Yeşil Tasarım

Yeşil Tasarım

Uğur böceklerinden süper bisiklet şeritlerine… Enerji ve çevre, yeni binalar ve kentsel alanlar planlandığında, tasarlandığında ve inşa edildiğinde sıklıkla anahtar roller üstleniyorlar. Sizler için Danimarka ve yabancı ülkelerden çeşitli örnekler derledik.

Anne-Marie Mosbech, Focus Denmark no. 4 2012

Trees-Cool-Software-firmAğaç serinletmeli yazılım şirketi

Los Angeles, California

Çevre Sistemleri Araştırma Enstitüsü Anonim Şirketi’ndeki çalışanlar ve ziyaretçiler binanın çevresine dikilmiş olan ağaçlarla serinliklerini koruyorlar. Ağaçlar hem enerji tüketen soğutmaya olan ihtiyacı düşüren gölgelendirme olarak hem de kentsel alandaki ısıyı düşüren yeşillik olarak işlev görüyor.

Durum: 2009’da tamamlandı.
Mimarlar: Hvidt.

 

 

İki liman türünü birleştiriyorport-nuuk

Nuuk’un güneyi, Grönland

İki büyük altyapısal yatırımı ayrı faaliyetler olarak görmek yerine, bir havalimanı ve bir limanı aynı projede birleştirme fikri: AIR + PORT. Birleştirilmiş bir ulaşım sistemi, hava ve deniz ulaşımı arasında enerji tasarrufu yapan sinerji etkileri, örneğin normalde havalimanı ve limanı bağlayan kamyonlar ve trenlere olan ihtiyaçtan kaçınarak, ortaya çıkaracak.

Durum: Tasarım aşamasında.

İki yılda bir düzenlenen uluslararası mimarlık etkinliğinde 2012’de Venedik’te sunuldu.

Mimarlar: BIG ve Tegnestuen Nuuk.


Stockholm290Alan daralıyor ama park geliyor

Stockholm, İsveç

Şehrin liman bölgesi Norra Djurgårdsstaden’deki geleceğin feribot terminali limanın boyutunu 16,500 metrekareye kadar düşürecek ama bunun yerine binaların çatılarının üstüne yeni bir park yapılacak. Yeşil çatılar binalardaki soğutma ihtiyacını düşürecek ve yağmur sularının akmasına mani olacak böylece sağanak yağmur dönemlerinde kanalizasyon sistemlerindeki basınç en aza indirgenmiş olacak.

Durum: İnşası 2013’te başlayacak. Açılış 2015’te olacak.

Mimarlar: C.F. Møller.

Bisikletliler ve yayalar için yolu kolaylaştırıyor Copenhagen

Kopenhag, Danimarka

Kopenhag’ın şimdilerde gelişen kentsel bölgesi Nordhavn’da, sekiz metrelik geniş bir süper bisiklet şeridi ve en yakın metro istasyonuna maksimum 5 dakikalık yürüme mesafesi araba kullanmak yerine çevre dostu bir ulaşım seçimi yapmayı hızlı ve kolay hale getiriyor. Bölge 2030’da tamamen dolduğunda, 40,000 kişiye konut sağladığı gibi 40,000 iş merkezi de açılmış olacak.

Durum: Yapım aşamasında.

Mimarlar: Cobe, Sleth ve Polyform.

Çöldeki yeşil bölge

Riyad, Suudi Arabistan

Kral Abdullah’ın finansal bölgesi hem dünyanın en geniş gelişim projesi hem de Enerji ve Çevre Tasarımı (LEED) ile ödüllendirilen ilk kentsel gelişim projesi. Ülkenin kendi geleneksel ve doğal havalandırmasından, kuzeyden gelen soğuk rüzgârlarından ve stratejik konumundan yararlanılarak yerel sıcaklık yazın 5°C (9°F)’ye kadar düşürülüyor.

Durum: Yapım aşamasında. İlk binalar 2013’te kullanıma açılacak.

Mimarlar: Henning Larsen Architects.

Gölgelendirme yapan ön cepheler

Mumbai, Hindistan

Hindistan metropolünde kurulacak olan iki konutun ön cepheleri, dalgaların üst kısmının dalgalar arası çukurlar için gölge sağladığı bir dalga şeklinde olacak. Binanın doğuya doğru inşa edilmesiyle tasarım geleneksel cepheyle karşılaştırıldığında ışığın direkt gelişini yüzde 49’a kadar düşürecek, böylece enerji tüketen klimalarla soğutma ihtiyacını azaltacak.

Durum: İnşa 2013’te başlayacak. 2015’te açılışı yapılacak.

Mimarlar: 3XN

Deniz suyu kullanan havalandırma sistemi Aarhus-Ventilation-system

Aarhus

Danimarka’nın en büyük ikinci şehrinin limanının önündeki zemin, ayrıca bir kütüphane de içeren yeni bir multimedya bina olan Dokk1 için kırıldı. Amaç, havalandırma için hava yerine soğuk deniz suyu kullanarak binada düşük enerji sınıflandırmasını gerçekleştirmek.

Durum: Yapım aşamasında. 2015’te bitirilmesi planlanıyor.

Mimarlar: Schmidt Hammer Lassen

Uğurböcekleri işbaşında

Lyngby

Danimarka Teknik Üniversitesi’nin yeni binasının bahçesine dikilecek olan 26 siyah zeytin ağacına onları yaprakbitlerinden koruyacak 1,000 adet uğurböceği eşlik edecek. Mimari bir tasarım olmasına ek olarak, ağaçlar tarafından tüketilen karbondioksit binanın havalandırmasındaki yükü de hava değişimiyle azaltmış olacak.

Durum: Yapım aşamasında. 2012’nin sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Mimarlar: Christensen & Co.

Yeni bir okul için eski tuğlalar

Sønderborg

Sønderborg’taki bir okul neredeyse tamamen kullanılmış tuğlalardan inşa edilmesiyle ayırt edici bir özelliğe sahip. 60,000 tuğla 30 ton karbondioksit salınımından kurtulmuş olmaya denk geliyor. Bina, Danimarka’nın ilk Enerji Plus okulu, yani tükettiğinden daha çok enerji üretiyor.

Durum: 2012’de tamamlandı.

Mimarlar: Aarhus Arkitekterne

Rüzgâr türbini devi yöneticiler güneş ve jeotermal enerji kullanıyor

Skejby  skejby-solar

Rüzgâr türbin üreticisi Vestas’ın yönettiği Skejby’nin bölge planlaması rüzgâr türbinlerinin kurulmasına izin vermiyor. Bunun yerine Vestas çatılardaki güneş panelleriyle birlikte Danimarka’nın en büyük jeotermal enerji sistemi olan 36 kilometrelik yeraltı borularını kurdu. Vestas’ın yöneticileri LEED sertifikasının en üst kategorisi olan Platinum’da ödüle layık görüldü.

Durum: 2011’de tamamlandı.

Mimarlar: Arkitema

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort