Danimarka ve Olimpiyat Oyunları

Danimarka ve Olimpiyat Oyunları

Danimarka, 1904 yılında Saint Louis’teki oyunlar haricinde modern çağın tüm Olimpiyat Oyunları’nda yer almıştır.

Ülkenin nüfus büyüklüğüne göre, Danimarka tarihsel olarak Olimpiyat Oyunları’nda çok ivi başarılar elde etmiştir. Danimarka, 1896 yılından beri, 27 oyunda toplam 43 altın madalya,63 gümüş madalya ve 64 bronz madalya kazanmıştır, bu da onu en başarılı 21. millet haline getirmiştir. Eğer bu sayı “kişi başına düşen madalya” sayısını hesaplamak için bölünürse, Danimarka aslında sadece Finlandiya, İsveç ve Macaristan tarafından geride bırakılarak en başarılı 4. Olimpiyat milleti oluyor.

Lightweight four Das Büro

(Fotoğraf: Hafif sıklet dörtlüsü,2012)

Bunun yanında, Kış Olimpiyat Oyunları Danimarka için çok da az başarılı geçmekte. Şimdiye dek, sadece Danimarka kadınlar körling takımı Danimarka için bir madalya kazanmayı başarmış durumda (Nogano 1998, gümüş).

Danimarkalılara göre en iyi Olimpiyat Oyunları, Danimarka’nın toplam 20 madalya (5 altın, 7 gümüş ve 8 bronz) kazandığı 1948’de Londra’daydı. O yıl, yüzücü Karen Margrathe Harup 1 altın ve 2 gümüş madalya kazandığında, Danimarkalı bir atlet tarafından en iyi bireysel performans da gerçekleştirilmiş oldu.

Tüm zamanların en başarılı Danimarkalı Olimpiyat atleti ise 1948 ve 1960 yılları arasında 4 adet altın madalya kazanan denizci Paul Elvstrøm. Daha yakın zamanlarda kürekçi Eskild Ebbesen ve gemici Jesper Bang üçer madalya kazandılar.

(Fotoğraf: Danimarka halat çekme takımı 1900 Olimpiyat Oyunları’nda Fransa’ya karşı yarışıyor.)

Danimarkalı at binici Lis Hartel, 1952 ve 1956’da birer altın madalya kazandı. 1952 başarısı, onu bayanlar ve erkeklerin eşit şartlarda yer aldığı bir yarışmada başarı elde eden ilk kadın haline getirdi.

Ayrıca Danimarka bayanlar hentbol oyununda 3 altın madalya kazanan tek ülke durumunda (1996-2004).

Danimarka denizlerle çevrili bir ülke olduğundan, favori Danimarka Olimpiyat disiplinlerinin su sporları olması hiç de şaşırtıcı değil. Londra Oyunları’ndan önce 2012’de Danimarka kürekçilikte 6 ve denizcilikte toplam 12 madalya sahibi oldu. İki disiplin de bugüne dek Danimarka’nın uzmanlık alanları olarak kalmıştır.

Danimarka, 2012 Londra Olimpiyat oyunları için 18 disiplinde yarışmak üzere 113 atlet gönderdi.

Danimarka, Team Danmark tarafından belirlenen resmi hedefin 1 adet fazlasını başararak toplamda 9 madalya (2 altın, 4 gümüş ve 3 bronz) kazandı. 9 madalya, Danimarka’yı Olimpiyatlar ’da en başarılı olan milletler listesinde 29. sıraya yerleştirdi.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort