Ünlü Danimarkalılar

Ünlü Danimarkalılar

Danimarka, haritada büyük bir yer kaplamasa da, ülkede 5.5 milyon insan yaşıyor.Az toprakları olmasına rağmen Danimarka dünyaca ünlü Danimarkalılar dolayısıyla bu durumu telafi ediyor.

Bazı ‘Ünlü Danimarkalılar’ arasında yazarlar, fizikçiler, düşünürler, atletler, tasarımcılar, yönetmenler, politikacılar ve hatta krallar da var.

Eski ve ünlü…

Herkes çirkin örnek yavrusu hikayesini hayatının bir döneminde duymuştur. Hans Christian Andersen her yaşta insansın sevdiği bu hikaye sahnesinde gelmiş geçmiş en ünlü Danimarkalı. Hikayeleri ve şiirleri 150’den fazla dile çevrilmiş.

Diğer ünlü Danimarkalılar arasında 1922 yılında Nobel Ödülü kazana fizikçi Niels Bohr ve varoluşçuluğun babası olarak bilinen düşünür Søren Kierkegaard sıralanabilir.

Danimarka tasarımcılar da, örneğin Arne Jacobsen gibi, dünyaca ünlü saygı kazanmış ve beğenilmişlerdir. Danimarkalı mimarlar da dünya çapında tanınmışlardır; muhtelemen en bilinen mimar Sidney Opera Binası’nı dizayn eden Jorn Utzon’dur.

…yeni ve ünlü

Aynı zamanda, Danimarka’da kayda değer bir film kültürü var. 1980’lerden bu yana, yönetmen Lars von Trier ile Gabriel Axel son modern film yapım teknikleri kullanıyorlar ve klasik türleri ve film yapımlarını aşan ve sınırlarını araştıran birçok uluslararası ödül kazandılar. En son olarak 2011 yılında, Danimarkalı yönetmen Susanne Bier “Daha İyi Bir Dünyada” adlı filmiyle Oskar kazandı.

Son yıllarda, yeni nesil Ünlü Danimarkalılar dünya çapında önemli başarılara imza attılar. Özellikle, tanınmış mimar, Bjarke Ingels ve dünyanın en iyi restaurantını,Noma’nın baş şefi Rene Redzepi mimariye ve yemek sanatlarına yeni bir bakış açısı getirerek ilgi çekiyorlar.

Bütün bu Ünlü Danimarkalıların ve daha fazlasının hayatları ve başarıları çeşitli uzunluklarda özetlenmiştir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort