2014 Eurovision Şarkı Yarışması

2014 Eurovision Şarkı Yarışması

Tüm dünyada milyonlar her bahar, en iyi Avrupa müzik sahnesinin yıllık müzikal olimpiyatlarında sergilenişini izlemek için ulusal kanallarına hücum ediyorlar. 2013’te, Danimarkalı Emmelie de Forest yarışmayı Kopenhag’a getirebilmek için İsveç’teki Malmö’de Danimarka’yı temsil etti.

‘’Gelin ve bize katılın’’ diyor yarışmanın başındaki Lagermand Lundme.

Refshaleoen Copenhagen 20130420_011

Bazısı nefret ediyor, bazısı seviyor ama çoğu aile ve arkadaş grubu televizyonlarının önüne oturup kimin kazanacağına dair iddiaya giriyorlar. Fanatik olsanız da olmasanız da, geleneksel Eurovision Şarkı Yarışması varlığını sürdürüyor ve dünya çapındaki 170 milyon insanın milliyetçi duygularının kabarmasına neden oluyor. 2014’te de bu durum değişmeyecek.

‘’Bu tabii ki bir Olimpiyatlar değil fakat ona yakın’’ diyor 44 yaşındaki, muhtemelen Burmeister & Wain Hallerne’de gerçekleştirilecek olan gelecek şovun başındaki isim Jan Lagermand Lundme. ‘’İnanın bana, Kopenhag Meclisi’nin salonla işi bittiği, sahne tasarımcılarımız ve ışık uzmanlarımız ile salona yerleştiğimiz zaman salon, insanların hatırlayacağı yerlerden biri olacak’’, diye ekliyor.

Danimarka Radyo ve Televizyon Kurumu’ndaki camdan duvarları olan toplantı odasına konuşlanmış en yeni yönetim merkezinde oturan Lagermand Lundme onunkisinin ömürlük bir iş olduğunu söylüyor. Bir dizi kıdemli özel ve kamudaki TV sektöründe kariyer sahibi olan Lagermand Lundme’nin referansları Danimarka’da 6, 8 ve 10 Mayıs 2014’te gerçekleşecek olan büyük olay için ideal gibi görünüyor.

The Eurovision editorial office at DR

Dr.’daki kadrosu 2 kişiden 400 kişiye kadar olan Eurovision editör ofisi.

‘’Bu iş için seçildiğimde hayallerim gerçek olmuştu. Birkaç yıldır Eurovision Şarkı Yarışması’nın içinde bulunuyordum, ayrıca Danimarka’daki X-Factor’ü de ulusal stadyumda yapmıştım. Ama bu, içinde bulunmadığınız sürece hayal edemeyeceğiniz kadar farklı bir şey. Bunun için hazırlık yapamazsınız çünkü çok büyük bir olay ve içine girdiğinizde, şu an olduğumuz gibi bu, birlikte çalıştığınız insanlara tamamen güvendiğiniz tam anlamıyla yeni bir tecrübe’’, diyor.

Başlangıç olarak birkaç ay önce iki kişi olan personelden, yarışma yaklaştıkça bu sayı, büyük eğlence şovunun etkinliklerinin ve detaylarının düzenlenmesi için 400 uzman personele çıkarıldı.

‘’Şovun başkanı olarak güverteye çıkan herkese güvenmek zorundasınız. Her detayla kendiniz ilgilenemezsiniz. Şanslıyım ki, işinde en iyi olan kişilerle çalışıyoruz. İstediğimiz şey Danimarkalıların neler yapabileceğini dünyaya göstermek. Mümkün olduğunca, şovu yürütmek ve televizyonun yeni çağının dönüm noktasını oluşturmak için bazısı yerli bazısı uluslararası olan Danimarkalı uzmanlarla çalışmak istiyoruz’’, diyor gururla Lagermand Lundme.

Danimarka 2014’te; 1963’te Londra’da Grethe ve Jørgen Ingemann ile, 2000’de Stockholm’de Olsen Brothers ile ve geçen yıl Malmö’de Emmelie de Forest ile yarışmayı üçüncü kez kazanmasının ardından Eurovision’a ev sahipliği yapacak. Fakat Danimarka takımı için zor olan seyircinin yükselen beklentilerini tam anlamıyla doldurmak olacak.

‘’Televizyon izleyicileri artık daha fazlasını istiyor. 13 yıl önce yaptığımız şey zamanına göre iyiydi. Ama geçen 13 yılda izleyiciler eğlenceden daha fazlasını bekler oldular ve televizyon kanalları en iyi olmak için yarışırken, teknik kalite ve sunum gittikçe daha iyi olmaya başladı’’, diyor Lagermund Lundme.

‘’Bu, televizyon düzeyinin birkaç adım yukarı çıktığı anlamına geliyor. 13 yıl önce yaptığımız şovun aynısını yapacak olursak, şimdi aynı atmosferi elde edemeyiz. Günümüzde insanlar tören için muazzam bir açılış bekliyorlar,’’ diye ekliyor.

Potansiyel olarak, toplam 44 ülke Eurovision Şarkı Yarışmasında yer alabilir, 30 tanesi zaten katılıyor ve sayının yarı finallerde 40’a ulaşması bekleniyor. Avrupa Yayın Birliği Ebu, şovun nasıl ilerlemesi gerektiğine dair tüm kuralları belirlemesine rağmen, Danimarkalılar şova kendi imzalarını da atmayı planlıyorlar.

‘’Yapabileceğimiz çok şey var. Skenografi, grafik, şarkılar arasında anlattığımız hikayeler, şovu nasıl açtığımız, seçtiğimiz ve sağlama aldığımız konular. Fakat bunların hepsi Eurovision Şarkı Yarışması projesine uymak zorunda ve onlarla yakın temas halindeyiz’’, diyor Lagermand Lundme.

‘’Ama bunu ayrıca yarışmada yer alan ülkelerle de yakın temas halinde iş birliği içerisinde gerçekleştirmek istiyoruz. Onları hoş karşılamak ve onlarına arzularını ve kültürlerini önemsediğimizi hissetmelerini istiyoruz. Göstermek ve anlatmak istedikleri şeyi yapmalarına yardım etmek için buradayız’’, diyor, şovun sloganı ‘’Katıl Bize’’yi ekleyerek.

Bununla birlikte, şov Danimarka’yı yansıtacak, ama sadece geleneksel öyküleri olan Hans Christian Andersen’in klasik öyküleri ve Küçük Denizkızını kullanarak değil.

‘’Danimarka’yla ilgili göstermek istediğimiz daha birçok şey var.’’ Danimarka’nın peri masallarından daha incelikli bir resim,’’ diyor ve ekliyor: ‘’ Ortaya çıkardığımız şey ile Danimarkalıların gurur duymasını istiyoruz. Başaracağımıza da eminiz.’’

Jan Lagermand Lundme

Jan Lagermand Lundme – İkinci Eurovision Şarkı Yarışması tecrübesi ve Şovun Başkanı olarak ilk tecrübesi ‘’Harika bir şov ve harika bir tecrübe olacak.’’

EBU da Lagermand Lundme’nin hem teknik olarak hem de eğlence yönünden modernleştirme sözüyle şovun emin ellerde oluşundan memnun görünüyor.

‘’Her zaman ev sahibi yayıncı olarak modern, yaratıcı çözümleri teşvik ettik ve böylece Eurovision Şarkı Yarışmasını ileriye taşıyoruz’’, diyor EBU yönetici danışmanı Jon Ola Sand.

Danimarka oldukça hırslı ve yarışmanın B&W Hallerne’de gerçekleşecek olması yaratıcı ve özgün fikirlerin yaratıcı bir takımla ortaya çıkışına zemin hazırlıyor. Bakış açıları değerli mirasımıza oldukça bağlı, ama daha fazlasını arıyorlar’’, diyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort