Danimarka’daki Lisans Programlarına Başvuru

Danimarka’daki Lisans Programlarına Başvuru

Danimarka’daki İngilizce’ye dayalı lisans programlarına başvurmak isteyen Avrupalı vatanadaşlara kılavuz. Avrupa dışından başvuran adaylar için özel kurallar -Kayıt Şartları bölümünü okuyunuz.

Avrupa’daki önlisans eğitim kurumlarından diplomalı öğrenciler, Danimarka’daki lisans yüksek öğretim programlarına başvurabilir. Bu adaylar, Danimarkalı adaylarla eşit sartlarda değerlendirilecek ve aynı giriş koşulları gösterilecek.

Danimarka'daki Lisans Programlarına Başvuru
Danimarka’daki Lisans Programlarına Başvuru

Danimarka’daki lisans yüksek eğitimine başvuranlar kurumlarda yerel olarak değerlendirilir fakat merkezi olarak koordine edilir. Sonuç olarak,olası öğrenciler hiçbir eğitim kurumuna direkt olarak değil milli kayıt websitesi aracılığıyla başvurur:  www.optagelse.dk

Site 1 Şubat’ta açılır. Son başvuru zamanı 15 Mart öğlen saat 12’dir.30 Temmuz’a kadar başvurunuza cevap alacaksınızdır.

www.optagelse.dk adresini kullanmak zorunludur. Eğer dijital başvuru sistemini kullanamıyorsanız, muaf tutulmak ve mail yoluyla bir başvuru yollama izni almak için eğitim kurumuyla iletişime geçebilirsiniz.

Giriş Koşulları

Eğitim geçmişiniz, hangi programlara başvurabileceğinize karar verir. Çoğu lisans prrogramları, temel gereklilik olarak tam bir önlisans eğitimi kuşulunu arar. Ancak başka vasıflarla bazı eğitim programlarına  da başvurmak mümkündür; mesleki eğitim ya da birkaç tek konu dersleri gibi.

Programlar hakkında bilgi ve detaylar eğitim programları bölümümüzde bulunmaktadır. Eğer  özel koşullar, program açıklamasında hemen görünmüyorsa, sorumlu eğitim kurumunun internet sitesine başvurmanızı öneririz.

Özel koşul örnekleri şöyle olabilir:

-Dersler,belirli bir seviyede geçilebilir. Danimarka eğitimi  A, B ve C, A’yı en yüksek seviyeler olarak kullanılır.

-Dersler, belirli minimum bir notla geçilebilir.

-Totalde diploma, belirli minimum bir not ortalamasıyla geçilebilir.

-Kabul sınavı ve mülakatla geçilebilir.

Bir programa başvurabilmek için hem genel hem de özel koşulları karşılamak gerekir. Eğer özel koşulları karşılamazsanız, kabul için seçilebilir olmak adına tamamlayıcı derslere katılabilirsiniz. Danimarka’da bu dersler, sadece Danca olarak verilir.

Not: Her tamamlayıcı dersin sonuçları, not ortalamanızın bir parçası olarak kabul edilir. Bu sebeple, sonraki derslerle ön lisans eğitiminizin not ortalamasını yükseltemezsiniz.

Katılım Kuralları (Kontenjan 1 ve 2)

Lisans yüksek öğretim programlarına başvurmak için bazı genel kurallar vardır. Çoğu eğitim programlarında, başvuranlar iki kontenjana ayrılır; 1 ve 2.

Yeterlilik sınavlarıyla Avrupalı vatandaşlar iki kontenjanda da değerlendirilebilir. Eğer mesleki eğitim ya da tek konu dersleri gibi başka bir geçiş temeliniz varsa, ikinci kontenjanda değerlendirilmeniz gerekir.

Her iki durumda da, son başvuru tarihi 15 Mart’tır. Eğer sınavı Haziran’da bitirmiş olursanız, son başvuru tarihinden önce de başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda, diplomanızı 5 Temmuz’dan önce optagelse.dk üzerinden başvurunuza iliştirebilirsiniz.

Kontenjan 1

Kontenjan 1’de sadece yeterlilik sınavınızın ve not ortalamanızın sonucu baz alınarak değerlendirileceksiniz. Optagelse.dk adresinden diplomanızı başvurunuza yüklemelisiniz. Eğitim kurumu, not ortalamanızı Danimarkalı adaylarla karşılaştırmak için Danimarka’nın 7 puanlık not skalasına dönüştürecektir. Ön lisans sınavınızın Danimarka ön lisans sınavıyla eşitlenmesi gerekmektedir.

Kontenjan 1’de değerlendirme, not ortalamalarının sıralanması prensibine dayalıdır. Bu demek oluyor ki;  ortalaması en yüksek olan adaylar tüm yerler dolana kadar kabul edilir. Son adayın not ortalaması kabul edilen minimum not ortalamasıdır ve bu 30 Temmuz’da tüm kabul işlemleri tamamlandığında öğrenilebilir. Bu sebeple not ortalamaları, başvuranların sayısına, not ortalamalarına ve müsait çalışma noktalarının sayısına göre yıldan yıla değişiklik gösterebilir.

Ön lisans Diplomalı Adaylar İçin

Eğer ön lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra iki yıl içinde bir yüksek öğretim programına başvurursanız, not ortalamanız Kontenjan 1’deki 1.08 faktörüyle arttırılabilir. Bu durum eğitimin saptanan tarihte tamamlanması durumunda geçerlidir. Başvuru yaptığınız eğitim kurumu, bonus alıp alamayacağınıza karar verir ve bonusunuz dahil yeni not ortalamanızı hesaplar. Bazı şartlar altında son başvuru tarihinizi 2 yıl kadar uzatabilirsiniz; uzun süreli hastalık vs.

Ön lisans eğitiminden bir diploma, Danimarka’da bir yüksek öğretim programına başvurmak için asla geçerli olmayacaktır. Eğer birden fazla diplomanız varsa, her zaman Kontenjan 1’deki değerlendirme için baz alınan ilk diploma geçerli olacaktır.

Kontenjan 2

İki farklı grup aday, kontenjan 2’ye başvurabilir.

Ön lisans eğitimine sahip olanlar: Eğer not ortalamanız kontenjan 1’e kabul edilmek için yeterli değilse, kontenjan 2’ye başvurabilirsiniz ve diğer vasıflarınızla da değerlendirilebilirsiniz. Başvurunuz otomatik olarak eşzamanlı bir şekilde değerlendirilecektir. Bu sebeple her programa yalnızca bir defa başvurmanız gerekmektedir.

Ön lisans eğitiminden farklı vasıflara sahip olanlar: Mesleki eğitim ya da tek konu dersleri gibi diğer vasıflara dayalı bazı programlara başvurabilirsiniz. Ancak bu, sadece belli bazı programlar için bir opsiyondur, mesela bazı profesyonel lisans programları ve akademik eğitim programları.

Kontenjan 2’deki Kriterler

Her eğitim kurumu her bir programda kontenjan 2 aracılığıyla kabul için kendi kriterlerini koyar. Kriterler, eğitim kurumlarının başvuruları değerlendirdiği vasıflar dizisini ifade eder. Tüm bu nitelikleri karşılamanız gerekmiyor fakat ne kadar fazla nitelik taşırsanız, kabul edilme şansınız da o kadar büyük olur. Ayrıca şunu da bilin ki, bazı programlar yerine getirmenizi istediği kriterleri minimum olarak belirtebilir. Bazı eğitim kurumları, kontenjan 2’ye başvurmanın bir parçası olarak niyet makalesi talep eder.

Eğitim kurumlarının internet sitelerinde spesifik kriterlerine dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca kontenjan 2 başvurunuzu değerlendirmek için ne tarz bir bilgi ve belgeye ihtiyaç duyduklarını da öğrenebilirsiniz. Kontenjan 2’de başvurunuzun değerlendirildiğinden emin olmak için koşulların doğru bir çalışmasını yapmak çok önemlidir. Eğer farklı eğitim kurumlarında aynı programa başvurursanız, şunu unutmayın; farklı kontenjan 2 kriterlerine sahip olabilirler.

Kabul Testi ve Mülakatlar

Bazı programlar sadece kontenjan 2 ile başvuruları kabul eder. Bu programlarda kabul testleri, mülakat ya da bir kombinasyon olur. Test ya da mülakat 15 Mart’tan sonra gerçekleşir. Kabul edilme ihtimalini devam ettirmek için teste ya da mülakata katılmak zorunludur.

Şunu da unutmayın; kabul testleri olan bazı programlar şunları gerektirir : farklı tarz yazılı materyal üretmeniz ve son başvuru tarih olan 15 Mart’tan önce başvurunuzu tamamlamak. Her eğitim kurumunun kendi internet sitesinde daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Master Yapanlara Özel Düzenlemeler

Eğer zaten master yapmışsanız ve Danimarka’da bir yüksek öğretim kurumuna başvurmak istiyorsanız, bazı kısıtlamalara tabi olursunuz. Bu sebeple, eğer kabul prosedürlerini bitirdikten sonra boş yer kalırsa, ancak o zaman spesifik bir programa kabul edilebilirsiniz.Optagelse.dk adresinden başvurunuzla bağlantılı olarak bu kuraldan muaf olabilirsiniz.

Danca ve İngilizce Eğitim

Danimarkalı olmayan adayların çoğu, belli bir seviye gerektiren İngilizce eğitim veren bir programa başvurur. Eğer Danca eğitim veren bir programa başvurmak isterseniz, Danca yetenek koşullarını karşılamanız gerekmektedir.

Bu programlara kabul edilmek için ‘Danca Testi 2’ (‘Danskprøve 2’) ya da ‘yabancı bir dil olarak Danca’ (‘Studieprøven i dansk som andetsprog’) denilen sınava girerek Danca’da tatmin edici bir yeterlilik seviyeniz olduğunu kanıtlamalısınız. Bazı programlar, ‘Danca Testi 3’ (‘Danskprøve 3’) ü de geçmiş olmanızı gerektirebilir. Eğer kanıtlanmış Danca yeteneğiniz yoksa,Danca’da gerekli seviyeye ulaşmak için 3 yıla kadar uzanan bir Danca dersi periyoduna ihtiyacınız olabilir.

Daha fazlası için: fivu.dk.

Uluslararası bir öğrenci olarak Danca derslerini ücretsiz alabileceğinizi de unutmayın. Bu durumda, ilk önce İngilizce eğitim veren bir lisans programına girebilir, sonra da gerekli Danca dil yeteneği koşullarını başardığınızda eğitiminize mezun seviyesinde Danca’da devam edebilirsiniz.

İsveç ve Norveç gibi diğer Nordik ülke vatandaşları genellikle Danca yeteneklerini kanıtlamak durumunda kalmazlar.

Eğer Danca eğitim veren bir programa başvurmak isterseniz, Danca girişi kullanmak zorunda kalırsınız. http://www.optagelse.dk/www.optagelse.dk ‘Søg videregående uddannelse’

Eğer İngilizce eğitim veren bir programa başvurmak isterseniz, ayrı bir giriş bulacaksınız. ‘Apply for higher education in English’  www.optagelse.dk

Ama ilk önce optagelse.dk adresindeki kılavuzumuzu okuyun.

Rehberlik

‘Studievalg’ ve ‘eVejledning’deki başvuru prosedürleri ve eğitim programı seçimi üzerine genel rehberlik alabilirsiniz.Rehberlik danışmanları, eğitim seçimleriniz için bir bakış açısı ve fikir edinmenize yardımcı olabilir.

eVejledning sohbet, mail, mesaj, gün boyu, akşam ve hafta sonu telefon yardımlarıyla kişisel rehberlik sunar.

Studievalg 7 bölgesel merkezden oluşur. Açık olduğu saatler boyunca mail ve telefon aracılığıyla kişisel rehberlik sunarlar.

Bir eğitim programı hakkında spesifik soruları için, eğitim kurumuyla direkt olarak bağlantıya geçmelisiniz. Eğer sorularınıza cevap veremezlerse, hem Studievalg hem de eVejledning sizi kuruma yönlendirecektir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort