Danimarkalı Şair 2016 Avrupa Edebiyat Ödülünü Kazandı

Danimarkalı Şair 2016 Avrupa Edebiyat Ödülünü Kazandı

Bjørn Rasmussen yabani,tabu kıran ilk romanı The Skin Is The Elastic Covering That Encases the Entire Body (Cilt Bütün Vücudu Kaplayan Elastik Bir Örtüdür) ile Avrupa Ödülü’nü kazandı. Ödülün ardından, kitap sonradan 6 farklı ülkede satılmaya başlandı.

Bjørn Rasmussen (d. 1983) The Skin Is The Elastic Covering That Encases the Entire Body isimli ilk romanıyla 2016 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Ödül ,Avrupa’nın en iyi yeni ve gelişmekte olan yazarları için verilmekte. Bu ödülü takiben, Ramussen’in kitabı Türkiye, Sırbistan, Macaristan, Makedonya, İsveç ve Bulgaristan’da ve diğer birkaç ülkede de aynı şekilde satılmaya başlandı.

Bjørn Rasmussen

The Skin Is The Elastic Covering That Encases the Entire Body,Danimarka’da kırsalda geçmişi anımsayarak büyüyen reşit bir genç adam hakkında bir roman.

On beş yaşındaki Bjørn iki erkek kardeşi ve depresif annesiyle Batı Jutland’da binicilik okulunda yaşamaktadır. Bjørn gizli homoseksüelliği ve yıkıcı düşüncelerle mücadele etmekte ve çıkış yolu olarak kendini kesmektedir. Bjørn , kendinden 20 yaş büyük binicilik eğitmenine aşık olduğunda,derin sonuçları olacak garip ve sadomazoşist bir aşk ilişkisi ortaya çıkar.

Kendine özgü ama son derece kendinden emin düz yazı ve şiir ; vahşi,hür ve tüm tabulara meydan okuyor. Ayrıca umutsuzluk ile olan gözü kara çatışmasına rağmen; ışıldayan,yadsınamaz güzelliğiyle okuyucuyu harekete geçiriyor,büyülüyor ve şok ediyor.

Bjørn Rasmussen ,The Skin Is The Elastic Covering That Encases the Entire Body ile 2011 yılında Montana Edebiyat Ödülünü ve 2016’da Avrupa Birliği Edebiyat Ödülünü elde etti.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort