Hans J. Wegner ( Danimarkalı Tasarımcılar )

Hans J. Wegner ( Danimarkalı Tasarımcılar )

Hans J. Wegner ( Danimarkalı Tasarımcılar )

Hans J. Wegner, 1914 – 2007, Danimarkalı mobilya tasarımcısı. Hans J. Wegner 1931 dolap üreticisiydi ve 1938 Sanat ve El Sanatları Fakültesinde mobilya tasarımcılık okudu.

1940’ta Århus Town Hall inşaatı sırasında Arne Jacobson ve Erik Møller’in çizim bürosuna girdi. 1943’te Hans J. Wagner kendi çizim bürosunu açtı ve 1946’da Kopenhag’a taşındı. Hans J. Wegner özellikle birçok modelde sandalye keşfetmesinin yanı sıra oldukça fazla mobilya üretti. Danimarka tarzı mobilya yapımı, özellikle Kaare Klint okulunun klasik, solgun modernizmiyle özdeşleştirildiği zamanlarda, konuya olan sanatkar tarzı yaklaşımıyla Hans J. Wegner daha özgür bir model sundu. Bu her zaman yapıma ve malzemeye dayanıyordu bu yüzden Wegner’in işini biçimsel olarak yanlış bir şekilde tanımlamak zordur.

Hans J. Wegner ( Danimarkalı Tasarımcılar )
Hans J. Wegner ( Danimarkalı Tasarımcılar )

Hans J. Wegner kabuk yapımına dayalı sandalye yaptı (1948,1963), “Pøllestol”dasındaki geleneksel kanatlı koltuğu yapmaktan vazgeçti (1960, Sandalye Yastığı), Cirkelstol’dan (1986, Dairesel Sandalye), Flagline Sandalye’sinden (1950, “Flag Halyard” Sandalyesi) ve Windsor sandalyesine dayalı “Påfuglestol”dan (1947, “Peacock” Sandalyesi) yeni modeller yarattı. Malzemeleri serbestçe kullansa da Danimarka-İskandinav geleneğinde önemli bir yer edinmesini sağlayan odun (dokuma oturak ve hafif deri yastıkla birlikte) Wegner’in gözdesiydi. Hans J. Wegner’in yapı ve biçimle olan tecrübesi yaptığı sandalyelerde kendini açıkça belli eder.

1944’un Kinastol’unda (Çin Sandalyesi) arkası odun klasik çerçeve sandalyeyi, üst parmaklık ve dirseklikte zincirleme bir inşa ettiği yeni model serilerle geliştirdi. O zamandan beri Y Sandalye, “The Chair” (1950) ve diğerleri geliştirildi. Mobilyalarının çoğu birçok Danimarkalı mobilya üreticisi ve fabrikaları tarafından üretilmeye devam etmektedir.

Mirjam Gelfer-Jørgensen, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen : Berkay Yılmaz
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dilbilimi

 

Written by admin

Leave a comment