Danimarka Gelenekleri

Danimarka Gelenekleri

Danimarka’da, gelenekler ve festivaller şaşalı törenlerle kutlanmasa dahi büyük önem teşkil eder. Noel, Paskalya ve Haziran sonu kutlanan Yaz Dönümü Arifesi gibi birçok Danimarka geleneği Hristiyanlık’a dayanır ve aileler bu tatilleri birlikte geçirir.

Şubat ayında kutlanan karnaval “Fastelavn”, Yeni Yıl ve birkaç geleneksel bayramı bir araya getirmek için düzenlenen Büyük Ayin Günü gibi başka kutlamalar da vardır. Danimarkalılar, aynı zamanda, birbirlerine şaka yaptıkları ve komik hikayeler anlattıkları 1 Nisan’ı ve İşçi Bayramı’nı da kutlarlar. Ayrıca son zamanlarda, Sevgililer Günü ve Cadılar Bayramı’nı da benimsemeye başladılar.

14 Şubat- Sevgililer Günü

90’ların başında, Danimarkalılar, Amerikan adetinden etkilenerek ‘aşk’ın büyük günü olan Sevgililer Günü’nü kutlamaya başladı. Bu gelenek, özellikle birbirlerine aşklarını göstermek isteyen genç aşıklar arasında popüler olmaya başladı. Kalp şeklindeki çiçekler, çikolatalar ve pastalar verilen hediyelerin başında geliyordu.

Şubat/Mart- Shrovetide

Shrovetide, çocukların kostümler giydiği ve genellikle Pazar günü olan Arife’de etrafta dolaşarak metal kutularına para topladıkları bir çocuk festival. Shrovetide hakkında daha fazla bilgi için…

Mart/Nisan- Paskalya

Paskalya günü, birçok ev ve dükkanlar özellikle taze yapraklı dallar ve nergislerle sarı ve yeşil renklerle dekore edilir. Paskalya’nın sembolü yumurtadır. Paskalya hakkında daha fazla bilgi için…

Nisan- 1 Nisan

Birçok ülkede olduğu gibi, Danimarkalılar da 1 Nisan’da birbirlerine fıkra anlatmayı severler 17. yüzyıla dayanan gelenek aynı zamanda medya tarafından da benimsenmiş; bu yüzden 1 Nisan günü gazete okuyucuları ve televizyon seyircileri özellikle dikkatli olmalılar.

Nisan/Mayıs- Büyük Ayin Günü

Büyük Ayin Günü, Paskalya Pazar’ından sonraki dördüncü Cuma’ya denk gelmektedir, en erken 17 Nisan ya da en geç 21 Mayıs’a tekabül eder. Büyük Ayin Günü hakkında daha fazla bilgi için…

Mayıs- Anneler Günü

Danimarka’da Anneler Günü Mayıs ayının ikin Pazar günü kutlanır. 1929’dan beri, anneleri mutlu etmek için örneğin bir demek çiçek almak yaygın bir gelenek haline gelmiş. Aslında sosyal br amacı olan bu gelenek ABD’den gelmektedir.

1 Mayıs

1 Mayıs, tüm dünyada işçi festivali ve kampanya günüdür ve çoğu iş yeri bugün tatil olur. Çoğu şehirde, insanlar akşamüstü siyasi konuşmalar, eğlence ve halk festivali için- bazen de yürüyüş için- toplanırlar. En büyük etkinlikler Kophenag parkı ‘Fælledparken’da gerçekleşir. 1 Mayıs, kampanyadan daha çok festival olmaya başlamıştır.

5 Mayıs – Danimarka Bağımsızlık Günü

9 Nisan 1940’da Almanya tarafından işgal edildikten sonra Danimarka 5 Mayıs 1945’te tekrar bağımsızlığını kazandı. 4 Mayıs 1945’te saat 20:30’da BBC bağımsızlık olduğu ilan edildiği, birçok Danimarkalı pencerelerinin önüne mumlar koydu. Bu gelenek halen birçok Danimarkalı tarafından sürdürülmektedir.

Mayıs/ Haziran- Hamsin Yortusu

Hamsin Yortusu, Rugülkudüs’ün gelişini ve Kilise’nin kuruluşunu kutlamak için olan bir kilise bayramıdır. Hristiyan Hamsin Yortusu, Whitsun’un uyanışı ile ilişkilendirilir. Paskalya’dan elli gün sonraya tekabül eder, en erken 11 Mayıs ve en geç 14 Haziran’a denk gelir. Hamsin Yortusu için daha fazla bilgi için…

5 Haziran- Anayasa Günü

5 Haziran, ilk Danimarka Anayasası’nın (1849 Haziran Anayasası) yürürlüğe girmesinin yıldönümü olarak kutlanır. Birçok yerde bütün gün ya da yarım gün tatil olan Anayasa Günü .Jutland’taki Himmelbjerget ve Skamlingsbanken gibi doğal yerlerde siyasi mitinglerle kutlanır. Aynı zamanda, 1935’te ABD tarafından tanıştırılan Babalar Günü ile aynı gündedir.

15 June – Valdemar’s Day 15 Haziran- Valdemar’ın Günü

Efsaneye göre, Muhteşem King Valdemar II 1219’da Estonya’da Haçlı Seferlerin’de savaşırken Danimarka bayrağı, Dannebrog,gökten düşmüştü. 1913’ten bu yana, 15 Haziran küçük bayrakların satıldığı ulusal bayrak günü oldu. 1948’e kadar, bugün okul tatiliydi ve ülke çapında Valdemar Festivali olarak kutlanırdı.

23 Haziran – Yaz Dönümü Arifesi

Danimarkalılar, bugünde genellikle aileleri ve arkadaşlarıyla yemek yerler. Eğer hava güzelse, ateş yakarlar. Yaz Dönümü Arifesi hakkında daha fazla bilgi için…

Kasım – Azizler Yortusu

Kasım ayının ilk Pazar günü kutlanan Azizler Yortusu, aslında 1 Kasım’da ölen azizleri anma günüdür. Bugün, Islahat hareketlerinden hayatta kalsa da Protestanlar bugünü 2 Kasım’da düzenlenen başka bir günle birleştirmişlerdir. 1770’de, kilise bayramı olmaktan çıkarılsa da Kasım ayının ilk Pazar günü kilise tarafından kutlanmaya devam etmiştir. Son yıllarda, kiliselerde ölüler bu günün dışında yıl boyunca anılmaya başlandı. Azizler Yortusu gününden bir gün önce mezarlara mum dikmek gittikçe daha da yaygınlaşıyor.

10 Kasım – Martinmas Arifesi

Martinmas Arifesi, Aziz Martin Günü’nün gecesidir. Birçok Danimarkalı bugün fırınlanmış ördek veya kaz yer. Efsaneye göre, Martin piskopos olmamak için saklandığı yerden bazı kazlar yüzünden açığa çıkarılmıştı. Bu yüzden, Martin her sene 11 Kasım’da kazların yenmek için hayatları kaybetmesine karar verdi.

Aralık – Noel Ayı

Bütün Aralık ayı boyunca Noel kutlanır. Birçok şehirde, alışveriş sokakları ışıklar ve köknar süslemeleri ile donatılır. Meydanlarda ve bahçelerde, ışıklı Noel ağaçları vardır. Kopenhag’ta, 1914 yılından itibaren Belediye Binası Meydanı’nda ilk Noel ağacının yakılmasından beri devam eden bir gelenektir. Son yıllarda, küçük ağaçları ve başka nesneleri de ışıklarla süslemek yaygınlaştı. Danimarka’da Noel hakkında daha fazla bilgi için…

31 Aralık – Yeni Yıl

Aileyle geçirilen Noel’in aksine, Yeni Yıl arkadaşlarla geçirilir. Yeni Yıl Gecesi televizyon ve radyoda iki önemli yayınla gerçekleşir; biri Kral’ın saat 6’daki Yeni Yıl konuşması bir diğeri de yeni yılın geldiğini müjdeleyen Kopenhag’taki Belediye Binası’ndaki gece yarısı saatin çalmasıdır.

Kral’ın Yeni Yıl konuşması, 1942’de Alman istilası altında yaptığı ulusal birlik çağrısından beri ulusal bir birleşme noktası olmuştur.

Birçok Danimarkalı şampanya eşliğinde bir sürü lezzetli yemek ve gece yarısı da bademezmesi pastası ile kutlama yaparlar. Yeni Yıl, gece gökyüzünü değişik renklere boyayan havai fişekler, sesli patlamalar ve roketler eşliğinde kutlanır. Ülkenin çoğu yerinde, geleneksel Yılbaşı menüsü haşlanmış morina balığı (ya da Yeni Yıl morina balığı) ya da haşlanmış lahana ve marine edilmiş domuz etidir. Bu iki yemeğin de özelliği bol kalorili Noel yemeklerinden daha az yağlı olmasıdır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort