Danimarka’da Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Danimarka’da Öğrenim Ücretleri ve Burslar

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı öğrencileri için yüksek öğrenim programları ve değişim programları için ücret talep edilmiyor. Diğer öğrenciler için ise öğrenim ücretleri 6,000-16,000 Euro arasında değişiyor. Aynı zamanda kurumlar tarafından ya da kamu tarafından sağlanan birçok burs da mevcut.

Öğrenim Ücretleri
Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre’den gelen öğrenciler için yüksek öğrenim programları ücretsiz. Aynı zamanda değişim programları için de ücret talep edilmiyor. Aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz yine öğrenim ücretlerinden muafsınız:

Diğer bütün öğrenciler ücret ödemekle yükümlüdür.

Lisans Mezunu Öğrenciler İçin Yıllık Öğrenim Ücretleri

8,000-21,000 Dolar/ 6,000-16,000 Euro (45,000-120,000 DKK)
Not: ücret bilgisi için eğitim kurumunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Başvuru Ücretleri

Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışından gelen öğrenciler Danimarka’da okumak için oturma izni başvuru yaptıklarında ücret ödemek durumundadırlar.

 

Burslar ve Bağışlar

Birçok Danimarka eğitim kurumunun yüksek öğrenim programları için yabancı şirketlerle karşılıklı anlaşması vardır. Bu anlaşmalar öğrencilerin, araştırma görevlilerinin ve öğretmenlerin karşılıklı değişim programları için uygulanmaktadır. Bu anlaşma sayesinde Danimarka’da okumak isteyen misafir öğrencilere ya da lisans mezunu yüksek öğrenim programı öğrencilerine burslar sağlanmaktadır. Programlara katılım şartları:

Danimarka İnovasyon Bursu

Danimarka İnovasyon 2015 ve 2016 yılları boyunca öğrencilere 3,4 milyon Euro burs sağlayacak. Doğa ve çevre bilimleri, mühendislik, teknoloji ve inovasyon alanlarında seçilen öğrencilere burs yardımı yapılacak.

Burs hakkında daha fazla bilgi için

Nordplus

Eğer İskandinavya ya da Baltık ülkelerindeki eğitim kurumlarından birine kayıt yaptırdıysanız Nordplus eğitiminizin bir parçası olarak size diğer İskandinavya ve Baltık ülkelerindeki okullarda okuma imkanı tanıyor. Daha fazla bilgi almak için kendi üniversitenizle ya da uluslararası eğitim acentasıyla irtibata geçebilirsiniz. Nordplus programı hakkında daha fazla bilgi almak için: www.nordplusonline.org.

Erasmus

Erasmus programı Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre öğrencileri için kendi ülkelerinde okudukları bölümü yurt dışındaki başka bir üniversitede okumalarına imkan sağlıyor. Değişim programınun süresi 3 ay ile 12 ay arasında değişiyor. Daha fazla bilgi için kendi üniversitenizle ya da uluslararası eğitim acentasıyla görüşebilirsiniz. Erasmus programı hakkında daha fazla bilgi almak ve uygun olup olmadığınızı öğrenmek için http://ec.europa.eu/education/tools/llp_en.htm#tab-4 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Erasmus Mundus

Erasmus Mundus programı hem Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre öğrencileri hem de bu alanın dışındaki ülkelerdeki öğrenciler için değişim programı imkanı sağlıyor. Erasmus Mundus ile belli başlı yüksek lisans programları için burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Programlar Danimarka’daki kurumlar ve Avrupa’daki okullar tarafından sunuluyor. Burslar ve başvuru şartları hakkında bilgi almak için öğrenciler Erasmus Mundus programındaki görevlilerle görüşebilirler.

Erasmus Mundus master programı listeleri için

Fulbright Commission

Fulbright Komisyonu

Daniamrka’da okumak isteyen Amerikalı öğrenciler Fulbright bursuna başvurabilirler. Daha fazla bilgi için: http://wemakeithappen.dk/us/students

Danimarka Kültürel Çalışmalar Devlet Bursu

Danimarka Devlet Bursu kendini Danca’da, Danimarka kültüründe ya da tasarım, mimari, çevre çalışmaları ve diğer Danimarka ile ilgili alanlarda kendini geliştirmek isteyen öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.

Bu burslar Rusya, Çin, Japonya, İsrail ve Mısır gibi ülkelerden gelen birçok öğrenciye sunulmaktadır. Kurumun uzun dönem okuyacaklara ve yazın dil kursuna gidecek yabancı öğrencilere burs imkanı bulunuyor. Daha fazla bilgi için: http://ufm.dk/en/education-and-institutions/programmes-supporting-cooperation-and-mobility/the-cultural-agreements-programme

Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı Öğrencisi Olmayan Başarılı Öğrencilere Devlet Bursu

Bursu almak için:

In order to be eligible for a scholarship you must be:

  • Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışındaki ülkelerin vatandaşı olmanız
  • Lisans mezunu olarak bir yüksek öğrenim programına kayıt yapmanız
  • Danimarka’da eğitim için belli zamanlı bir oturma izni almış olmanız gerekmektedir.

Eğer aşağıdaki maddelerdeki gibi bir durumunuz varsa o zaman bu bursu alamıyorsunuz:

  • Sanat, tasarım ve mimari alanlarında çalışma yapacaksanız
  • Danimarka vatandaşlığı için yasal olarak hakkınız varsa
  • Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı’na dahil olmayan ve oturma izni almış bir ailenin çocuğu iseniz
  • Devlet eğitim ödeneği tarafından sağlananın haricinde burs alıyorsanız

Burslar hangi öğrencinin burs alacağına karar veren Danimarka yüksek öğrenim kurumları tarafından yönetilmektedir. Devlet bursları hakkında daha fazla bilgi için seçeceğiniz herhangi bir yüksek öğrenim kurumuna danışabilirsiniz.

Not: Devlet bursları ya yaşam masraflarınızı da karşılayan türden olur ya da sadece eğitim masraflarınızı karşılar. Fakat bu kurumlar için istediğiniz bir yüksek öğrenim kurumuna danışarak bilgi alabilirsiniz.

Danimarka Devlet Eğitim Desteği (SU)

Bu burs genellikle sadece Danimarka vatandaşlarına verilir. Fakat bu destek için Danimarka vatandaşlarıyla eşit statü almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat Danimarka kurallarını ve Avrupa Birliği yasalarını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Daha fazla bilgi almak için 

Burslar Hakkında Daha Fazla Bilgi Almanız İçin Kaynaklar

Hem Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı öğrencileri hem de bu alanların dışındaki öğrenciler için burs programları: http://ec.europa.eu/ploteus/

Doktora öğrencileri ve araştırma çalışmaları için: http://ec.europa.eu/euraxess/

Faydalı Linkler

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort