Uganda’dan Moses, Tarımsal Kalkınma

Uganda’dan Moses, Tarımsal Kalkınma

Danimarka çok güzel bir ülke. Problemler veya tehditler yok. Güvenli bir yer.

Konu: Tarımsal Kalkınma, 2 yıllık master programı.
Yaş: 29
Ülke: Uganda
Burs: Yok. Ama Danida ve KVL, eğitiminin son 6 ayına ait tezine yönelik yapacağı saha çalışması için Moses’a finansal destek veriyor.

Moses

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Kopenhag Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi’ndeki Tarımsal Kalkınma bölümünün master programından haberim olduğunda Uganda’da Uluslararası Tropik Tarım Enstitüsü’nde lisans eğitimi alıyordum. Program tanımı çok ilginçti ve benim ilgi alanlarıma da uygundu.  Özellikle uluslararası profili ve saha çalışması yapma imkanı dikkatimi çektiği için başvurmaya karar verdim ve kabul edildim.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Danimarka çok güzel bir ülke, özellikle yazın, kar yağmadığı zaman. Problemler veya tehditler yok. Güvenli bir yer. İmkanlar da çok iyi. Örneğin seyahat ve ulaşım çok kolay.

Sosyal açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Takımlar halinde çalışmayı seviyorum. Bu sayede diğer öğrenci arkadaşlarımızı tanıyabiliyoruz. Gelecekte de iletişim halinde olacağımı düşündüğüm birçok arkadaş edindim. Öğretmenlerle öğrenciler arasındaki yakın ilişkiyi de seviyorum. Onlara isimleriyle hitap edebiliyoruz ve sahada hep beraber çalışabiliyoruz. Uganda’da öğretmenlere unvanları ve soy isimleriyle hitap ediliyor ve burada olduğu kadar ulaşılabilir değiller.

Akademik açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Ders programını beğeniyorum. Gelişmekte olan ülkelerin problemlerine değiniliyor. Uluslararası bir kariyer için çok uygun. Öğrenci nüfusu çeşitli, yarısı Danimarkalı, yarısı da uluslararası. Programda saha çalışması bol ve programın pratik bir yaklaşımı var. Uganda’da kalkınma çalışmaları tamamen teoriye dayalı. Burada saha çalışması yapma imkanımız var. Mesela öğrenciler için Tayland, Malezya ve Svaziland’a eğitim turları düzenlendi. Ben Tayland turundaydım ve tur çok güzel geçti.

Danimarka’da seni en çok şaşırtan şey neydi?

Dil ve kültür beni şaşırttı. Farklı olduğunu biliyordum ama insanların bu kadar içine kapanık olması biraz şok etkisi yarattı. İnsanları tanımak biraz zaman alıyor. Benim ülkemde insanlar daha açık, mesela otobüslerde birbirleriyle konuşuyorlar. Yani otobüste birileriyle tanışmak mümkün.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Pek şikayetim yok ama alabileceğimi düşündüğüm ve tanımları İngilizce yapılan bazı derslerin dilinin Danca olduğunu öğrendim. Ama İngilizce anlatılan dersler bulmam zor olmadı ve aldığım derslerin hepsi çok ilginç.

Nerede yaşıyorsun?

Hvidovre’de çok güzel bir yurtta kalıyorum.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort