Kopenhag Caz Festivali

Kopenhag Caz Festivali

1979’dan beri her yaz Kopenhag Caz Festival’i seçkin sanatsal kalitesi ve hem Danimarkalı hem uluslarlar arası caz alanındaki yeniliklere odaklanmasıyla Avrupadaki en önemli uluslararası müzik festivali olup Kopenhag’da gerçekleşmektedir.

On gün süren bu festival Danimarka’nın merkezini çevreliyor ve her yıl katlanarak artan 250.000 kişilik misafirlerine görkemli bir müzik ziyafeti vaat ediyor. Şehrin sokaklarında, kulüp ve kafelerinde, konser salonları ve açık hava meydanlarında yani tarihi Kopenhag’ın kalbinin attığı her yerde canlı caz müziğinin tadına varıyorlar.

Jazzhouse1-580

 Kopenhag’ın Avrupa’nın efsanevi caz başkenti oluşu, 1950ler 1960larda Amerikanın ünlü caz ikonlarının getirdikleri yaratıcılıkla kendini göstermeye başlamıştır. Bu ikonlar arasından Gordon, Stan Getz, Ben Webster, Stuff Smith, Ed Thigpen, Thad Jones and Kenny Drew Kopenhag’ı evleri olarak gördüklerini ifade etmişlerdir. Her biri Danimarka’nın caz sahnesi ve dönemin en önemli caz kulübü olarak anılan Jazzhus Montmartre’den ilham almışlardır. Ayrıca bu dönemde Alex Riel, Niels-Henning Ørsted Pedersen and Palle Mikkelborg gibi Danimarka’nın en iyi sanatçıları da uluslararası anlamda çıkış yapmışlardır.

Kopenhag’ın eşsiz bir caz tarihi oluşu, Kopenhag Caz Festivali’nin şehrin tarihi merkezi boyunca stratejik olarak konumlandırılmış bedava açık hava alanlarının da etkisiyle festivalin bu kadar tutulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kopenhag’ın rekor sayıda kafe ve müzik alanları ve bu sahneler şehre benzersiz bir atmosfer katıp sabahtan akşama kadar şehre canlılık getiriyor. Kopenhag Caz Festivali yönetmeni Signe Lopdrup’un da söylediği gibi : “İnsanlar buraya sadece bu görkemli müzik deneyimi için değil aynı zamanda Kopenhag’ın caz hüküm sürdüğündeki eşsiz atmosferi için geliyorlar.”

Sort-vinyl580

Festival seyircisi Kraliyet Tiyatrosu’nda en ünlü uluslararası caz isimlerini, Kopenhag Opera Binası’nda, Jean Nouvel’in birinci sınıf mimarisi Koncertus’ta ve cazdan saf birer yudum alabildikleri liman kıyısı boyunca en iyi uluslararası caz isimlerini dinleyebilirler. Kopenhag Caz Festivali “Başka bir Şey” programının bir parçası olarak cazın kıyısındaki türler ve diğer tarzları sunmaktan guru duyuyor. Herkes “Çocuklar için Caz” programının bir parçası olan binlerce çocuğun ve onların ebeveynlerinin her yaz dolup taşırdığı caz, sirk, boyama ve şarkı söyleme atölyelerinin bulunduğu şehrin batısında bulunan muhteşem parklara çocuklarının götürmekte serbesttir.

Kopenhag Caz Festivali emekliler, gençler, çocuklar ve aileleri için olduğu gibi caz meraklıları için biçilmiş kaftan olan programları birçok yeni seyirciye ulaştırmanın gururunu taşıyor. Ziyaretçiler içinde gece gündüz caz eşliğinde rahatça dolaşabildikleri arkadaş canlısı ve yaratıcı Kopenhag’ı dört gözle bekleyebilirler. Modern ve açık görüşlü Kopenhag en iyi Kopenhag Caz Festivali zamanı deneyimlenebilir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort