Danimarkalı Tasarımcı Moda Dünyasını Daha İyi Bir Yere Dönüştürüyor

Danimarkalı Tasarımcı Moda Dünyasını Daha İyi Bir Yere Dönüştürüyor

İnsanları az paralarla çalıştırarak ortaya çıkarılan tasarım kıyafetleri almak için tonla para ödemek zorunda kalan moda tutkunları suçluluk hissinden kurtulmak için çareyi başka alternatiflere yöneltmekte buluyor. Problemler karşısındaki makul çözümleriyle bilinen Danimarkalı tasarımcı Peter Ingerwersen ve markası Noir, giyim sektöründeki sosyal problemlere de el attı.

labelnoir290

Tüketiciler ve tasarımcılar dünyayı daha iyi bir hale getirme kararı verdiklerinde, organik moda 50’li yaşların sonundaki, fit olmayan kadınlara hippi görünümü veriyordu . Bu yüzden kadınlar ya üst düzey dükkanlardan giyinmek ya da patates çuvalına benzer kıyafetler almak zorundaydı.

Bir Danimarka markası olan Noir, ülkenin kendine özgü kıyafet modasını organik kıyafet fabrikalarıyla bir araya getiren ilk markalardan biri oldu. Bugün birçok tasarımcı da aynı yolu izliyor.

Noir’in en belirgin özelliği moda tasarımlarında son teknolojiyi kullanması. Marka doğa dostu vizyonundan asla ödün vermiyor. Noir; nötr renk tonları,metalik parıltılar,üst düzey işçilikler kullanan bir marka olmasına rağmen, markanın Noir Black adlı dağıtım hattı gençlere ve orta halli insanlara da hitap ederek organik giysiler giymenin insani bir hak olduğuna vurgu yapıyor. Bu hat için yapılan tasarımlar daha keskin hatlı olsa da Noir’in klasik tasarımlarını gözlemlemek mümkün. Markanın kurucusu ve baş tasarımcısı olan Peter Ingwersen, düşüncelerinin yansıtılıp yansıtılmadığından emin olmak için bütün tasarım sürecini gözlemliyor

Sosyal sorumluluk içeren bir moda markası oluşturmanın zorlu yollarından geçmesine rağmen Peter Ingwersen aynı zamanda birçok çevre dostu kurumlarla çalışan, pamuklu kumaş üreten bir marka olan Illuminati II’nin de kurucusu. Uganda’da üretilen pamuklar Türkiye’de dokunuyor. Bu esnada kesinlikle Birleşmiş Milletler’in Küresel Etki prensiplerine bağlı kalınıyor. Bu ticaret anlayışı tüketicilerin sosyal bilinç kazanmasını da sağlıyor.

Peter Ingwersen moda dünyasında yakın zamana kadar benimsenmiş algıları değiştirdi ve bu fikirlerin moda ülkesi Danimarka’dan çıkmış olması insanlarda şaşkınlık yaratmıyor.

Peter_in_Uganda580

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort