Danimarkalıların Yaşam Tarzı

Danimarkalıların Yaşam Tarzı

Danimarka’ya gittiğinizde sakin bir atmosfere, birçok bisikletliye ve her şeyin genellikle yolunda gittiğine tanık olacaksınız. Eski mimarilerini özenle koruyan ama yeniliklere de açık olan Danimarka tarzını da gözlemlemeniz oldukça mümkün.

Danimarka’da yaşamayı yüksek maliyetli gibi görebilirsiniz ama makul olur ve okula bisikletle gitmek, evde yemek yemek gibi şehrin kültürel unsurlarına adapte olursanız Danimarka’da yaşamak bütçenizi sarsmayacaktır.

Bisikletleri Seviyoruz
Danimarka fazla miktarda bisiklet yolu barındıran ve bisiklet kullanımını oldukça destekleyen ülkeler arasında başı çekmektedir. Kopenhaglıların üçte birinden fazlası yıl boyunca işe veya okula gitmek için bisiklet kullanıyor. Şehir sakinleri haftasonları bisikletlerine atlayıp sahilde öğle yemeği yemenin tadını çıkarıyor.

Yeşil Dostu Yaşam Tarzı
Temiz bir çevre Danimarkalılar için çok önemli. Yenilenebilir enerji teknolojileri konusunda enerji tasarrufundaki sıkı önlemler ve rüzgar tribünleri ile Danimarka özellikle son 30 yılda dünya lideri oldu. Yeşil bisiklet yollarıyla ve trafik düzenlemeleriyle Kopenhag dünyanın en bisiklet dostu şehirlerinden biri.

Sıcaklık Hissi Veren Soğuk Kışlar
Danimarka çok soğuk ve çok sıcak olmayan ılıman bir iklime sahip. İskandinavya’nın bir parçası olan Danimarka’nın hazirandan ağustosa kadar olan sürede ortalama sıcaklığı 19 derece. Şubat ortalama sıcaklığın 0 derece olduğu en soğuk ay. Yaz ayları insanlarda güneşlenme, yüzme ve piknik yapma isteği uyandırırken kış aylarında insanlar sıcak çikolata içmeye ve kapalı alan aktivitelerine yöneliyor. Danimarkalılar kışın yaşadığı bu hissi “hygge” olarak nitelendiriyor. Ki bu da Danimarkalıların uzun kış gecelerinin tadını çıkarmak için izledikleri bir yol.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort