Çatı Katınıza Bisikletiniz ile Gittiğinizi Hayal Edebiliyor Musunuz?

Çatı Katınıza Bisikletiniz ile Gittiğinizi Hayal Edebiliyor Musunuz?

2011’de dünyanın en iyi oturmaya elverişli evi ödülü Kopenhag’a verildi. Üç yıl içinde ikinci kez, Danimarkalı mimar Bjarke Ingels Dünya Mimarlık Festivali’nde Konut Ödülünü Kopenhag’ın Ørestad bölgesindeki   ‘’8 House’’ ile kazandı.

Jüri: ‘8 House sembolik bir proje. Keyifli caddesi yeni bir sosyal katılım seviyesi temin ederken perakende, ticari sıra evleri ve daireleri alışılmadık yollarla birleştiriyor.’

8tallet-580

‘8 House’ 2010’da inşa edildi ve 476 daire, çatı katları ve bahçeli küçük konaklar içeriyor. Bina 60,000 metrekare ve birkaç hususi özellik içeriyor:

Umumi tesislerin 1500 metrekaresi bölge sakinlerine sosyal aktivitelerde bir araya gelme fırsatı vermek için tasarlandı. İç ve dış yaya geçitlerinin bir kilometreden fazlası insanlara yolun tamamını yürüyebilme ya da zeminden yukarı doğru bisikletle çıkabilme imkânı sağlıyor. Projeye görsel kimlik kattığı gibi kentsel oda sıcaklığını düşürmeye de yardım eden eğimli iki yeşil çatı toplam 1,700 metrekare.

8tallet2-580

‘8 House’ çoktan çeşitli ödüller kazandı ve geçtiğimiz günlerde The Huffington Post tarafından son on yılın en önemli binalarından biri olarak adlandırıldı.

Danimarkalı mimar Bjarke Ingels ayrıca Dünya Mimarlık Festivali’nin Konut Ödülünü 2008’de ‘The Mountain’ ile kazanmıştı. Stüdyosu BIG (Bjarke Ingels Group) bugün tüm dünyadan adına sayısız mimari ödül kazanmış, yenilikçi çağdaş mimari alanın öncü şirketlerinden biri olarak görülüyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort