya da eğitim alarak, göz önüne alır.

Oturma izniniz eşinizin/partnerinizin ölümü yüzünden 1 Şubat 2012’den sonra iptal edildiyse, the Immigration Service’in durumunuzu gözden geçirmesine hakkınız vardır. Beraberinizdeki çocuklarınız, eğer varsa, onların da ayrıca gözden geçirilmeye hakkı vardır.

Yurt dışında kalmak oturma izninizi hükümsüz kılabilir

Uzun bir süre için Danimarka’dan ayrıldıysanız, ya da artık Danimarka’daki oturumunuz devam etmiyorsa, oturma izniniz hükümsüz kılınabilir.

Danimarka’daki oturumunuz devam ediyorsa, oturma izninizi korumak istiyorsanız ülkenin dışında ne kadar süre kalabileceğiniz sınırlıdır. Sınırlı süre içinde Danimarka’ya dönmezseniz, oturma izniniz otomatik olarak hükümsüz kılınır.

Danimarka’dan ayrılırsanız oturma izninizi hükümsüz kılınmasından nasıl koruyacağınız hakkında daha fazla bilgi alın.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort