Portekiz’den Daniel, Bilgisayar Bilimi

Portekiz’den Daniel, Bilgisayar Bilimi

Danimarkalıların yabancıları karşılaması ve kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamaları çok hoşuma gitti.

Doğum tarihi: 03.10.1983
Öğrenim alanı ve eğitim enstitüsü: Enformatik ve Bilgisayar Mühendisliği, Porto Üniversitesi, VIA Üniversite Koleji
Uyruk: Portekizli

Daniel

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Danimarka’da okumak okulum tarafından Erasmus kapsamında verilen fırsattı. Ama benim de farklı ülkelerdeki birçok fakülte arasından seçim yapma imkanım vardı. Danimarka ilk seçeneklerimden biriydi.

Danimarka’da okumayı meraktan istedim. İskandinavya ülkelerine gidip kültürlerini görmek istiyordum. Danimarka’nın yaşam tarzı, tarihi ve eğitim olanakları burayı uzun süredir görme isteğimle birleşince seçimimi yapmış oldum. Danimarka üniversitelerinin internet siteleri ve turizm siteleri bana Danimarka’nın hoşgörülü bir ülke olduğu izlenimini verdi ve buraya gelmeme daha aylar olmasına rağmen burada yaşama konusunda kendimi çok rahat hissettim.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Uluslararası bir öğrenci olarak Portekiz’de alıştığımdan çok farklı bir eğitim ve öğrenim tarzını görme şansım oldu. Öğretmenlerle öğrenciler arasında yakın bir ilişki var ve sürekli olumlu yönde iletişim kuruluyor.

Ayrıca bulunduğum enstitünün ortamı, VIA Üniversite Koleji Horsens, uluslararası öğrencileri ağırlamaya çok uygundu. Tüm dersler İngilizce anlatılıyor ve enstitü uluslararası öğrencilerin entegrasyonunu destekliyor.

Üniversite uluslararası öğrencileri çok iyi karşıladı. Farklı ülkelerden ve farklı eğitim alanlarından öğrenciler takımlara ayrıldı ve birlikte belirli problemleri çözmeleri istendi, böylece herkes birbirini daha iyi tanıma fırsatı buldu. Okulda hem eğitim hem de konaklama olanakları çok iyiydi ve okul içinde ve dışında birçok aktivite düzenlendi.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Danimarka’da okuduğum süre içinde olumsuz bir deneyimim olmadı diyebilirim.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında en sevdiğin şey ne?

Danimarka huzurlu, zengin, kültürel açıdan zengin ve çok düzenli bir ülke. Bu kelimeler Danimarkalıları da çok iyi yansıtıyor. Danimarkalıların yabancıları karşılaması ve kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlamaları çok hoşuma gitti. Ayrıca tanıştığım Danimarkalıların %90’ı İngilizce konuşuyordu.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında sevmediğin şey ne?

Hava, tipik cevap değil mi? Hava pek güzel değil, katılıyorum ama ülke hava koşullarına tamamen hazırlıklı. Danimarkalılar kurallara bağlı yaşamaya çok alışkın bu da bazen hoş olmayabiliyor, ama bu özellik Danimarka’nın düzenini düşününce olumlu bir özelliğe dönüşüyor. Burada yaşam, eğitim ve çalışma çok rahat.

Danimarka’daki en güzel deneyiminden bahseder misin?

Aşağıda Danimarka’daki 1 yıllık deneyimim hakkında yazdığım bir blog yazısı var.

“25 Ağustos, hayatımı değiştiren gündü. Hayatımın en büyük macerası ve en büyük sınavına doğru yola çıkmak için Lizbon havaalanında ailemle vedalaştım. Bilinmeze, tahmin edilemeyen ve hayal edilemeyen şeylere doğru yürüdükçe tanıdığım şeyleri, rutinleri, tahmin edilebilirliği ve durgunluğu geride bıraktım.

Dizüstü bilgisayarımın trende çalınması ve bavulumun uçakta kırılmasıyla 25 Ağustos hayatımın en kötü günü haline geldi. Yeni ve bilinmeyen bir dünyada yalnız ve umutsuz hissederken, bir yıl sürecek ve beni sonsuza kadar değiştirecek yeni bir hayat beni kucakladı. O günün hayatımın en güzel günü olacağını anlamak üzereydim.

25 Ağustos’ta İspanya Takımıyla tanıştım, yeni odamın anahtarını aldım, hayatım boyunca en iyi arkadaşlarımdan biri olacak olan kız bana odamı gösterdi, asla unutmayacağım insanlarla tanıştım, ilk partime gittim, tek başıma yaşamanın ilk gecesini geçirdim, bir rüyayı yaşamaya başladığımı farkettim.

25 Ağustos’ta benimle aynı macerayı yaşayan ve aynı şeyleri düşünen dünyanın her yerinden insanlarla tanıştım. Herkes birbiriyle tanışmak, birbirinin nereden geldiğini öğrenmek ve daha birçok şey bilmek istiyordu.

O günden beri önceden asla yaşamadığım ve Erasmus’a katılmasaydım asla yaşayamayacağım şeyler yaşadım. İnsanların hem çok farklı hem de benzer olduğunu öğrendim. Uzaklardan gelen insanların ne kadar yakın olabileceğini ve birbirlerine ne kadar bağlanabileceğini gördüm. Hayatın her anın tadını çıkararak nasıl yaşanması gerektiğini öğrendim. Zorlukların nasıl kolay hale gelebileceğini öğrendim. Yaşadığımız dünyanın küçücük bir yer olduğunu ve keşfedilmeyi bekleyen daha birçok şey olduğunu öğrendim. Herkesin yaşaması gereken bir hayat yaşadım. Büyüdüm. Değiştim. Gerçek mutluluğu buldum, arkadaşlar buldum, sevgi buldum, hep özleyeceğim bir hayat buldum. Akşam yemekleri, komşularla öğlen yemekleri, kahvaltılar, markete gitmek, koridorda akşamlar, langırt, geziler, partiler, futbol maçları, kantinde günler, sahilde günler, bisiklet gezileri, deniz, okula yürümeler, sarılmalar, öpücükler, çay ve bira seansları, öğretmenler, dersler, kar, birinci sınıf gezisi, Danimarkalılar, başka ülkelerden gelenler, Weiss bira, uluslararası günü, mezuniyet günü, barbeküler, doğum günüm, diğer tüm doğum günler, Kamtjatka, K-block, Vitus Bering, Crazy Daisy, Koks, Aarhus’ta geceler, sarışın insanlar, güzel kızlar, Rolling Stones konseri, Kollegium, P3, tren istasyonu, İtalyan yemeği, İspanyol yemeği, Polonya yemeği, Alman yemeği ve yazılamayacak diğer tüm şeyler. Asla unutmayacağım. Onları asla unutmayacağım. Sadece 1 yıldı, ama bir ömürdü.”

Danimarka’da öğrenci hayatıyla ilgili tavsiyelerin var mı?

Uluslararası öğrenciyseniz, Danimarka yaşamak, eğitim almak ve çalışmak için harika bir ülke ve sizi karşılamaya hazır.

Muhtemelen siz de benim gibi unutulmaz ve çok güzel zamanlar geçireceksiniz.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort