AB/AEA Ülkeleri ve İsviçre Vatandaşları için Kayıt Sertifikası

AB/AEA Ülkeleri ve İsviçre Vatandaşları için Kayıt Sertifikası

AB/AEA Ülkeleri veya İsviçre vatandaşı olarak, üç aya kadar oturma izni olmadan kalabilirsiniz. Danimarka’da olduğunuz sürede çalışıyorsanız ise altı aya kadar kalabilirsiniz. Daha uzun kalmak isterseniz ya kayıt sertifikası (AB/AEA vatandaşları için) ya da oturma kartı (İsviçre vatandaşları için) almanız gerekmektedir.

Buna Neden İhtiyacım Var?

Danimarka Yabancılar Yasası’nda sunulan oturma izninin aksine; kayıt sertifikası/kartı, kişi ve hizmetlerin serbest dolaşımındaki AB tüzüklerinde belirtilen mevcut hakkınızın sadece bir kanıtıdır.

Kayıt Sertifikası Nasıl Edinilir?

Oturma izni veya kartı Danimarka’ya varış tarihinden itibaren üç ay içerisinde Bölgesel Devlet İdaresi’nden (Regional State Administration – Statsforvaltningen) alınabilir. Pasaportunuzu, iki adet pasaport fotoğrafınızı ve ‘Kabul Mektubu’nuzu da getiriniz.

Başvurunuzun işlemden geçmesinin ve izninizin çıkmasının üç haftaya kadar sürebileceğini göz önünde bulundurunuz. Danimarka Nüfus İdaresi Sistemi’ne (Civil Registration System) kayıt yaptırmak ve Danimarka Sağlık Sigortası kapsamına girmek için oturma iznini almış olmanız gerekmektedir. 

Faydalı Bağlantılar:

Bölgesel Devlet İdaresi

http://www.statsforvaltning.dk/site.aspx?p=6394

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort