Danimarka Kimlik Numarasını (CPR) Nasıl Alabilirim?

Danimarka Kimlik Numarasını (CPR) Nasıl Alabilirim?

Danimarka’da eğitim görürken, uluslararası öğrenci olarak kişisel Danimarka kimlik numarası (CPR) edinmek için Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne (Civil Registration System) kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Kayıt işlemini bitirdiğinizde size bir CPR (Civil Personal Registration) numarası verilir. CPR numarası, Danimarka vatandaşlarının ve Danimarka’da en az üç ay ikamet edenlerin sahip olduğu 10 haneli kişisel kimlik numarasıdır ve kişiye özeldir.

Hemen hemen tüm kamu kurum ve kuruluşları, aynı kayıtlardan veya birinin kimliğiyle ilgili yanlışlardan kaçınmak gibi amaçlarla CPR kayıt sistemini kullanmaktadır. Özel sektör de genellikle sizden CPR numaranızı isteyecektir. Örneğin, banka hesabı açtırmak istediğinizde, banka size CPR numaranızı soracaktır.

Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi Nedir?

Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi; Danimarka’da ikamet eden herkesin ismi, soy ismi, medeni hali, doğum yeri gibi temel kişisel bilgilerini içermektedir. Kamu kurum ve kuruluşları ile haklı gerekçeleri bulunan özel şahıslar tarafından kayda ulaşılabilmektedir.

CPR Numarası Nasıl Edinilir?

İkamet üzerinden CPR numarası edinmek için aşağıdaki şartlara uymanız gerekmektedir:

1. Danimarka’da ikamet ettiğiniz süre, üç aydan fazla olmalıdır.
(Uyruğuna bakılmaksızın diğer Nordik ülkelerinden göç eden kişiler, AB/AEA (Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı) ülkeleri ile İsviçre vatandaşları (ve onların üçüncü ülkelerdeki aile üyeleri), varışlarını göçmenlik bürolarına bildirmek zorunda kalmadan önce Danimarka’da altı aya kadar kalabilirler.)
2. Danimarka’da eviniz veya sabit bir ikametgâh yeriniz olmalıdır.
3.Ülkede kalmak için yasal hakkınız olmalıdır. (Yazılı kanıtınız, yani oturma izniniz olmalıdır)

2. ve 3. bölümlerde bahsedilen koşullar tamamlandıktan sonra, varışınızı beş gün içinde yerel belediyeye bildirmeniz gerekmektedir.

Kişisel bilgilerinizi CPR sistemine kaydetme amacıyla, kimliğiniz ve Danimarka’da kalma hakkınıza ilişkin belgeniz gibi zorunlu belgeler sunulmalıdır.

Yerel belediye, herhangi bir kişiden kayıttan önce şahsen bildirmesini isteyebilir. Danimarka’da okuyor ama resmi olarak ikamet etmiyor olsanız bile vergi amacıyla CPR numarası alabilirsiniz.

Sisteme kayıt yaptırdıktan sonra taşınır veya yer değiştirirseniz, bunu (yeni) belediyenize bildirmek zorundasınız. Benzer bir şekilde, Danimarka’dan ayrılırsanız ikametgâh değişikliğinizi ayrılmadan önce kayıt yaptırdığınız belediyeye bildirmeniz gerekmektedir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort