Yüksek Öğrenim Programlarına Kabul Şartları

Yüksek Öğrenim Programlarına Kabul Şartları

Danimarka her eğitim kurumunun kendi kabul şartları vardır. Bu şartlar programdan programa değişiklik göstermektedir. Nasıl ve ne zaman başvuru yapabileceğinize dair bilgileri bu sayfada bulabilirsiniz.

Özelliklerinizin Değerlendirilmesi
Özelliklerinizin önceden değerlendirilmesi için resmi bir sayfa olan http://fivu.dk/recognition adresini ziyaret edebilirsiniz. Değerlendirme genel hatlarıyla vasıflarınızın neye denk geldiğine ve başvurunuza olan etkisine bakar. Danimarka’da her kurumun kendine ait kabul kuralları olduğundan bu servis yalnızca yönlendirici bir nitelik taşımaktadır.

Kabul Şartları
Kabul ŞartlarıDanimarkalı olmayan öğrenciler Danimarka giriş sınavına girmedikleri için bu sınava denk gelen bir sınava girmiş olmalıdırlar.Kurumunuz sizden eğitim bilgilerinize ait dökümanlar isteyecektir. Bu da demek oluyor ki dökümanları orjinal kaşe ve imzalarla teslim etmelisiniz ya da sizinle ilişkili olmayan iki kişinin dökümanın arka tarafına isimlerini,adreslerini ve doğum tarihlerini yazmaları gerekiyor. Bazı kurumlar belgeleri direkt olarak bahsi geçen kurumdan almak isteyebilirler. Bu da genellikle birkaç ay sürmektedir. Bu yüzden her şeyi vaktinde planladığınızdan emin olun.

Giriş için gerekli bilgi, ek sınavlar ve kredi transferi gibi konularda bilgi almak için kurumun kabul ofisleriyle irtibata geçebilirsiniz.

Danimarka’daki yüksek öğrenim kurumları listesi için

Genel Kabul Şartları

İngilizce Bilme Şartı

Danimarka’daki bütün eğitim kurumları iyi derece İngilizce bilmenizi bekliyor. İngilizce öğretmenliği lisansına veya yüksek lisansına başvuracak öğrenciler Danimarka’daki liselerde öğretilen İngilizce B seviyesine denk olduklarını ispat etmelidirler. Bazı programlar İngilizce B’den bir seviye yüksek olan İngilizce A seviyesinde olmanızı isteyebilirler.

İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak için girilen en çok bilinen sınavlar bazıları TOEFL, IELTS ve CAE. Puanınızın denkleri kurum tarafından belirlenir. Bu yüzden emin olmak için kurumun dil şartları bölümünü iyice araştırın.

IELTSTOEFLCambridge Advanced English
* İngilizce B – sınav sonucu en az 6.5 puan* İngilizce B – kağıt üzerinde 550-583 puan arası, bilgisayar bölümünde 213-237 puan arası, internet bölümünde ise 79-93 arası.* İngilizce B serfitikası
İngilizce A – sınav sonucu en az 7.0 puanİngilizce A- kağıt üzerinde 587-610 bilgisayar bölümünde 240-253 internet bölümünde 94-101İngilizce A sertifikası
Not: *Bazı programlar B’den bir seviye yüksek olan A seviyesi istemektedirler.Anadili ingilizce olan adaylar bu testler muaftırlar. Aynı zamanda İngilizce yeterliliğini bu sınavlara denk gelecek şekilde kanıtlayabilecek öğrenciler bu konu hakkında kurumun Uluslararası Kabul Ofisi’yle irtibat kurabilirler.

Danca İşlenen Programlar İçin Kabul Şartları

Eğer Danca biliyorsanız Danca işlenen dersleri ve lisans programlarını www.ug.dk adlı sitede bulabilirsiniz. Bu programlara kabul için Yabancı Dil Olarak Danca testine ya da Yabancı Dil Olarak Danca 2 testlerine girmeli ve yeterliliğinizi kanıtlamalısınız. Bazı programlar Danca Testi 3’ü geçmiş olmanızı şart koşabilir.

Not: Değişim öğrencisi olarak ücretsiz Danca öğrenebilirsiniz. Bu şekilde İngilizce işlenen bir lisans programına katılıp yeterliliğinizi ispatladıktan sonra sonra Danca işlenen bir yüksek lisans programına devam edebilirsiniz.

Lisans Çalışmaları İçin Şartlar

Admission requirements for Bachelor programmes are:

Bazı öğrenim programları ek olarak bazı şartlar koşabilir. Bunlar:

  • Belli bir not seviyesi. A, B ve C seviyeleri bulunmaktadır. A en yüksek seviye.
  • Belli bir not ortalaması.
  • Diploma’da belirli bir genel not ortalaması.
  • Kabul mülakatını/testini geçmek

Daha fazla bilgi için: fivu.dk.

Yüksek Lisans Çalışmaları İçin Şartlar

  • İyi bir ortalamayla üniversite mezuniyeti
  • İngilizce yeterliliği
  • Program Danca ise Danca yeterliliği

Doktora İçin Şartlar

Doktora programlarına katılabilmek için öncelikle yüksek lisans yapmış olanız gerekmektedir. Bazı bölgelerde, üniversiteden mezun olmuş ve 1 yıl yüksek lisans yapmış öğrencilere 4 yıllık doktora imkanı sunulabiliyor. Doktora programları için 

Nasıl ve Ne Zaman Başvurmalısınız?

Lisans

Ağustos ya da eylülde başlayacak lisans çalışmaları için son başvuru tarihi 15 Mart. Bazı eğitim kurumları ocakta ve şubatta da başvuru kabul ediyor. Bu dersler için bitiş tarihi 1 Eylül. Başvuru formları bitiş tarihinden 2 ay önce uygun oluyor. Online başvuru formları ise http://www.optagelse.dk/admission/index.html adresinde bulunabilir.

Yüksek Lisans

Yüksek Lisans programları için zaman çizelgeleri değişiklik gösteriyor. Kurumunuzla direkt olarak iletişime geçmenizi öneririz.

Faydalı Linkler

Sahip Olmanız Gereken Vasıflar İçin Rehber

http://fivu.dk/recognition

Danimarka eğitim kurumlarına yerleşebilmek için sahip olmanız gereken özellikler listesi

http://fivu.dk/en/education-and-institutions/recognition-and-transparency/find-

Lisans öğrencileri için online başvuru formları

https://www.optagelse.dk/admission/index.html?

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort