Kuzey İrlanda’dan Philip, Din

Kuzey İrlanda’dan Philip, Din

Projelerde ve saha çalışmalarında üzerinde çalışma yapmak ve yazı yazmak istediğimiz konuları seçmede özgürüz. Bu da bize bağımsız olmayı ve kendi yeteneklerimize dayanmayı öğretiyor.

Konu: Din ve Beden Eğitimi
Yaş: 22
Ülke: Kuzey İrlanda
Burs: Erasmus

Philip

Eğitim için neden Danimarka’yı seçtin?

Danimarka’yı özellikle seçmedim. Erasmus formumu boş teslim ettim, şansıma Danimarka çıktı. Ama burada olduğum için gerçekten mutluyum ve başka bir yere gitmek istemezdim. Pişman değilim.

Danimarka hakkında en sevdiğin şey ne?

Yaşam temposunu, bisikletleri seviyorum. İnsanlar da çok cana yakın ve yardımsever.

Sosyal açıdan Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Okulda ve Øresundskollegiet’te yaşadığım yerde hem Danimarkalı hem de başka ülkelerden birçok arkadaş edindim.

Alanınla alakalı olarak Danimarka’da okumak hakkında en sevdiğin şey ne?

Projelerde ve saha çalışmalarında üzerinde çalışma yapmak ve yazı yazmak istediğimiz konuları seçmede özgürüz. Bu da bize bağımsız olmayı ve kendi yeteneklerimize dayanmayı öğretiyor. Ayrıca öğrencilere sadece not vermek yerine performansları hakkında detaylı bilgi veriliyor ve projelerinizi sözlü sınavlarla savunabiliyorsunuz. Her şey tartışmaya açık ve her fikre değer veriliyor.

Danimarka’da seni en çok şaşırtan şey neydi?

Bisiklete binmek. Buraya gelmeden önce bisiklete binmeyi hiç denememiştim. Ayrıca öğrenciler hem okulda hem dışarıda yetişkin yerine konuluyor. 3 sınıftan üniversite seviyesine kadar herkese dinlemeye değer fikirleri olan bireyler olarak yaklaşılıyor. Danimarkalıların hem olumlu hem olumsuz anlamda özgürlükçü ve hoşgörülü yapısı da beni şaşırttı. Bunun bir örneği bazı çocukların sigara içmesi.

Beni şaşırtan bir diğer şey de Danimarkalıların değerleri herkesin eşitliği fikrine dayanıyor. Buna sanırım “Jante Kanunu” deniyor ve bu durum hayatın her alanda gözlenebilir. Mesela trafikte kırmızı ışık yanarken herkes yeşil yanana kadar bekliyor. Ben gelen araba yoksa geçiyorum.

Danimarka’da okumak hakkında sevmediğin şey ne?

Sevmediğim pek bir şey yok. Ama aldığım derslerin dili Danca ve buraya gelmeden önce biraz Danca öğrenmeme rağmen dersleri takip etmek biraz zor oluyor. Neyse ki diğer öğrencilerin İngilizce konuştuğu takım çalışmalarımız da var. Projelerimi de İngilizce yazabiliyorum. Derslerimi İngilizce alma seçeneğim yoktu bu yüzden Danca almak zorunda kaldım. Yani din dersleri biraz zor, ama beden eğitiminde fazla konuşma olmadığı için onlar daha kolay geçiyor.

Nerede yaşıyorsun?

Øresundskollegiet’te yaşıyorum, orada Erasmus öğrencileri için odalar var. Kalacağım yer buraya gelmeden önce ayarlanmıştı.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort