Ulaşım & Toplu Taşıma

Ulaşım & Toplu Taşıma

Yabancı bir öğrenci olarak Danimarka’da etrafı dolaşmayı kolay bulacaksınız. Toplu taşıma son derece etkindir ve Danimarka bulunduğu konumdan dolayı İskandinavya ile geri kalan Avrupa’yla bir geçit görevindedir.

Avrupa’ya Olan Kapı

Konumundan dolayı Danimarka, Avrupa ve İskandinavya ile mükemmel bir geçiş kapısıdır. Berlin sadece bir saatlik uçuş kadar uzaklıkta olup Londra ve Paris’e gitmek iki saatten az sürer ve Barselona, Roma, Viyana ve Prag sadece bir kaç saat uzaklıktadır. Danimarka’nın kusursuz toplu taşıma altyapısı sayesinde ülkenin eşsiz manzaralı kırsal bölgelerini ve ulusal parklarını tatillerde veya boş zamanlarınızda keşfedebilirsiniz.

danimarka-egitim

Danimarka’da Seyehat

Danimarka, Jutland yarımadası ve diğer 433 tane takımadadan oluşur. Yaşam alanı olan 72 ada feribot veya köprüyle bağlanmıştır. Zealand ve Funen en büyük ve en çok nüfusu olan iki adadır. Danimarka’nın iki büyük köprüsü vardır, biri Funen ve Zealand’i bağlayan Great Belt köprüsü, diğeri ise Kopenhag’ı, İsveç’in bir şehri olan Malmö’ye bağlayan Öresund Köprüsü’dür. İkisi de Avrupa’nın en büyük iki köprüsünden biridir. Jutland ve Funen’ü bağlayan Little Belt Köprüsü’yle birlikte, köprüler aynı zamanda diğer Dan adalarını da birbirine bağlar.

Danimarka’nın karayol ağı 1.111 km’yi, demiryolu ağıyla birlikte ise toplamda 2.667 km’lik bir alanı kapsamaktadır. Tren, otobüs ve vapurla çoğu şehire kolaylıkla seyehat edebilirsiniz. Kopenhag, 7/24 hizmette olan ve tamamıyla insansız/otomatik çalışan metrosuyla dünyanın en etkili metro sistemlerinden birine sahiptir. En büyükleri Kopenhag ve Billund olmak üzere Danimarka’nın birkaç tane uluslararası havaalanı vardır. Kopenhag, Aalborg, Aarhus ve Rønne şehirleri arasında iç hat uçuşları da vardır.

Danimarka’da toplu taşımada ortak fiyatlandırma ve bölge sistemini kullanılır. Aşağıdaki linklere tıklayarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz:

Yurt Dışından Gelince

Doğu Danimarka’ya Gitmek  danimarka-fotograf

Büyük ihtimalle, İskandinavya’daki en büyük havaalanı olan Kopenhag Havaalanı’na uçucaksınız. Her yıl ortalama 9.691.000 yolcu misafir eden havaalanı, şehir merkezinin 8 km güneydoğusunda yer almaktadır. Havaalanından şehir merkezine çeşitli yollarla ulaşılabilmektedir:

Tren: Havaalanı transfer trenlerinin ve şehirlerarası trenlerin hizmet ettiği Üçüncü Terminal’in altında bir tren istasyonu vardır. Şehir merkezine seyahat süresi: yaklaşık. 12 dk. Ayrıca İsveç’in başkenti Stockholm’e bir diğer İsveç şehri olan Malmö’ye hızlı trenler vardır.

Metro: M2 metro hattı havaalanını şehir merkeziyle birbirine bağlar. Şehir merkezine seyahat süresi: yaklaşık. 15 dk.

Otobüs: Movia otobüslerinin 5A, 35, 36, 75 E, 76 E ve 96 N hatları, ve Gråhundbus 999 hattının tümü danimarka-gezihavaalanında durur. Jutland ekspresi olan Otobüs 888 de havaalanında durur. Movia otobüsü 2A ise havaalanı yakınında durur. İsveç’e uzun mesafe otobüsleri vardır. Araba: Havaalanında 8.600 araçlık park yeri vardır. E20 otoyolu dümdüz havaalanına gider. 15., 16., ve 17’nci kavşaklar en iyi çıkış noktalarıdır.

Taksi: Şehir merkezine bir taksi ücreti ortalama DKK 200,00 (€ 27) tutar. Trafik koşullarına bağlı olarak, yolculuk 15­20 dakika sürer. Yani metroyu kullanmak daha hızlı ve ucuzdur. Toplu taşıma rota planlayıcısına bakınız.

Batı Danimarka’ya Gitmek
Ülkenin batısı için de, Jutland adasının merkezindeki Billund şehrinin sadece 2 km uzağında yer alan en büyük havaalanı Billund Havaalanı’dır.

Otobüs: Havaalanı servis otobüsleri vardır. Alternatif olarak, Jutland adasının kuzeydoğusunda yer alan danimarka-gezisiAarhus şehrinden 36 km uzaklıkta olan Aarhus Havaalanı vardır. Havaalanından şehir merkezine çeşitli şekillerde ulaşılabilir:

Taksi ile: Terminal binası dışında mevcut taksiler vardır. Ücret, ortalama olarak 300 DKK (41 €) etrafındadır ve yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer.

Otobüs ile: Havaalanı servis otobüsleri vardır. Ayrıca, Ebeltoft ve Randers arasındaki 212 hattı havaalanında durur.

Danimarka’dan Almanya’ya, İsveç’e, Norveç’e ve İngiltere’ye hizmet veren feribotlar da vardır.

Bisikletle Etrafı Dolaşırken …
Hemen hemen tüm Danimarkalılar’ın bir bisikleti vardır. Hem küçük kasabalarda hem de şehirlerde, bisikletle ulaşım en yaygın yoldur. Kolay, ucuz ve çevre dostu olduğundan, araba kullanmaya kıyasla bisiklet daha iyi bir alternatiftir. Gerçekler etkileyici. Yalnız Kopenhag’ta: Bisikletçiler toplam 1,1 milyon kilometre pedal çevirirler ­ Her gün! Bu, Ay’a birkaç defa gidip gelmeyle eşdeğerdir.

350 km bisiklet yolu ve 40 km park yolu vardır. Bu tüm Danimarka’nın uzunluğu eşittir. Şehrin bisiklet altyapısı, yeşil dalgalar ve bisikletler için özel trafik kuralları ile bir sanat eseridir. Her gün, her üç insandan biri okula veya işe pedal çevirerek gidiyor

Yararlı Linkler
● Kopenhag Havaalanı
http://cph.dk/CPH/UK/MAIN/
● Billund Havaalanı
http://www.billund­airport.com/
● Aarhus Havalimanı
http://www.aar.dk/default.asp?id=87
● DSB (tren şirketi)
http://www.dsb.dk/om­dsb/in­english/
● Toplu taşıma rota planlayıcısı
http://www.rejseplanen.dk
● Ferry boat planner
http://www.faerge.dk
● Danimarka Online haritası ve adresleri
http://www.krak.dk/
● Legoland
http://www.legoland.dk/en

Ayrıca bakınız:
www.denmark.dk ­ – Danimarka’nın resmi web sitesi
www.visitdenmark.com ­ – Danimarka ziyaretçileri için turistik bilgiler
www.visitcopenhagen.com ­ – Danimarka’nın başkenti hakkında bilgi
www.visitaarhus.com ­ – Danimarka’nın en büyük ikinci kenti hakkında bilgi
www.visitodense.com ­ – Danimarka’nın en büyük üçüncü kenti hakkında bilgi
www.visitaalborg.com ­ – Danimarka’nın en büyük dördüncü kenti hakkında bilgi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort