Danimarka’da Lisans Programlarına Başvurmak (Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı Öğrencileri İçin)

Danimarka’da Lisans Programlarına Başvurmak (Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı Öğrencileri İçin)

Bu sayfa Danimarka’da İngilizce temelli oluşturulmuş lisans programlarına katılmak isteyen AB/AEA öğrencileri için bir rehber niteliğindedir.

Lise mezuniyet diploması olan ve AB/AEA vatandaşı öğrenciler Danimarka’daki lisans programlarına başvurabilirler. Bu adaylar Danimarkalı adaylar ile aynı şartlar altında değerlendiriliyor. Adayların aynı zamanda Danimarkalı adaylarla aynı giriş belgelerine sahip olmaları da beklenmektedir.

optagelse.dk aracılığıyla kayıt için

Başvurular yerel olarak değerlendirilir ama merkezi bir şekilde koordine edilir. Bu yüzden adaylar genel kabul sitesi www.optagelse.dk dışında herhangi bir kuruma direkt olarak başvuru yapamazlar.

Site 1 şubatta açılır ve son başvuru tarihi 15 Mart 00:00’dır. Başvurunuza cevabınızı ise 30 temmuzda alırsınız.

www.optagelse.dk sitesini kullanmanız zorunludur. Fakat dijital uygulama sistemini kullanmanızı engelleyen bir durumunuz varsa e-mail yoluyla başvuru yapabilmek için eğitim kurumlarıyla görüşmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kurumlar size kağıt üzerinde başvuru formları tedarik edebilirler.

Giriş Şartları

Eğitim geçmişiniz hangi programlara başvurabileceğinizi belirler. Birçok lisans programı sizden öncelikle dört yıllık lise mezunu olmanızı bekler. Yine de bazı programlar bu kıstasın dışında kalan öğrencilere mesleki eğitim dersleri sunmaktadırlar.

Bu program hakkında bilgi almak için.  Eğer belli başlı şartlar programın açıklama bölümünde yazmıyorsa sorumlu eğitim kurumunun internet sitesine bakmalısınız.

Bazı kabul şartları aşağıdaki gibi olabilir:

  • Dersleri belli bir seviyede geçmiş olmak. Danimarka eğitim sisteminde A, B ve C şeklinde değerlendirilir. (A en yüksek)
  • Dersleri geçme alt limitinin belli bir seviyede olması.
  • Diplomanın genel not ortalamasının uygunluk durumu
  • Kabul sınavını/mülakatını geçmek

Genel ve belirli şartların hepsini karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bazı şartlara uygun değilseniz kabul için bir takım ek dersleri geçmeniz gerekebilir. (Danimarka’da bu dersler Danca olarak işlenmektedir.)

Not: Ek derslerinizden aldığınız notlar genel not ortalamanızı etkilemeyecektir. Bu yüzden bu derslerden aldığınız notlar ile genel not ortalamanızı yükseltemezsiniz.

Kabul Kuralları (Kontenjan 1 ve Kontenjan 2)

Lisans programlarına başvuran adaylar için bazı genel kurallar bulunmaktadır. Birçok eğitim programlarında adaylar 2 kontenjana ayrılırlar. Kontenjan 1 ve Kontenjan 2.

Nitelikli bir sınav sonucu olan AB/AEA öğrencileri iki kontenjanda da yer alabiliyor. Eğer mesleki eğitime ya da tek derse tabii iseniz kontenjan 2’de oluyorsunuz.

Her iki durumda da başvurunun son tarihi 15 Mart. Eğer sınavınız haziranda bitecekse yine de bitiş tarihinden önce başvuruda bulunabilirsiniz. Bu durumda optagelse.dk sitesindeki başvurunuza diplomanızı 5 temmuzdan önce eklemek durumundasınız.

Kontenjan 1

Kontenjan 1’de yalnızca giriş sınavınızın sonucu ve not ortalamanız ile değerlendirilirsiniz. optagelse.dk adresindeki başvurunuza diplomanızı eklemeniz gerekmektedir. Danimarka eğitim kurumu diğer Danimarkalı öğrenciler ile karşılaştırmanızı yapabilmek için genel not ortalamanızın Danimarka’nın 7 puanlık değerlendirme sistemindeki karşılığına bakacaktır. Bu da kendi ülkenizde girdiğiniz sınavın Danimarka’daki sınava denk olmasını zorunlu kılmaktadır.

Kontenjan 1’deki değerlendirme öğrencilerin not ortalamalarına göre sıralanmasıyla gerçekleşir. Bu da demektir ki en yüksek puana sahip öğrenciler öncelikli durumda. Son kabul edilecek adayın puanı ise genel not ortalamasının alt limitini oluşturur. Bu yüzden genel not ortalaması başvuran adaylara ve bu adayların not ortalamalarına göre her yıl farklılık göstermektedir.

Lise Diplomalı Öğrenciler

Eğer lisans programına mezun olduktan sonraki iki yıl içinde başvuruyorsanız genel not ortalamanız kontenjan 1’de 1.08 ile çarpılacak. Bu eğitiminizi zamanınızda tamamladığınıza dair bir koşuldur. Başvurduğunuz eğitim kurumu bonus alıp alamayacağınıza karar verir ve bonusu da dahil ederek yeni genel not ortalamanızı hesaplar. Eğer uzun süreli bir hastalık geçirdiyseniz son başvuru tarihiniz uzatılabilir.

Yüksek öğrenim programına kayıt olmanıza olanak tanıyan lise diplomanızın süresi asla dolmaz. Birden fazla diplomanız varsa kontenjan 1’deki değerlendirmeye uyan tek bir diplomanız incelenir.

Kontenjan 2

İki çeşit aday grubu kontenjan 2’ye başvurabilir:

Lise mezunu iseniz: Eğer genel not ortalamanız kontenjan 1’de değerlendirilmenizi sağlayacak kadar yüksek değilse kontenjan 2’ye başvurursanız burada değerlendirilirsiniz. Başvurunuz otomatik olarak değerlendiriliyor bu yüzden her programa bir kez başvurmak durumundasınız.

Lise öğrenimi dışında başka kalifikasyonlarınız varsa: Bu durumda mesleki programlara veya tek derse başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bu sadece bazı belli başlı programlar için geçerli.

Kontenjan 2’deki Kriterler

Kontenjan 2’deki her bir program kendine özgü kabul kriterleri koyar. Kriterler adayların özellikleri değerlendirilirken baz alınır. Bu kriterlerin hepsini karşılamak zorunda değilseniz fakat ne kadar çoğunu karşılarsanız kabul edilme şansınız o kadar yükselecektir. Unutmayın ki bazı programların kabul şartlarında doldurmanız gereken bir alt limit vardır. Bazı eğitim kurumları ise kontenjan 2’nin başvurusunda sizden kendinizi anlatan bir deneme yazısı da isteyebilirler.

Her bir eğitim kurumunun internet sitesinde kriterlerle ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Sitede aynı zamanda kontenjan 2 değerlendirmeniz için hangi bilgi ve belgeleri istediklerini de öğrenebilirsiniz. Kontenjan 2 başvurunuz için gerekenleri eksiksiz bir şekilde yapmanız çok önemlidir. Eğer aynı program için farklı bir eğitim kurumuna başvuruyorsanız farklı kriterleri olabileceğini unutmayınız.

Kabul Sınavı ve Mülakatlar

Bazı programlar sadece kontenjan 2 ile gelen adayları kabul etmektedir. Bu programlar kabul sınavı, mülakat ya da ikisini birlikte isteyebilmektedirler. Sınav ya da mülakat 15 marttan sonra yapılıyor. Kabul edilmek için sınava ya da mülakata girmeniz zorunlu.

Kabul sınavı yapan bazı programlar sizden farklı yazılı materyaller isteyerek bunu 15 marttan önce başvurunuza eklemenizi talep edebilirler. Eğitim kurumunun internet sitesinden bunu da araştırmalısınız.

Yüksek Lisansını Tamamlayanlar İçin Özel Durumlar

Eğer yüksek lisansınızı tamamladıysanız ve Danimarka’daki bir lisans programına başvurmak istiyorsanız bazı kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, kabul prosedürünüzü geçtikten sonra bir programa kabul edilmeniz için programda boş yer bulunması gerekiyor. optagelse.dk ile yapacağınız başvurunuzda bu kuralla ilgili muafiyet durumlarına bakabilirsiniz.

Danca ve İngilizce Eğitim

Birçok Danca bilmeyen aday İngilizce olarak öğretilen programlara başvuruyor ki bu da belli bir seviye İngilizce gerektiriyor. Eğer Danca bir programa başvurmak istiyorsanız dil seviyenizi ispatlamak durumundasınız.

Kabul sürecinde dil yeterliliğinizi kanıtlamak için “Yabancı Dil Olarak Danca” ya da “Danca 2” sınavına girmeniz gerekmektedir. Bazı programlar sizden “Danca 3” testini geçmenizi de isteyebilir. Eğer Danca temeliniz yoksa yeterliliğinizi ispatlamanız için en az 3 yıllık Danca dersleri almanız gerekiyor.

Unutmayın ki bir değişim öğrencisi olarak ücretsiz bir şekilde Danca öğrenebilirsiniz. Böylece İngilizce olarak başladığınız öğrenim programınıza yeterli seviyeye geldiğiniz takdirde Danca olarak devam edebilirsiniz.

Diğer İsveççe, Norveççe konuşan İskandinavya ülkelerinin vatandaşlarının Danca yeterliliklerini kanıtlama gibi bir yükümlülüğü bulumamaktadır.

Danca işlenen bir programa katılmak için www.optagelse.dk sitesinde ‘Søg videregående uddannelse’ http://www.optagelse.dk/videregaaende kısmını kullanmalısınız.

İngilizce işlenen bir programa katılmak için www.optagelse.dk sitesinde ‘Apply for higher education in English’ kısmını incelemelisiniz. Fakat önce optagelse.dk‘daki kılavuzu okumanız gerekiyor.

Kılavuz

Eğitim programınızı seçerken ve başvuru sürecinde “Studievalg” ve “eVejledning” aracılığıyla bir kılavuz edinebilirsiniz. Danışmanlar size eğitim seçimleriniz için bir bakış açısı kazanmanızda yardımcı olacaklardır.

eVejledning chat, e-mail, mesaj ve telefon yoluyla gün içinde, akşam ve hafta sonları yardımcı olabilmektedir.

Studievalg 7 bölge merkezinden oluşur. Çalışma saatleri içerisinde mail veya telefon yoluyla size yardımcı olurlar.

Sorularınız için direkt olarak eğitim kurumunuzla irtibata geçebilirsiniz. Studievalg da eVejledning de sorunuza cevap veremedikleri takdirde sizi eğitim kurumunuza aktarıyorlar.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort