Başvuru, İşlem Süreci ve Karar

Başvuru, İşlem Süreci ve Karar

Nereye başvurulur?

Genellikle, Danimarka’ya giriş yapmadan önce oturma izni almış olmanız gerekir. Bu, başvurunuzun işleme alınması için kendi ülkenizdeki Danimarka diplomatik misyonuna (elçilik ya da başkonsolosluk) başvurunuzu teslim etmeniz anlamına gelir.

Bireysel diplomatik misyon ek pasaport fotoğrafı ya da başvurunun ikinci kopyası gibi ek taleplerde bulunabilir. The Immigration Service, başvuru tesliminizi yapmadan önce diplomatik misyonun internet sitesinden gerekenleri kontrol etmenizi önermektedir.

Başvuru formunu doldurup teslim ettiğinizde, diplomatik misyon bunu işleme alınacağı yer olan Danimarka’daki the Immigration Service’e gönderir.

Son üç aydır kendi ülkeniz dışındaki başka bir ülkede yasal olarak yaşayan biriyseniz, başvurunuzu o ülkedeki Danimarka diplomatik misyonuna da teslim edebilirsiniz.

Başvuru, İşlem Süreci ve Karar
Başvuru, İşlem Süreci ve Karar

Kendi ülkenizde (ya da yaşadığınız ülkede) Danimarka diplomatik misyonu yoksa, başvurunuzu başka bir ülkedeki Danimarka diplomatik misyonuna teslim edebilirsiniz. Danish Ministry of Foreign Affairs’in internet sitesinde Danimarka diplomatik misyonlarıyla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda, eğer Danimarka diplomatik misyonu yok ise, başvurunuzu ülkenizdeki İsviçre ya da Norveç diplomatik misyonuna teslim edebilirsiniz. The Immigration Service önceden İsviçre ya da Norveç diplomatik misyonuyla iletişime geçmenizi önermektedir. Danimarka’nın başka hangi Schengen ülkeleri tarafından teslim edildiğinin listesini görmek için tıklayın.

Danimarka’dayken aile birleşimi için başvuru teslimi yapacaksanız; Danimarka’da yasa dışı olarak yaşıyorsanız, Danimarka’dan atıldıysanız, Danimarka’dan ayrılmanız için size süre verildiyse ya da karar beklerken başka bir çeşit Danimarka oturma izni için başvurduysanız başvurunuz işleme alınmaz.

Böyle durumlarda, başvurunuz reddedilir. Bu, Immigration Service’in başvurunuzu işleme almayacağına ve sizin de Danimarka’dan ayrılıp kendi ülkenizde yeni bir başvuru teslimi yapmanız gerektiği anlamına gelir. Bu, Danimarka’nın uluslararası taahhütleri aksini söylemedikçe geçerlidir.

Kimler Danimarka’da başvurabilir?

Danimarka’nın yasal sakiniyseniz, genellikle Danimarka’da başvuru teslimi yapabilirsiniz. Başvuru Danimarka’da teslim edilebiliyorsa, Danish Immigration Service’in Citizen Service’inde de teslim edilebilir. Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsanız, başvurunuzu biyometrik özellikleri kaydedebilen bir polis merkezinde de teslim edebilirsiniz. Politi.dk’da biyometrik özellikleri kaydedebilen polis merkezleri. Ayrıca başvurunuzu Danish Immigration Service’e de gönderebilirsiniz. Immigration Service’e gönderilen başvurularla bağlantılı olarak biyometrik özellikleri kaydetme hakkında daha fazla bilgi alın.

Serbest dolaşım üzerine Avrupa Birliği kuralları altında Danimarka’da yaşayan Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı (EU/EEA) vatandaşları başvurularını Danimarka’da teslim edip burada işleme koyabilirler.

Geçerli bir vize, uzatılmış vize, vizesiz kalış, ya da uzatılmış vizesiz kalış ile Danimarka’da yasal olarak kalıyorsanız, başvurunuzu Danimarka’da teslim edip burada işleme koyabilirsiniz.

Aynısı, zaten başka tür bir oturma izniniz (örneğin, iş, eğitim ya da çocuk bakıcısı olarak) olduğu için Danimarka’da yasal olarak kalıyorsanız da geçerlidir.

Sonunda, Immigration Service tarafından temyiz edilmiş bir kararınız olursa ve bu temyizin the Danish Aliens Act, section 33(3)(i)’e göre gecikme etkisi varsa, aile birleşimi için Danimarka’da başvuru teslimi yapabilir ve burada işleme aldırabilirsiniz.

Ancak, aile birleşimi için gereklilikleri karşılamadığınız açıksa ya da gereklilikleri karşılamadığınız için önceki aile birleşimi başvurunuz reddedildiyse başvurunuz Danimarka’da işleme konulmaz. Diğer bir deyişle, gereklilikleri karşılayabileceğiniz şekilde durumunuz değişmediyse, önceden aile birleşimi için reddedildiyseniz, Danimarka’ya vizeli ya da vizesiz giriş yapamazsınız ve aile birleşimi için yeni bir başvuru yapamazsınız.

Başvurunuzu Danimarka’da teslim edecekseniz

Başvurunuzu Danimarka’da teslim ederseniz ve the Immigration Service bunu kabul eder ve işleme alırsa, kararı beklerken prosedürel oturum alabilirsiniz. Prosedürel oturum, oturum izni alıp alamayacağınıza karar verilirken Danimarka’da geçici olarak kalabileceğiniz anlamına gelir.

Prosedürel oturum aldığınızda, diğer nedenlerle çalışma hakkına sahip değilseniz, çalışma (gönüllü/ücretsiz iş olsa bile) izniniz yoktur. Yasa dışı olarak çalışırsanız, belirli bir süre Danimarka’ya giremeyeceğiniz anlamına gelen Danimarka’dan atılabilir ve giriş yasağı alabilirsiniz. . Ayrıca işvereniniz ile birlikte para ya da hapis cezası da alabilirsiniz.

Bu süre boyunca yurt dışına çıkmak isterseniz, yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, geçerli bir oturma izniniz olmasa bile Danimarka’ya dönmenize izin verir.

Yeniden giriş izni

Başvuru formu (Danca/İngilizce versiyon)

İşlem süreci

The Immigration Service oturma izni için başvurunuzu aldığında, bunu ekli dosyalarla birlikte değerlendirecektir. The Immigraiton Service daha sonra başvuruyu reddedip reddetmeyeceğine ya da işleme konulması için kabul edip etmeyeceğine karar verecektir. Başvurunuz gerekli tüm bilgileri ya da belgeleri içermiyorsa ya da başvurunuz hakkınız olmadığı halde Danimarka’da teslim edildiyse, reddedilebilir. Başvurunuz reddedilirse, yeni bir başvuru teslimi yapabilirsiniz.

The Immigration Service başvurunuzun işleme alınmasını kabul ederse, sizin Schengen Bilgi Sistemi’ne (SIS) rapor edilip edilmediğinizi kontrol edecektir.

The Immigration Service sizin verdiğiniz bilgiyle eşleşmeyen bir bilgi alırsa, genellikle karar vermeden önce size bu uyuşmazlığı açıklamanız için sorular sorar.

Karar

The Immigration Service başvurunuzla ilgili tüm gerekli bilgiyi aldığında, kararını verecektir. Karar oturma izni almanızla ya da başvurunuzun reddedilmesi ile sonuçlanabilir.

Başvurunuzu Danimarka’nın dışında yaparsanız, the Immigration Service, kararı başvurunuzu teslim ettiğiniz diplomatik misyona gönderir. Diplomatik misyon daha sonra bunu ev adresinize gönderir ya da şahsen gelip almanızı rica eder.

Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, the Immigration Service bunu Danimarka’daki adresinize ya da avukatınıza gönderir.

Eğer bir CPR numaranız varsa, the Immigration Service muaf ya da 15 yaş altında değilseniz Digital Post kullanarak kararı gönderir. borger.dk ya da e-Boks.dk sitelerinden Digital Post’unuzu okuyabilirsiniz. Digital Post hakkında daha fazla bilgi alın.

The Immigration Service başvurunuzu reddederse ve başka bir oturma izniniz yoksa, Danimarka’dan ayrılmanız için size bir süre verilir, yani belirli bir zamandan önce Danimarka’dan ayrılmanız gerekir. Bu noktadan sonra, Danimarka’da yasa dışı yaşayan biri olarak görülürsünüz. Danimarka’da yasa dışı yaşarsanız sınır dışı edilme ve giriş yasağı alma riski taşırsınız. Danimarka’dan sınır dışı edilmek Danimarka’nın da dâhil olduğu tüm Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinde iki yıla kadar yasaklandığınız anlamına gelir. Sınır dışı edilirseniz, polis tarafından sürgün edilebilirsiniz.

Dosya işlem süreleri

The Immigration Service, çoğu dosya türü için maksimum işlem sürelerinde hizmet hedeflerini tanımlamıştır.

Maksimum dosya işlem süreleri için hizmet hedefleri

Üst mahkemeye başvurmak

Danish Aliens Act altındaki oturma izni için olan başvuruları ilgilendiren dosyalara The Immigration Service karar verir. The Immigration Service başvurunuzu reddederse, Immigration Appeals Board’a başvurabilirsiniz.

Başvuru süreci, The Immigration Service’in kararını aldığınızda detaylı olarak açıklanacaktır.

Üst mahkemeye başvurma hakkında daha fazla bilgi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort