Bjarke Ingels – Sayısız Ödül

Bjarke Ingels – Sayısız Ödül

Mimariyi ‘’ya tamamen ütopik ya da tamamen pragmatik’’ olmaktan nasıl kurtarırsınız? Bu, Danimarkalı mimar Bjarke Ingels (doğum: 1974)’e göre modern mimarinin ele alması gereken anahtar sorun.

Ingels çözümün, ‘’Pragmatik bir ütopik mimarinin uygulanabilir hedef olarak sosyal, ekonomik ve çevresel bakımdan mükemmel yerlerin yaratımını üstlenmesi,’’ olduğuna inanıyor.

Bjarke IngelsImage by TED James D Davidson01

Bugün Bjarke Ingels’in dünyada zirvedeki en genç mimarlardan biri olduğunu düşünürsek uzun süre boyunca tek hayalinin yalnızca karikatür çizmek olduğuna inanmak oldukça zor. Ingels’in Danimarka Mimari Akademisi’ne başvurmasının tek sebebi çalışmanın bol miktarda çizim içermesiydi.

‘’Mimari hakkında kesinlikle hiçbir şey bilmiyordum. Yalnızca bir mimarın ismini biliyordum, o da Jørgen Utzon. Önkoşullara kesinlikle sahip değildim,’’ diyor mimariyle ilgili başlangıçtaki girişimleri hakkında Ingels. Daha sonra Danimarkalı ünlü mimar Rem Koolhaas ile çalışmasıyla şans yüzüne güldü ve ilk şirketi PLOT’u mimar arkadaşı Julian de Smedt ile birlikte kurdu.

Sayısız Ödül

Bugün kendi stüdyosu BIG (Bjarke Ingels Group) yenilikçi çağdaş mimari alanında önde gelen şirketlerden biri. BIG dünya çapında müsabakalar kazandı ve Bjarke Ingels’in ödül listesi hızla genişlemeye başladı. En ünlü projeleri arasında yenilikçi bir apartman olan ’8-tallet’ ve Dünya Mimarlık Festivali’nin Konut Ödülünü de içeren sayısız ödül alan ‘’The Mountain’’ yer alıyor.

Şirketinden ayrı olarak Bjarke Ingels Harvard, Columbia Üniversitesi ve Danimarka Kraliyet Bilimler Akademisi’nde ziyaretçi profesör olarak ders veriyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort