Nasıl Başvurulur?

Nasıl Başvurulur?

Bu sayfada, Danimarka vatandaşı olarak Avrupa Birliği yasası altında aile birleşimi hakkında nasıl başvurulacağı ile birlikte Avrupa Birliği kararnamesine göre sürekli oturma izni için nasıl başvurulacağı hakkında bilgi alacaksınız.

Hem Avrupa Birliği yasası altında aile birleşimi için olan başvurular hem de Avrupa Birliği yasası altında sürekli oturma izni için olan başvurular Devlet İdaresi tarafından işleme alınır.

Bu kurallara dayanarak kayıt belgesi/oturum kartı için başvurmak istiyorsanız, lütfen başvurunuzu Danimarka Devlet İdaresi’ne (Danish State Administration) ya da diğer ülkelerdeki Danimarka elçiliğine ya da başkonsolosluğuna teslim edin.

Bir başvurunun, Danimarka vatandaşının Danimarka’ya dönüşüyle aynı zamanda ya da dönüşünün hemen ardından teslim edilmesi gerekmektedir. Danimarka vatandaşının aile üyesi Danimarka vatandaşının Danimarka’ya dönüşünün ardından Avrupa Birliği yasası altında aile birleşimi için başvuruyorsa,  Devlet İdaresi özellikle aile üyesinin başvurusunun Danimarka vatandaşının Danimarka’ya dönüşünün doğal seyrinde teslim edilip edilmediğini değerlendirir.

Böyle başvurularda, erteleme süresinin uzunluğuyla birlikte aile üyesinin başvuruyu iş ya da eğitim gibi özel nedenlerle erteleyip ertelemediğini içeren geç başvuru nedenlerine odaklanılacaktır.

Nasıl Başvurulur?
Nasıl Başvurulur?

Kayıt belgesi, Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alanı/İsviçre vatandaşı olan aile üyelerine Devlet İdaresi’nden mektup olarak bildirilecektir. Kayıt belgesinin bitiş tarihi yoktur. Oturum kartı, üçüncü ülke vatandaşı olan aile üyelerine kredi kartı büyüklüğünde plastik bir kart olarak Devlet İdaresi tarafından gönderilir. Oturum kartının bitiş tarihi vardır.

Serbest dolaşım üzerindeki Avrupa düzenlemeleri tarafından kapsanan ve Avrupa Birliği kararnamesine göre oturum hakkıyla birlikte beş yıllık devamlı süreç için Danimarka’da yasal olarak kalırsanız Danimarka vatandaşının aile üyesi olarak Danimarka’da sürekli oturum hakkına sahip olursunuz. Yalnızca Danca dilinde mevcut olan kılavuz notunda, serbest dolaşım yönetmeliğince sürekli oturum hakkı hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır: “notat om tidsbegrænset ophold efter opholdsdirektivet”.

Daha fazla bilgi:

Davaların yeniden açılması

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort