Optagelse.dk Aracılığıayla Başvuru

Optagelse.dk Aracılığıayla Başvuru

Danimarka’daki lisans yüksek eğitimine başvuranlar kurumlarda lokal olarak değerlendirilir fakat merkezi olarak koordine edilir. Sonuç olarak,olası öğrenciler hiçbir tek eğitim kurumuna direkt olarak başvuramaz ancak milli kabul internet sitesi aracılığıyla başvurulabilir: www.optagelse.dk

Danimarka’daki yüksek öğretim bakanlığı, yabancı bir sınavla Danimarka eğitimine başvurmak -isteyenler için kurallar sıralar. Ancak başvurunuzu değerlendiren ve giriş koşullarını karşılayıp karşılamadığınıza karar veren bireysel eğitim kurumudur.

Optagelse.dk dijital başvurularınızı yaptığınız ve başvurmak istediğiniz kurum tarafından denetleme ya da değerlendirme için ilişik belgelerin bulunduğu yerdir.

Danimarka’da başvuruların imzalanması ve kimliğinizin doğrulanması gerekir. Bu,Optagelse.dk adresi üzerinden elektronik imza NemId ile ya da Danimarka vatandaşlığınız veya kalma izniniz varsa dijital bir kimlik olan Dijital İmza ile yapılabilir. Olası uluslararası öğrenciler için bu prosedür,çalışma programında kabul onayı olmadan kalma izni verilmediği için değiştirilebilir.

Bunun yerine, NemId ya da Dijital İmzasız uluslararası profillerin dijital başvurularını tamamladıktan sonra optagelse.dk adresinde düzenlenen bir imza sayfasında ekstra bir adımı daha tamamlamaları gerekir. Bu, imzalanmalı ve yer için başvurduğunuz eğitim kurumlarına gönderilmelidir.İmza sayfası,eğitim kurumlarının size ulaşması ve spesifik başvurunuzu optagelse.dk adresinden indirebilmeleri için gerekli olan bir başvuru ID’si içerir.

İmza sayfası sıradan bir mail yoluyla göderilmelidir. Ancak bazı eğitim kurumları,bunu email yoluyla almayı kabul eder. Eğitim kurumlarının internet sitesi üzerinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Lütfen, her başvuru için bir imza sayfası göndermeniz gerektiğiniz unutmayınız.

Başvurmadan Önce

Başvurmadan önce bilmeniz gereken şeyler:

-Son başvuru tarihi 15 Mart,saat 12’dir. Fakat olası bir kuyruktan sakınmak için bu tarihten önce başvurmak her zaman iyi bir fikirdir.

-8 programa kadar başvuru yapabilirsiniz.

-Eğer bir programdan fazlasına başvuru yaparsanız, öncelik bakımından sıralama yapmalısınız. İlk önceliğiniz, kabul edilmeyi tercih ettiğiniz program; ikinci önceliğiniz de bir sonraki tercih ettiğiniz program olmalı.

-Baskı yapmalı, imzalamalı ve her başvuru için bir imza sayfası göndermelisiniz.

-Kontenjan 1 ve 2 başvurularının bir karmasını da yapmanız mümkün.

-Bir programa kayıt için başvurduğunuzda,yedek bir yer için de başvurmanıza izin verilir.

-Birkaç yerde aynı programa başvurursanız,her eğitim kurumuna bir başvuru yapmalısınız.

-Sadece bir teklif alacaksınız.

-Son başvuru tarihi olan 15 Mart’tan sonra,öncelik sıranızı 5 Temmuz’a kadar değiştireblirsiniz.

-Eğer kabul edilirseniz, programa girmek istediğinizi onaylamalısınız.

Başvuru yaptığınızda, başvuru adımları hakkında ilgili bilgiyi alabilecek ve ne yapmanız gerektiğini öğrenebileceksiniz. Optagelse.dk adresinde başvuru prosedürünün adım adım kapsamlı bir açıklama kılavuzunu bulabileceksiniz. Genel bir bakış oluşturmak için, lütfen başvuru sürecine başlamadan bunu okuyunuz.

Belge ve Ekler

Her başvurunuza ilgili ve istenen belgeleri eklemeniz önemlidir. Ön lisans diplomanız ya da diğer nitelik sınavlarınız,kontenjan 1 de olsa 2 de olsa her başvurunuza iliştirilmelidir.

Optagelse.dk adresinde belgelerinizi yükleyin ve ‘Ekler’ bölmesindeki her başvurunun yanındaki kutuyu tikleyerek ek belgelerinizi iliştirin. Eklerinizi eğitim kurumu tarafından verilen son başvuru tarihinden sonraki sınırlı zaman zarfında ekleyebilirsiniz. Bu, örneğin, ön lisans eğitiminizi 15 Mart’tan sonra bitirirseniz bir diploma olabilir. Ya da kontenjan 2 başvurusuyla ilgili 15 Mart’tan sonra biten aktivitelerin belgeleri olabilir. Ayrıca eğitim kurumunun son başvuru tarihinden sonra bitirilen aktivitelerin değerlendirilmesini onayladığından emin olmalısınız.

Kontenjan 2 vasıflarınız ilgili dosyalarndijital başvurunuza eklenerek belgelenmelidir. Daha fazlası için eğitim kurumunun sitesinde ilgili belgeler bölümünü okuyunuz.

Bazı eğitim kurumları kontenjan 2’nin bir parçası olarak niyet mektubu talep eder. Daha fazlası bilgi için ve başvurduğunuz programın bunu talep edip etmediğini öğrenmek için eğitim kurumunun internet sitesini ziyaret ediniz. Yönergeleri dikkatlice okuyunuz,eğitim kurumları arasında değişiklikler gösterebilir.

Muafiyet

Muafiyet için bazı sebepleriniz olabilir.Eğer muaf olmak isterseniz,başvurduğunuz eğitim kurumuyla iletişime geçmelisiniz.Bunun mümkün olup olmadğını öğrenmek için olabildiğince çabuk iletişime geçin.

Her eğitim kurumundan ayrı ayrı muafiyet talep etmelisiniz. Muafiyet hakkında bilgi,her kurumun kendi internet sitesinde verilecektir.

Yedek

Bir programa kabul için başvurduğunuzda, yedek bir yer için de başvurmanıza izin verilir. Sınırlı bir öğrenci sayısıyla,öncelik verilmiş bir bekleme listesi yapılır. Eğer yedekte yer alırsanız,eğitim kurumu temmuzdan ağustosa kadarki süre zarfında herhangi bir iptal durumunda size yer ayıracaktır. Yedekte yer aldığınızda,aynı yıl yerinizi garanti etmiş olmazsınız çünkü bu,iptallerin sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ancak kabul edilmezseniz, bir sonraki yıl önceden onaylanmış bir kabul durumunuz olacaktır.

Lütfen yeden bir ye için başvurmanın sonuçlarının bilincinde olunuz. Eğer size bir programda yedek bir yer sunuluyorsa, kabul edilseniz bile daha düşük herhangi bir öncelikli programdan başka bir teklif alamayacaksınız. Bu sebeple, eğer yedek yere başvurur ve kabul edilirseniz,eğitiminize başlamak için bir yıl beklemek zorunda kalma riskine girersiniz.

Yedek yere başvurarak, direkt olarak bir programa kabul edilme şansınızı azaltmış olmazsınız. Öncelikle direkt olarak bir yer için değerlendirilirsiniz.Eğer bu mümkün değilse,yedek bir pozisyon için değerlendirilirsiniz.

Unutmayın! Eğer bir yer için başvurduysanız, size yalnızca bir yedek yer sunulacaktır.

Başvrunuza Cevap

30 temmuza kadar başvurularınıza bir cevap alacaksınız. Sadece bir erden geri dönüş alacaksınız. Ya bir eğitim kurumundan sizin için asil veya yedek yer teklifi ya da düzenleyici yetkiliden bir red mektubu alacaksınız.

Eğer size bir programda yer teklif eden bir mektup alacaksanız, bu birinci ya da ikinci önceliğiniz olanlara bakmaksızın size yer teklif eden eğitim kurumu tarafından gönderilecektir. Her önceliğiniz olan kurumdan bir mektup almayacaksınız.

Red mektubu, başvurduğunuz programa kabul edilmediğinizi gösterir. Kabul prosedürlerini tamamladıktan sonra boş kalan yerler için bir programa başvurma imkanına sahip olabilirsiniz.Bu,30 temmuzdan itibaren www.fivu.dk adresindeki listede yer alacaktır.

Yerinizi Onaylayın

Eğer kabul edilirseniz,programa giriş yapmak istediğinizi onaylamalısınız. Aksi takdirde yerinizi kaybedebilirsiniz. Eğitim kurumları giriş yapmak isteyen öğrencilerin sayısını bilmelidir.Boş yerler,yedek listesindeki adaylara sunulacaktır.

Ağustosta cevabınızı ibraz etmelisiniz. Spesifik tarih ve prosedür eğitim kurumundan gelen kabul mektubunda belirtilecektir. Tatil vb. şeylerden ötürü eğer cevap veremeyecekseniz, bir aile üyenize ya da arkadaşınıza sizin adınıza cevap yazması için vekalet verebilirsiniz.

Yazın ya da Kışın Başlamak

Çoğu yüksek eğitim programları genellikle yılda bir kez eğitime başlar: Ağustos ya da Eylül. Ancak, sınırlı birkaç program ek çalışmalara ocakta ya da şubatta da başlayabilir. Bunun sizin başvurduğunuz program için geçerli olup olmadığını www.optagelse.dk adresi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Her iki durumda da son başvuru tarihi 15 Mart olacaktır. Eğitim kurumları,eğitim yerlerini dağıtır ve sizin yazın mı yoksa kışın mı başlayacağınıza karar verir. Başvuru süreci boyunca,tercih ettiğiniz başlama zamanını belirtebilirsiniz. Nihai kararı eğitim kurumu verecektir.

Ancak,bazı programlar hem yaz hem de kış için ayrı başvuru düzenler. Eğer bunu seçerseniz,yalnızca spesifik başlangıç için başvurabilirsiniz.

Şikayet

Kabul sürecinde hatalar yaşanabilir. Eğer başvurduğunuz bir programa kabul edilmediyseniz ve bir hata olduğunu düşünürseniz, bu konu hakkında şikayette bulunabilirsiniz.Mümkün olduğunca hızlı-2 hafta içerisinde-eğitim kurumuna yazılı bir şikayet gönderebilirsiniz.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort