Evim Evim Güzel Evim

Evim Evim Güzel Evim

5.5 milyon nüfusu ile küçük bir ülke olan Danimarka yurt dışında büyük bir sükseye sahip. İster birinci sınıf bir tasarım, sinema, televizyon dizisi ya da yeni bir İskandinav yemeği olsun, Danimarkalılar uluslararası manşetler atmayı başarıyorlar. Danimarka, en yüksek vergi oranları ve Batı Avrupa’daki en yüksek yaşam standartlarına sahip olmasıyla nam salmış. Aynı zamanda, her yıl gayri safi milli hasılalarının %0.8’ı dış yardım için ayırırlarken dünyadaki en eşitlikçi ülkelerden biri.

Peki Danimarkalılar kimlerdir ve milli benliklerini nereden geliyor? Aşağıda bazı ilginç gerçekler bulabilir ve Danimarkalıların evleri ve hayatları ile anlattıkları kişisel hikayeleri okuyarak daha fazla öğrenebilirsiniz.

İsimler

Jens ve Peter en popüler erkek isimleri iken Anne ve Kirsten de en popüler kadın isimlerinden. Yeni doğan çocuklarda en popüler isimler ise Viktor ve Emma. Jensen, Nielsen ve Hansen da en popüler soyadlardan.

Sağlık

Danimarkalılar diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az yaşıyorlar. 1960’larda, Danimarka Avrupa’da en yüksek ortalama yaşam süresine sahipken şu anda en alt sırada yer alıyor.

Ortalama yaşam süresi erkekler için 77.9 ve kadınlar için 81.9 olarak hesaplandı. Danimarkalıların yaklaşık %95’i devlet kurumu olan ve genel veriler tarafından ödenen Ulusal Sağlık Hizmetlerini kullanıyor.

Ebeveynlik

Danimarka’da her iki ebeveyn için de doğum izni var. 2011 yılında doğan çocuklar, doğumlarından sonra 311 gün sonra anne-babalarını evde görmekten oldukça mutluydu. Anneler, 295 gün ile bu sürenin büyük bir kısmına sahipken babalar için bu 36 gündür.

Göçmenler ve Göçmenler Nesiller

2013 Ocak’ta, göçmenler ve göçmen nesiller Danimarka nüfusunun %10.7’sini oluşturuyordu. (600.674 kişiyle)- yaklaşık %8.1’i göçmenler ve %2.6’si ise diğer nesiller. Göçmenlerin ve göçmen nesillerin %54’ü diğer Avrupa ülkelerinden.

Hep birlikte 200 farklı ülkeyi temsil ediyorlar. Göçmenler arasında en yüksek oran Türkiye, Almanya ve Polonya’ya ait.

Danimarkalılar demokrasiyi seviyor – Seçime katılım

1970’lerdeki ilk dört seçimle alakalı olarak, %87’den fazla seçmen oy kullanıyor. Sonraki seçimlerde, 1990’da seçime katılımın minimum oranın %82.8 oranı ile bir dalgalanma yaşandı. Son seçimde %87.7 oranında bir katılım oldu. Danimarka’da seçime katılım Avrupa’nın en yüksek oranları arasında.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort