Ulaşım

Ulaşım

Ulaşım

Araba satın almak ya da Kendi arabanızı getirmek mi?

Araba Satın Alma
Eğer bir araba almak istiyorsanız yeni bir araba mı yoksa ikinci el bir araba mı alacağınıza karar vermelisiniz. Oto galericiler yeni arabalar için özel indirim ya da bonus fırsatları sunabilmektedir. Bu sayede siz de yeni araba fiyatları ile ikinci el araba fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Arabadaki güvenlik önlemlerini artırmak ya da arabanızın daha doğa dostu olması gibi ekstra tercihleriniz varsa bu ekstralar sayesinde kayıt ücretinizde indirim olacaktır.

Ulaşım
Ulaşım

Eğer ikinci el bir araba almayı planlıyorsanız fiyatları karşılaştırmak mantıklı olacaktır. Ayrıca ikinci el bir arabanın değerinin üç yıl içerisinde hızla düştüğünü de belirtmekte yarar var. Bu nedenle yeni model 1 ya da 2 yaşında bir araba almak yerine çok daha ucuza 3 yaşında bir araba alınabilir.

Kendi Arabanızı Getirmek
Oturma izni alıp arabanızı Danimarka’ya getirdikten sonra iki hafta içerisinde arabanızı kaydettirmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de en yakın vergi dairesine başvurmalısınız.

Kayıt ücreti, vergiler ve VAT
Arabanızı Danimarka otomobil plakasına kaydettirmek için belirli bir kayıt ücreti ödemeniz gerekmektedir. Kayıt ücreti SKAT tarafından hesaplanır ve bu hesaplama aracınızın piyasa değerine göre yapılır. Gümrük vergisi ve VAT AB üyesi olmayan ülkelerden ihraç edilen araçlara uygulanır. Aracı AB üyesi ülkelerden birinde kayıtlı olan araç sahipleri gümrük vergisi veya VAT ödemek zorunda değildir. Herkes aracını kaydettirdikten sonra yıllık vergileri ve harçları ödemek zorundadır. Bu ödemeler aracın cinsine ve nasıl kullanıldığına bağlı olarak değişmektedir. Danimarka’daki ilk yılınızda aracınızla ilgili bazı kısıtlamalarla (satmaya ve kiralamaya izin verilmemesi ya da ticari amaçlarla kullanmama gibi) karşılaşacağınızı da bilmelisiniz.

Bu bölümde aracınızı Danimarka’ya kaydettirmeniz için neler yapmanız gerektiğini ve neleri yanınızda getirmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

Aracınızı Kaydettirme
Yukarıda da bahsedildiği gibi aracınızı Danimarka’ya getirdiğinizde kaydettirmeniz gerekmektedir. Bunu yapabilmek için de aşağıdakileri sırayla takip etmeniz gerekmektedir:

  • Yola elverişlilik kontrolü (“Bilsyn”)
  • Araç sigortası (“Bilforsikring”)
  • En yakın vergi daiesine kaydı (“Registrering”)
  • Araç plakası (“Nummerplader”)

Araç kaydı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Yola elverişlilik kontrolü
Yola elverişlilik kontrolünde ya da araç muayenesinde aracın durumu, kadranındaki kilometre göstergesi, özellikleri ve genel durumu belirlenecektir. Kontrol tamamlanınca yola elverişlilik raporu alacaksınız ve bu raporu aracınızı kaydettirdikten sonra vergi dairesine getirmeniz gerekmektedir.

Araç Sigortası
Danimarka’da aracınızı kaydettirmek için mali sorumluluk sigortası çıkartmanız gerekmektedir. Bu işlem SKAT’taki kaydınızdan önce yapılmalıdır. Çünkü sigorta belgesine sahip olmanız gerekmektedir. Daha fazla bilgi için bir sigorta şirketiyle görüşebilirsiniz (sayfamızda ‘’Sosyal Güvenlik ve Sigorta’’ bölümüne bakabilirsiniz).

Kayıt
SKAT’a kaydolurken yanınızda yola elverişlilik raporu, yabancı kayıt sertifikası ve (eğer herhangi bir ödeme gerekiyorsa) gümrük vergisi ve VAT ödeme makbuzu, sigorta sertifikası, kayıt formu (form numarası. 21 .016, www.skat.dk dan indirebilirsiniz). Kayıt ücretini nakit ödemeniz gerekmektedir. Daha sonra araç plakası masasından sizin için bir araç plakası çıkarılacaktır.

Araç plakaları
Aracınızı kaydettirdiğinizde bir kayıt numarası alacaksınız. Kaydınız yeni plakanızda iki harf ardından beş numara olacak şekilde görünecektir. İki çeşit araç plakası vardır: sıradan araç plakaları (şahsi kullanım için ), ticari araç plakaları (ticari kullanım için). Sıradan araç plakalarının fiyatı yaklaşık 1.800 Danimarka Kronudur.

Kendi aracınızı getirme hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

Bisikletler
Bisiklet, Danimarka’da en popüler ve en ucuz ulaşım aracıdır. Şehirlerde ve kasabalarda bisiklet en hızlı en etkili ve tabii ki en ucuz araçtır. Ancak bisikletinizi kilitlemeniz oldukça önemlidir. Çünkü özellikle bisiklet hırsızlığı büyük şehirlerde sık rastlanan bir şeydir. Bisikletiniz çalındığı takdirde, polise ve sigorta şirketine bildirin. Bu işlemlerin ikisi de internet üzerinden yapılabilmektedir.

Danimarka’da genellikle genişliği 1,5- 2m arasında olan bisiklet yolları vardır ve trafik bisikletçilerden yanadır. Buna ek olarak bu yolların durumu oldukça iyidir. Scooterların maksimum hız sınırı 30km/sa ile bu yollarda olduğunu belirtmek gerekmektedir.

Bisiklet almak istiyorsanız birçok bisiklet dükkânı bulabilirsiniz.Ayrıca büyük süpermarketlerde de bisiklet bulabilirsiniz. Eğer ikinci el bir bisiklet satın almak istiyorsanız şu sitelere bakabilirsiniz: www.dba.dk ya da www.guloggratis.dk

Bisiklet ışığı kuralları için buraya tıklayınız!
Trafikteki bisiklet kuralları için buraya tıklayınız!

Toplu Taşıma
Danimarka’da geniş alanları kapsayan, etkili ve fiyatı da oldukça uygun olan bir toplu taşıma sistemi vardır. Hükümet şahsi araçlardan ziyade toplu taşımayı teşvik etmektedir ve nüfusun büyük çoğunluğu düzenli aralıklarla bu servisleri kullanmaktadır.

Danimarka Devlet Demiryolları ulusal demiryolu ağını ve aynı zamanda Kopenhag bölgesindeki geniş ağı işletmektedir. Şehirlerarası servisler Danimarka’nın adalarının hepsinde ana şehirlerle ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca özel şirketler tarafından işletilip ülke genelinde faaliyet gösteren birçok küçük demiryolu hattı bulunmaktadır.

Ayrıca Kopenhag’da 2002 yılında açılan ve şehir genelinde git gide büyütülen bir Metro ağı da vardır. Şehir içi ulaşımda Kopenhag’a özgü sarı otobüsler de kullanılmaktadır. Danimarka’nın küçük kasabalarında ve kırsal alanlarda ulaşım yerel otobüsler ve bölgesel tren hatlarıyla sağlanmaktadır.

Gideceğiniz yere toplu taşımayla gitmeyi planlıyorsanız aşağıdaki web sitesine bakabilirsiniz. Siteden yolculuğunuzun ne kadar tutacağını da öğrenebilirsiniz.

www.rejseplanen.dk (sitenin İngilizcesi ve Almancası da mevcuttur)

Toplu Taşıma Fiyatları
Başkent bölgesinde toplu taşıma için ortak bir fiyatlandırma ve renklere ayrılmış bölgelendirme sistemi kullanır. Bu sayede biletinizin geçerli olduğu bölgede otobüsler, trenler ve metrolar arası ek bir ücret ödemeden rahatça seyahat edebilirsiniz. Otobüsler ve trenler için bir aylık geçerliliği olan seyahat ve indirim kartı alabilirsiniz. Köpeğinizle birlikte seyahat edecekseniz onun için de bir çocuk bileti almak zorundasınız tabii köpeğiniz rehber köpek değilse.

Daha fazla bilgi için: Movia Trafik  (İngilizce dil seçeneği mevcuttur)

Araba Kiralama
Danimarka’da müşterilerine farklı servisler sunan birkaç araba kiralama şirketi vardır. Danimarka’da araba kiralamak istiyorsanız şirketlerin hepsiyle görüşüp ondan sonra size en uygun olanını seçmeniz tavsiye edilir. Daha fazla bilgi için: www.visitdenmark.com

Havaalanları ve Feribotlar
Danimarka’nın ana havaalanı Kopenhag’dan 8 km uzaktadır. Diğer bir uluslararası havaalanı da başkente 44 km uzaklıkta kuzeyde, Aarhus’un doğusunda Jutland şehrindedir. Ayrıca birçok bölgesel havaalanı da vardır. Daha fazla bilgi için: www.visitdenmark.com

Danimarka’ya Almanya’dan, İsveç’ten, Norveç’ten, Polonya’dan ve Birleşik Krallıktan seyahat etmek için birçok feribot servisi vardır. Danimarka içerisinde de feribot hatları bulunmaktadır. Danimarka’nın esas limanları Kopenhag, Esbjerg ve Frederikshavn’ı da kapsamaktadır.

Feribot bağlantılarının listesine buradan bakabilirsiniz: www.visitdenmark.com

Editör, Çevirmen: Ayşe Kapukaya
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort