Makedonya’dan Dajana, Medya Teknolojisi

Makedonya’dan Dajana, Medya Teknolojisi

Derslerde genelde takım çalışmasıyla yapılması gereken ödevler oluyor. Bence takım çalışması hem akademik hem sosyal açıdan harika bir deneyim.

Doğum tarihi: 23.09.1984
Öğrenim alanı ve eğitim enstitüsü: Medya Teknolojisi ve Oyun master eğitimi, Kopenhag Bilgi Teknolojileri Üniversitesi (ITU)
Uyruk: Makedon

Dajana

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Ben maceraperest ve hırslı biriyim ve her zaman başka ülkelerden insanlar tanımak onlarla beraber eğitim almak istedim. Bu yüzden Makedonya’da liseye giderken uluslararası araştırma projelerine ve sosyal projelere katıldım.

Katıldığım projelerden birinde Danimarka’da öğrenciler ve profesörlerle tanışma şansım oldu ve hepsiyle çok iyi arkadaş olduk. O zaman yurt dışında okumak istediğime karar verdim ve yabancı öğrencilere burs veya ücretsiz dersler veren üniversiteleri araştırdım. Danimarkalı arkadaşlarım beni ülkelerinin eğitim sistemi hakkında bilgilendirdiler ve Danimarka’da bir üniversiteye başvurmamı söylediler.

Sonuçta ilgimi çeken ve Danimarka’yı seçmeme yardımcı olan şeyler ülkedeki öğrenci hayatının olumlu bir şekilde anlatılması, uluslararası atmosfer, güncel programlar ve ücretsiz eğitim oldu.

Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Sevdiğim çok şey var. Mesela üniversiteler ders programları ve eğitim olanaklarıyla her zaman günceller. Ayrıca bu bilgisayar vb. olanakların öğrencilere açık olması da çok güzel, çünkü eğitimim böylece hem daha kolay hem de maddi açıdan daha uygun oldu.

Benim için önemli ve ilginç olan bir diğer şey de aldığım derslerin dili İngilizce ve bu dersler hem Danimarkalı hem de uluslararası öğrenciler tarafından takip ediliyor. Derslerde genelde takım çalışmasıyla yapılması gereken ödevler oluyor. Bence takım çalışması hem akademik hem sosyal açıdan harika bir deneyim.

Danimarka’da arkadaş edinmek ve kaynaşmak biraz zor olabiliyor. Bu yüzden üniversitelerin her Cuma gönüllü öğrencilerin çalıştığı öğrenci barları olması hoşuma gidiyor. Böyle yerlerde içecekler uygun oluyor ve öğrencilerin bir araya gelip daha kolay sosyalleşebilecekleri etkinlikler düzenleniyor. Bu bakış açısını da seviyorum ve etkinliklere katılmaktan zevk alıyorum. Ayrıca yurtta yaşamak da arkadaş edinmeme ve Danimarka’nın yaşam tarzına daha rahat alışmama yardımcı oldu.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Özellikle sevmediğim bir şey yok diyebilirim.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında en sevdiğin şey ne?

Danimarka çok güvenli, zengin ve çağdaş bir ülke, özellikle de tasarım ve teknoloji konusunda. Profesyonel hayat ve öğrenci hayatında da sunulan birçok olanak var.

Sevdiğim bir diğer şey de Danimarka’nın yazları. Hava çok güzel oluyor ve Danimarkalılar günlerini dışarda güneşlenerek, yemek yiyerek ve arkadaşlarıyla zaman geçirerek değerlendiriyorlar. Yazın Danimarkalılar çok samimi ve sosyal oluyorlar.

Danimarkalıların çoğu, özellikle de gençler İngilizceyi çok iyi konuşuyorlar, böylece iletişim kolaylaşıyor ve kendimi daha rahat hissediyorum. Danimarkalılar çok cana yakın ve en önemlisi iyice tanıdığınızda gerçek arkadaşlarınız oluyorlar.

Ve son olarak da Roskilde Festivali’ni unutmamalıyım. Harika müzik ve mutlu, arkadaş canlısı insanlarla dolu büyük bir müzik festivali.

Danimarka ve Danimarkalılar hakkında sevmediğin şey ne?

Danimarka’da hava çoğu zaman sonbahar ve kış havası oluyor, günler kısa, soğuk, rüzgarlı ve yağmurlu. Öyle günler çok sıkıcı ve yorucu olabiliyor.

Ayrıca AB ülkelerinden gelmeyen yabancılara karşı Danimarka politikasının biraz fazla katı olduğunu düşünüyorum. Bence öğrenci vizesinin onaylanması için kontrol edilmesi ve tamamlanması gereken çok fazla belge ve prosedür var ve vizeyi almak çok uzun sürüyor.

Danimarka’daki en güzel deneyiminden bahseder misin?

Danimarka’da okumak benim en güzel deneyimim. Tek bir deneyim seçemem o yüzden birkaçından kısaca bahsedeceğim.

ITU öğrenci barı Scrollbar’da birçok komik ve mutlu anım var. Çoğu oyun öğrencileri olan diğer öğrencilerle ben de orada gönüllü olarak çalışıyorum. Derslerimizden ilham alarak temaya uygun kıyafetler ve içeceklerle Super Mario ve Final Fantasy oyun partileri düzenledik. Partiler çok güzel geçti ve herkes çok eğlendi. Biz de resimler ve içecek tariflerinin olduğu internet siteleri kurduk ve uluslararası oyun topluluğunun ilgisini çekmeyi başardık. O sitelerin linkleri bunlar:

Mario Bar – http://scrollbar.dk/events/20080215.Mario.Bar/

Final Fantasy Bar – http://scrollbar.dk/events/20080509.Final.Fantasy.Night/

Güzel deneyimlerimden bir diğeri de Game Jam 2008’e katılmamdı. Game Jam profesyonel, öğrenci ve amatör oyun geliştiricilerinin yılda bir kez takımlar olarak bir araya gelip bir hafta sonu boyunca oyunlar ürettiği bir etkinlik. O etkinlikte yakın arkadaşlarım okulumdaki diğer öğrencilerle bir takım kurdum.

Son olarak Danimarka’da yaşadığım deneyimlerden biri de ilk kez ciddi şekilde aşık olmaktı.

Danimarka’da öğrenci hayatıyla ilgili tavsiyelerin var mı?

Öğrenci hayatı maddi açıdan biraz zorlayıcı olabilir çünkü Danimarka pahalı ama aynı zamanda zengin bir ülke. Danimarka öğrencilere eğitim aktiviteleri, iş ve staj gibi birçok imkan sunuyor. Farklı kültürlere açık ve maceraperest insanlara eğitim almak için kesinlikle Danimarka ve özellikle de Kopenhag’ı öneririm. Ayrıca uluslararası öğrencilere unutulmaz anlar yaşayabilecekleri yurtlarda kalmalarını tavsiye ederim.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort