Yeniliğin Lideri

Yeniliğin Lideri

Danimarka teknoloji ve araştırmanın birçok alanında öncü olarak dünyaca tanınıyor. Burada, dünyanın en iyilerinden Danimarka’da nasıl eğitim alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Danimarka uzun bir entelektüel ve teknolojik başarı tarihine sahip. Skype, Google Haritalar ve dünyada en çok kullanılan programlama dilleri Danimarkalılar tarafından geliştirildi.

Danimarka yeşil teknoloji, biyoteknoloji, ilaç bilimleri, telekomünikasyon, bilgi teknolojileri ve tasarım alanlarında öncülük yapan endüstri ve araştırmalara sahip, bilgiye dayalı bir toplum.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ndeki en büyük yükseköğretim gideri, küresel önem taşıyan alanlarda kaliteli eğitimi ilerleten Danimarka’ya ait. İşte bazı örnekler:

Temiz teknolojide dünya lideri

30 yıllık güçlü bir enerji politikası, Danimarka’yı biyoyakıtlar, rüzgar, dalga ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerin gelişim ve kullanımında ilk sıraya yerleştirdi. 2020 yılında elektriğinin %50’sini rüzgar gücünden karşılamayı ve 2050 yılında da fosil yakıt kullanımını sıfıra indirmeyi hedefleyen Danimarka, temiz teknoloji alanında dünya lideri olarak kabul ediliyor.

İtalya’dan Dario, Sürdürülebilir Enerji doktorasını neden Danimarka’da yaptığını anlatıyor

Bilgi teknolojilerinde öncü

Kusursuz bir dijital altyapı ve bilgi teknolojilerindeki ilerleme Danimarka’yı bu teknolojileri test etmek için ideal bir ülke yapıyor.

Yazılım şirketleri son derece başarılı olan Danimarka, günümüzde Microsoft, IBM, HP ve Google gibi şirketlerin Avrupa’daki en önemli merkezlerinden biri durumunda.

Biyoteknoloji rekortmeni

Danimarka’nın biyoteknoloji takımları özellikle enzim, merkezi sinir sistemi, kanser araştırmaları ve biyomühendislik gibi alanlarda dünyada büyük rol oynuyor. Danimarka’da üniversiteler, hastaneler ve şirketlerle işbirliği yapan Medicon Valley, Avrupa’daki en büyük üçüncü ticari ilaç geliştirme hattı.

Bazı dünya sıralamalarında Danimarka (2010-2012)

  • Yenilik liderleri (Avrupa’da ikinci)
  • Temiz teknolojide yenilikler (1 numara)
  • Temiz teknoloji üretimi (Birinci)
  • Canlı bilimi yoğunluğu (Avrupa’da en yüksek)
  • Yetenek üretimi (İkinci)
  • Küresel yaratıcılık endeksi (Dördüncü)
  • En rekabetçi ülkeler (On ikinci)
  • Bilgi teknolojilerinde en gelişmiş ülkeler (Dördüncü)
  • Dünyanın en mutlu bilim insanları (Birinci)
  • Dünyanın en iyi eğitim sistemleri (On ikinci)

Danimarka’da Tasarım – yaşayan miras

Danimarkalıların sadelik ve işlevselliğe verdiği önem Danimarka toplumunun kuruluşunda ve ülkenin sürdürülebilirliğe olan bağlılığında da görülebiliyor. Sadelik aynı zamanda tasarımlara ve hem işlevsel hem de çevre dostu olan mimariye de yansıyor. Danimarka’nın en büyük ihracatları olan moda, mobilya, tasarım ve mimari, yenilikçi özellikleri ve kaliteleriyle tanınıyor.

danimarka-tasarim

CNN’in Geleceğin Şehirleri serisinden Danimarka mimarisinin bir örneği

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort